عرضه روزانه ۱۸۰ خودروی دوگانه‌سوز به بازار مصرف

اجرا شدن قرارداد تولید ۴۵ هزار خودروی تاکسی و ون دوگانه‌سوز به‌طور میانگین ورود روزانه ۱۸۰ خودرو به بازار مصرف را به‌دنبال خواهد داشت که طی چهار سال حدود ۳۰۰ میلیون لیتر صرفه‌جویی بنزین را در بر خواهد داشت.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، روز یکشنبه (۱۴ آذرماه) قراردادی به‌منظور حمایت از ناوگان حمل‌ونقل و افزایش سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت کشور و مدیریت بهینه مصرف سوخت به امضای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و گروه صنعتی ایران خودرو رسید.

باتوجه به اینکه مدت زمان اجرای این قرارداد هشت ماه است، مقرر شده تا از زمان ابلاغ قرارداد (۱۶ آذرماه امسال) روزانه ۱۸۰ خودرو دوگانه‌سوز به بازار مصرف عرضه شود.

براساس این گزارش، ارزش این قرارداد برای تولید ۴۵ هزار خودرو برابر با ۱۹ میلیون و ۵۲۵ هزار دلار است که در سال نخست منجر به صرفه‌جویی بیش از ۱۹ میلیون دلار می‌شود و در سال‌های بعدی این رقم با یک رشد ۸ میلیون دلاری به سقف بیش از ۲۷ میلیون دلار می‌رسد.

این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود به‌دنبال عرضه ۴۵ هزار خودروی دوگانه‌سوز به مصرف‌کنندگان طی چهار سال، صد و یک میلیون و ۶۴۱ هزار دلار صرفه اقتصادی رقم بخورد.

با تولید این حجم از خودروی دوگانه‌سوز در سال نخست، رقمی حدود ۵۸ میلیون لیتر و در سال‌های بعدی ۸۰ میلیون لیتر بنزین صرفه‌جویی می‌شود که در مجموع چهار سال، به رقمی در حدود ۳۰۰ میلیون لیتر می‌رسد؛ روندی که می‌تواند با توجه به افزایش مصرف بنزین در داخل، ‌کشور را از تهدید واردات این سوخت رها کند و صادرات فرآورده‌ها را استمرار بخشد.

کد خبر 450495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =