۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸
  • کد خبر: 456183
احتمال کاهش ۱۷ درصدی تولید نفت روسیه در ۲۰۲۲

برآوردها نشان می‌دهد تولید نفت روسیه در سال ۲۰۲۲ میلادی در پی تأثیر تحریم‌های غرب ۱۷ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سند وزارت اقتصاد که روز چهارشنبه (هفتم اردیبهشت‌ماه) توسط رویترز مشاهده شد، نشان می‌دهد احتمال دارد که تولید نفت روسیه در سال ۲۰۲۲ میلادی به‌دلیل رویارویی با تحریم‌ها ۱۷ درصد کاهش یابد.

ایالات متحده آمریکا واردات نفت از روسیه را تحریم کرده، در حالی که تحریم‌های غرب علیه بانک‌ها و کشتی‌های روسیه، تجارت نفت، یکی از منابع کلیدی درآمد مسکو را با مشکل روبه‌رو کرده است.

 اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی ممنوعیت کامل واردات نفت از روسیه است.

مقیاس کاهش کنونی تولید نفت روسیه از دهه ۱۹۹۰ میلادی که صنعت نفت با کمبود سرمایه‌گذاری روبه‌رو شد، قابل‌توجه‌ترین خواهد بود.

تولید نفت روسیه در ماه مارس امسال روند کاهشی را آغاز کرد و تا اواسط آوریل حدود ۷.۵ درصد کاهش یافته است.

تولید نفت روسیه سال گذشته میلادی پس از طی کردن روند بهبود، در سال ۲۰۲۱ میلادی به‌دلیل پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش روبه‌رو بود.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌تراعلام کرد که تأثیر تحریم‌ها و کناره‌گیری مشتریان از خرید نفت روسیه از ماه مه به بعد به‌طور کامل اعمال می‌شود.

بر اساس این سند، تولید نفت روسیه احتمال دارد از ۵۲۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۴۳۳.۸ میلیون تا ۴۷۵.۳ میلیون تن (بین ۸.۶۸ میلیون تا ۹.۵ میلیون بشکه در روز) در سال ۲۰۲۲ برسد.

تولید نفت روسیه از سال ۲۰۰۳ میلادی، زمانی که تولید نفت این کشور به ۴۲۱ میلیون تن رسیده بود، بیشترین کاهش را تجربه می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به دولت دستور داده است همکاری‌ با آسیایی‌ها در حوزه انرژی را تقویت و از اروپا دوری کنند.

این سند نشان داد که انتظار می‌رود صادرات نفت و گاز روسیه نیز در سال جاری میلادی کاهش یابد.

صادرات نفت روسیه از ۲۳۱ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۲۱۳.۳ میلیون تا ۲۲۸.۳ میلیون تن (۴.۲۷ میلیون به ۴.۵۷ میلیون بشکه در روز) رسیده است.

کد خبر 456183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =