بزرگ‌ترین رویداد معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت برگزار می‌شود

مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، اعلام کرد: با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش، جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، صادرات، تولید، اشتغال پایدار و مولد، بزرگ‌ترین رویداد معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های نو برگزار می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از سازمان منطقه آزاد کیش، سعید محمد با اشاره به سیاست‌های ابلاغی قانون برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری (مدظله) و ضرورت توسعه سواحل، گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین ذخایر نفت خام، گاز طبیعی، مایعات و میعانات گازی جهان را که معادل یکهزار میلیارد بشکه نفت خام برآورد می‌شود در اختیار دارد.

وی با اعلام اینکه در کنار حجم بالای ذخایر هیدروکربوری، بخش قابل توجهی از این ذخایر نفت خام و گاز طبیعی در خلیج فارس، تنگه هرمز و حاشیه سواحل جنوب کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: برای نمونه در منطقه آزاد کیش یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های گازی ایران به نام کیش، در منطقه آزاد قشم ۱۷ میدان نفت و گاز کشف شده، توسعه یافته و به تولید رسیده است.

مشاور رئیس جمهوری همچنین با اعلام اینکه توسعه برخی از میدان‌های نفت و گاز همچون میدان عظیم پارس جنوبی منجر به توسعه و شکل‌گیری منطقه اقتصاد و انرژی پارس در عسلویه و کنگان شده یا با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنایع پتروشیمی شاهد شکل‌گیری هاب‌های پتروشیمی در ماهشهر، عسلویه و در آینده‌ای نزدیک قشم و مکران خواهیم بود، تصریح کرد: در طول دو دهه گذشته ساخت و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حاشیه خط ساحلی خلیج فارس و دریای عمان شتاب گرفته است.

محمد با بیان اینکه هم‌زمان با مرور برنامه‌های توسعه صنعت نفت، برق و انرژی در سواحل حاشیه خلیج فارس و دریای عمان، مناطق آزاد و اقتصادی می‌توانند نقش و تأثیر مستقیم در توسعه صنایع انرژی کشور ایفا کنند، اعلام کرد: برای سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه و برنامه‌های راهبردی توسعه هوشمندانه، پایدار و متوازن صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های نو، به میزبانی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سوم تا پنجم آبان‌ماه در مرکز  همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد کیش برگزار می‌شود.

وی، یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این رویداد را زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، صادرات، تولید، اشتغال پایدار و مولد اعلام کرد و افزود: افزون بر این، برگزاری این رویداد فرصتی طلایی برای تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنعت نفت و گاز کشور بوده، به‌طوری که مناطق آزاد و تجاری می‌توانند فرصتی برای ساخت و توسعه صنایع پتروشیمی و پتروپالایشی باشند.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، در ادامه از مناطق آزاد اروند و قشم، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان و سواحل مکران «چابهار» به‌عنوان مناطقی که ظرفیت تبدیل به هاب‌های انرژی کشور را دارند نام برد.

محمد گفت: در حاشیه برگزاری نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، چند میزگرد، همایش و گردهمایی تخصصی هم برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برگزاری چند نشست تخصصی با محورهای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی، تکمیل زنجیره‌های ارزش در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به‌عنوان پیشران اقتصادی کشور، امنیت سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد، روش‌های تأمین منابع مالی طرح‌های صنعت نفت، اقتصاد صنعت آب‌شیرین‌کن‌ها، بررسی چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری پروژه‌های انرژی مناطق آزاد، روش‌های نو تأمین منابع مالی از طریق بازار سرمایه و... نیز از دیگر برنامه‌هایی است که در حاشیه این نمایشگاه برگزار می‌شود.

نمایشگاه و همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سوم تا پنجم آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت این گردهمایی تخصصی به نشانی www.ifeex.ir مراجعه کنند.

کد خبر 322958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =