ساخت دومین کارخانه پی‌وی‌سی پتروشیمی اروند/ زنجیره تولید کلر کشور تا ۵ سال آینده تضمین شده است

مدیرعامل پتروشیمی اروند از طرح توسعه ساخت کارخانه دوم ۳۰۰ هزار تنی پی‌وی‌سی این شرکت خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از پتروشیمی اروند، حسن نشان‌زاده روز چهارشنبه (۲۲ دی‌ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در حاشیه نمایشگاه کفش، کیف، چرم و صنایع وابسته در محل سالن خلیج‌فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران، اظهار کرد: توجه اروند به صنایع داخلی و تکمیلی است و همین رسالت سبب شده است ۷۰ درصد محصولات این مجتمع پتروشیمی در داخل کشور عرضه شوند.

وی با بیان اینکه کلر مهم‌ترین محصول این مجتمع پتروشیمی است، گفت: شرکت پتروشیمی اروند جزو ۱۰ تولیدکننده برتر کلر دنیا قرار دارد و با ظرفیت اسمی ۵۸۵ هزار تن در سال، کلر مورد نیاز زنجیره PVC پتروشیمی غدیر، پلیمرهای مهندسی خوزستان، ایزوسیانات‌های کارون و EDC اروند تأمین می‌کند، همچنین از سال ۱۳۹۵ تاکنون با تغییر فرآیند، کلر بندر امام از شرکت پتروشیمی اروند تأمین می‌شود.

مدیرعامل پتروشیمی اروند با اشاره به فرآیند الکترولایزر و شرایط سخت فرآیند و نگهداری فناوری‌های تک تولید کلر، افزود: طولانی شدن پروژه و نبود پایش و نگهداری مداوم سبب نزولی شدن تولید کلر در این شرکت، تبدیل به تهدیدی برای از دست دادن زنجیره تولید کلر و از دست دادن زنجیره پی‌وی‌سی که بازاری ۵۰۰ هزار تنی در ایران دارد، شده بود.

ظرفیت ۹۰ درصدی تولید کلر

نشان‌زاده ادامه داد: با برنامه‌ریزی مناسب از سال ۹۷ توانستیم تولید کل را از ۶۰ درصد به بالای ۸۵ درصد در سال ۱۳۹۹ برسانیم و امید داریم تولید کلر به بالای ۹۰ درصد ظرفیت اسمی برسد.

وی با اشاره به وجود ۴ هزار جفت آند و کاتد مجتمع گفت: در دو سال گذشته ۲۵۰۰ جفت از این آند و کاتدها از منابع خارجی و بعضا با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان نوسازی یا پوشش‌دهی شدند که نمونه‌های داخلی نیز کارایی نمونه خارجی را دارند و این اتفاق کمک می‌کند زنجیره تولید کلر حداقل تا پنج سال آینده تضمین‌شده باشد.

مدیرعامل پتروشیمی اروند اظهار کرد: در حال حاضر دغدغه‌های شرکت پتروشیمی اروند در حوزه کلر برطرف شده و با افزایش سه تا چهار درصدی ظرفیت تولید کلر باید به فکر توسعه مجتمع و ساخت کارخانه دوم ۳۰۰ هزار تنی پی‌وی‌سی باشیم.

ثبت رکورد تازه تولید

نشان‌زاده با اشاره به ۲۲۰ میلیون یورو بدهی زمان پروژه و ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی ریالی در سال ۹۷ گفت: با اقدام‌های انجام‌شده این شرایط به‌طور کامل تغییر کرد و در آخرین صورت‌های مالی ۵ هزار میلیارد تومان سود انباشته در سال ۱۳۹۹ و ۶۳۰۰ میلیارد تومان در ۶ ماه امسال داشته‌ایم.

وی درباره اصلاح ساختار مالی و ورود این شرکت به بورس، ادامه داد: در اسفند ۹۹ پتروشیمی اروند با نماد اروند در بورس ثبت شد، اما به‌دلیل التهاب‌ها و نوسان‌های بازار، سهامداران ترجیح دادند زمان عرضه به زمان مناسب‌تری منتقل شود.

مدیرعامل پتروشیمی اروند با اشاره به اینکه در سال ۹۹ و پس از ۱۰ سال این مجتمع توانسته با عدد ۲ میلیون و ۵۰ هزار تن به بالاترین رکورد تولید خود برسد، افزود: در ۹ ماه امسال توانستیم با وجود همه مشکلات رکورد تولید را ۶ درصد در مقایسه با مدت‌زمان مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش دهیم.

افزایش ۳ برابری ارزآوری

نشان‌زاده ادامه داد: در ۹ماه امسال ۱۳۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته‌ایم که این رقم ۳ برابر میزان مشابه سال گذشته است، همچنین ۹۷ درصد این ارز را در سامانه نیما فروخته‌ایم.

وی درباره وظیفه پتروشیمی اروند در تأمین خوراک صنایع پایین‌دست و دیگر مجتمع‌ها گفت: ۷۰ درصد محصولات این مجتمع در داخل کشور عرضه می‌شود و تنها ۳۰ درصد محصولات اعم از کاستیک و پی‌وی‌سی را صادر می‌کنیم.

مدیرعامل پتروشیمی اروند با اشاره به ۲ هزار نیروی مستقیم و دائمی که به‌صورت قرارداد مستقیم و پیمانکاری در این شرکت فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: پتروشیمی پنجمین صنعت از نظر اشتغال است، به همین منظور برای اشتغال‌زایی باید به صنایع پایین‌دست نگاه کنیم. این نوع نگاه بود که ما را بر آن داشت تا با احداث کارخانه دوم پی‌وی‌سی در منطقه نقشی حتی کوچک در اشتغال‌زایی داشته باشیم.

کاهش ۶۰ درصدی مصرف آب

نشان‌زاده درباره پایش آنلاین محیط‌ زیست که به‌صورت دائم در این شرکت انجام می‌شود، گفت: اکنون هیچ‌گونه آلایندگی هوا نداریم و سازمان حفاظت محیط‌ زیست و محیط‌ زیست منطقه ویژه هیچ‌گونه آلایندگی هوا از شرکت پتروشیمی اروند گزارش نداده‌اند.

وی در ادامه افزود: در دو سال اخیر تجهیزات این مجتمع به‌طور مرتب در حال سرویس است و در کنار تولید پایدار، آلوده نکردن محیط‌ زیست مهم‌ترین دغدغه ما بوده و برنامه‌ریزی برای رفع آلایندگی‌ها در حال اجراست، همچنین برای حفظ محیط‌ زیست و کاهش پساب خروجی صیانت از آب پروژه‌ای در دست داریم که به ما کمک می‌کند به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مجتمع‌های آب منطقه، ۶۰ درصد مقدار مصرف آب را کاهش دهیم.

مدیرعامل پتروشیمی اروند بابیان اینکه صنعت پتروشیمی یکی از صنایع تاب‌آور در مقابل تحریم بوده است، گفت: تمرکز بر شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت ساخت داخل، کمک کرد تا تحریم برای صنعت پتروشیمی و مجتمع اروند تبدیل به فرصت شود و در یک مورد تنها ۸۰ درصد از کاتالیست‌های پتروشیمی اروند از شرکت‌های دانش‌بنیان تأمین شد.

نشان‌زاده در پایان نشست با اشاره به اهمیت پتروشیمی اروند به مسئولیت‌های اجتماعی افزود: لایروبی خور جعفری، افزایش فضای سبز منطقه و فعالیت‌های لازم در مبارزه با کرونا از مهم‌ترین کارهایی بوده که پتروشیمی اروند در دو سال گذشته انجام داده تا به وظیفه خود در این حوزه به‌خوبی عمل کند.

کد خبر 451798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =