انجام موفق آزمایش میدانی سامانه ایمنی مشبک‌کاری در نفت‌خیز جنوب

برای نخستین بار آزمایش میدانی ابزار سامانه ایمنی مشبک‌کاری چاه با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب انجام شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز، رامین روغنیان، معاون مهندسی نفت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: این سامانه با کنترل ولتاژ ناشی از امواج مغناطیسی، رادیویی، الکترومغناطیسی و... روی چاشنی، از انفجارهای ناخواسته و خسارت‌های مالی ناشی از آن هنگام عملیات مشبک‌کاری چاه‌های نفت و گاز جلوگیری می‌کند و ضریب ایمنی را بالا می‌برد.

وی افزود: این سامانه در دو مرحله در یکی از چاه‌های میدان اهواز و یکی از چاه‌های میدان آغاجاری با موفقیت آزمایش شد و برای انجام آن اداره‌های مهندسی بهره‌برداری و مهندسی پتروفیزیک معاونت مهندسی نفت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت‌های بهره‌برداری نفت وگاز کارون و آغاجاری و شرکت بومی و دانش‌بنیان آریا ایرانیان مشارکت داشتند.

معاون مهندسی نفت مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه این سامانه جزو اقلام تحریمی است، گفت: این ابزار در مرحله دوم آزمایش روی یکی از چاه‌های میدان آغاجاری بهینه‌سازی و روزآمد شد و می‌توان در عملیات‌های مشبک‌کاری از آن استفاده کرد.

روغنیان یادآور شد: عملیات مشبک‌کاری از مهم‌ترین اقدام‌های مهندسی در تکمیل یک چاه است که با هدف ایجاد ارتباط بین چاه و لایه تولیدی مخزن برای استخراج نفت و گاز انجام می‌شود و حساسیت زیادی دارد.

کد خبر 449426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =