۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
  • کد خبر: 451102
دورخیز صنعت پالایش برای توسعه سی‌ان‌جی در دولت سیزدهم

سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها در کشور با توزیع این سوخت پاک در ۲ هزار و ۵۲۴ جایگاه‌ سی‌ان‌جی راه‌اندازی‌شده در سطح کشور و افزایش تعداد خودروهای گازسوزشده به بیش از ۴ میلیون دستگاه باز هم افزایش یافت و در مرز توزیع میانگین روزانه ۲۳ میلیون مترمکعب قرار گرفت.

بر پایه آمار مدیریت طرح سی‌ان‌جی، هم‌اکنون تعداد خودروهای گازسوز شده کشور به ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۷۵۷ دستگاه و ظرفیت توزیع گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) در جایگاه‌های عرضه سراسر کشور هم‌اکنون به مرز ۳ میلیون مترمکعب در ساعت (۲ میلیون و ۹۴۹ هزار و ۴۹۲ مترمکعب) رسیده است.

بر پایه تازه‌ترین آمار مدیریت طرح سی‌ان‌جی (شهریورماه ۱۴۰۰) میانگین توزیع روزانه این سوخت پاک به ۲۲.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های دریافتی درباره روند تبدیل خودروهای عمومی تا تاریخ ۲۰ آذرماه امسال، در مجموع در کل کشور ۱۵۸ هزار و ۵۲۸ دستگاه خودرو عمومی دوگانه‌سوز شده‌اند و ۶ هزار و ۳۴۳ دستگاه نیز در انتظار تعیین نوبت تبدیل قرار گرفته‌اند.

در استان تهران و در قالب طرح رایگان تبدیل خودروهای عمومی، تاکنون ۱۷ هزار و ۴۵ دستگاه خودرو گازسوز شده‌اند و ۵۷۶ دستگاه خودرو نیز در انتظار تعیین نوبت قرار دارند؛ این استان تاکنون بیشترین آمار تبدیل در استان‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

در استان آذربایجان غربی با رتبه دوم نیز تاکنون ۱۴ هزار و ۲۸۴ دستگاه خودرو عمومی به دوگانه‌سوز تبدیل شده و مالک ۵۸۸ دستگاه خودرو نیز در انتظار تبدیل به سر می‌برند.

استان آذربایجان شرقی نیز رتبه سوم را در سطح کشور به خود اختصاص داده و تاکنون ۱۲ هزار و ۶۷۶ دستگاه خودرو عمومی در این استان به دوگانه‌سوز تبدیل شده و ۵۷۷ دستگاه خودرو نیز در انتظار تبدیل نوبت به سر می‌برند.

تعداد جایگاه‌های راه‌اندازی‌شده کشور فراتر از ۲۵۰۰ باب

بر پایه آخرین گزارش‌های آماری مدیریت طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، هم‌اکنون ۲ هزار و ۵۲۴ جایگاه سی‌ان‌جی در کشور راه‌اندازی شده است.

بر پایه مصوبه شورای اقتصاد، از طریق اعطای تسهیلات رایگان، حدود یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودرو به سمت سوخت پاک و ارزان سی‌ان‌جی هدایت خواهند شد که شامل ۱۰۰ درصد بخش حمل‌ونقل مسافر و بار در کشور است.

متقاضیان از جمله مالکان خودروهای تاکسی عمومی و وانت‌بارها، نیسان و کامیون می‌توانند با مراجعه به این سامانه اینترنتی به آدرس https://gcr.niopdc.ir که از روز سه‌شنبه (٢٣ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰) فعال شده است، ثبت‌نام خود را نهایی و نوبت‌گیری کنند.

هم‌اکنون زیرساخت‌ها برای افزایش سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها و توزیع روزانه حدود ۴۰ میلیون مترمکعب سی‌ان‌جی در کشور وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح، مقدار توزیع سی‌ان‌جی از روزانه حدود ۲۲ میلیون مترمکعب کنونی تا روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

توسعه صنعت سی‌ان‌جی در دستور کار دولت سیزدهم

توسعه سی‌ان‌جی پیرو سیاست‌های توسعه‌ای دولت‌های کذشته در دستور کار دولت سیزدهم نیز قرار گرفته است؛ معاونت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نخستین گام در دولت سیزدهم را با امضای قرارداد تولید ۴۵ هزار خودرو دوگانه‌سوز در آذرماه امسال بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و گروه صنعتی ایران‌خودرو برداشت؛ بر پایه این قرارداد همکاری به ارزش حدود ۲۰ میلیون دلار، ۴۵ هزار خودرو پایه گازسوز در شرکت ایران‌خودرو تولید می‌شود که از این تعداد ۴۰ هزار خودرو تولیدی تاکسی و ۵ هزار خودرو نیز وانت خواهد بود.

ایران با دسترسی به منابع عظیم گازی و بهره‌مندی حدود ۹۶ درصد از جمعیت کشور از نعمت گاز، زیرساخت‌های بهتری برای توسعه‌ این صنعت دارد که نگران نبودن بابت قطعی سوخت، دسترسی آسان و سرمایه‌گذاری و ایجاد ایستگاه‌های سی‌ان‌جی با سرعت زیاد به‌دلیل توسعه شبکه گازرسانی و نیز رشد تولید داخلی در زمینه تجهیزات و خدمات جانبی این صنعت از آن جمله است.

آرزو عطایی

کد خبر 451102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =