پایداری شبکه گاز مرکز و غرب کشور تضمین می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد که با اجرای پروژه‌های تقویت فشار گاز پل‌کله، دوراهان و نورآباد، پایداری شبکه گاز مرکز و غرب کشور تضمین می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، رضا نوشادی، با حضور در محل احداث تأسیسات تقویت فشار گاز پل کله، دوراهان و نورآباد، از این سه پروژه که روی خط لوله دهم سراسری گاز در حال اجرا هستند، بازدید کرد و ضمن ابراز رضایت از پیشرفت حدود ۸۷ درصدی این پروژه گفت: با تمهیدات لازم برای تأمین کالای مورد نیاز پروژه، این تأسیسات براساس برنامه پیش‌بینی‌شده و در چند ماه آینده راه‌اندازی می‌شود.

وی درباره ویژگی‌های تأسیسات تقویت فشار گاز پل کله توضیح داد: این تأسیسات آرایش ۲+۱ دارد و با بهره‌گیری از توربین‌های ساخته‌شده توسط شرکت مپنا، ظرفیت انتقال روزانه ۶۰ میلیون متر مکعب گاز را دارد.

>>> بیشتر بخوانید؛

۸۸ پروژه احداث خطوط لوله انتقال گاز و ایستگاه‌ تقویت فشار در حال اجراست

راه‌اندازی تأسیسات تقویت فشار گاز دوراهان قبل از فصل سرما

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران همچنین در بازدید از روند احداث تأسیسات تقویت فشار گاز دوراهان از پیشرفت حدود ۵۶ درصدی این پروژه خبر داد و افزود: با برطرف شدن موانع کالایی پروژه و تصمیم‌های اخذشده برای خرید اقلام مورد نیاز، انتظار می‌رود این پروژه  نیز امسال و پیش از فرا رسیدن فصل سرما به مرحله راه‌اندازی برسد.

نوشادی درباره مشخصات تأسیسات تقویت فشار گاز دوراهان اظهار کرد: این تأسیسات آرایش ۳+۱ دارد و با استفاده از توربین‌های ایرانی ساخته‌شده در شرکت مپنا از ظرفیت انتقال روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی برخوردار است.

وی در بازدید از تأسیسات تقویت فشار گاز نورآباد نیز گفت: این تأسیسات با آرایش ۳+۱ تاکنون ۶۵ درصد پیشرفت داشته است و ظرفیت انتقال روزانه ۹۰ میلیون مترمکعب گاز دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه خط لوله دهم سراسری گاز از فارس و اصفهان می‌گذرد و به سمت نیزار قم امتداد می‌یابد، بیان کرد: پروژه‌های اجراشده روی خط لوله دهم سراسری از جمله تأسیسات پل کله، دوراهان و نورآباد می‌توانند نیاز مرکز و غرب کشور را تضمین کنند.

پایداری شبکه گاز مرکز و غرب کشور تضمین می‌شود

اجرای پروژه با تکیه بر توان صنعتگران و سازندگان ایرانی

نوشادی با بیان اینکه احداث این پروژه‌ها با تکیه بر توان صنعتگران و سازندگان ایرانی در اقصی نقاط کشور پیشرفت خوبی داشته است، تصریح کرد: در پروژه‌های اخیر همه تجهیزات حتی سیستم کنترل برای نخستین‌بار بومی‌سازی شده و در مرحله ساخت است. دیگر تجهیزات مانند سیستم‌های برق و شیرآلات هم در ایران ساخته می‌شود و به‌منظور داخلی‌سازی توربوکمپرسورها هم در قالب  دو قرارداد دوراندیشانه که از سال‌های گذشته با شرکت‌های مپنا و OTC امضا شده، ساخت ۱۰۰ دستگاه از سوی هرکدام از این مجموعه‌ها، برای پاسخ‌گویی به نیازهای خطوط در دستور کار قرار گرفته است. این دو  مگاپروژه با همکاری خوب شرکت‌های مپنا و OTC، تاکنون نتایج مطلوبی برای صنعت گاز کشور به ارمغان آورده و بیش از  ۷۰ دستگاه توربوکمپرسور توسط مپنا و ۶۰ دستگاه از سوی OTC نصب شده یا در حال اجراست.

اجرای هم‌زمان ۱۰ پروژه تأسیسات تقویت فشار گاز در کشور

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه این شرکت اکنون اجرای هم‌زمان ۱۰ پروژه تأسیسات تقویت فشار گاز در پهنه کشور را در دست اقدام دارد، درباره وضعیت دیگر پروژه‌ها توضیح داد: احداث تأسیسات تقویت فشار گاز آرادان جزو پروژه‌های اولویت دار وزارت نفت به‌شمار می‌آید که برای تقویت گاز خطوط شمال و شمال شرق با نگاه ویژه‌ای به پیش می‌رود و  رکورد ماهانه بالای ۶ درصد پیشرفت در این پروژه به ثبت رسیده  که با توجه به شرایط تأمین‌کنندگان، سازندگان و تغییرات نرخ ارز و تورم، دستیابی به این موفقیت بی‌سابقه است. ضمن آنکه در پروژه آرادان، تغییراتی در الگوی تأسیسات با هدف بهینه‌سازی اعمال شده که سبب کاهش سطح هزینه‌ها و افزایش سطح ایمنی و سرعت اجرای پروژه شده است.

تقویت جریان انتقال گاز در کریدور غرب

نوشادی درباره احداث تأسیسات خورموج و آب‌پخش نیز گفت: این دو پروژه که روی خط ششم سراسری گاز احداث می‌شوند برای کریدور غرب حیاتی هستند و می‌توانند با هدایت گاز از خوزستان به سمت غرب کشور، گاز مورد نیاز این نواحی را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه احداث دو تأسیسات شماره یک و دو  روی خط لوله هفتم سراسری گاز به‌زودی وارد مرحله انتخاب پیمانکار می‌شود، اظهار کرد: اجرای این دو پروژه سبب تقویت خطوط زاهدان و کرمان می‌شود و در صورت مهیا بودن شرایط، این تأسیسات در صادرات گاز به پاکستان نیز تأثیرگذار خواهند بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: پروژه‌های دهشیر و اردستان برای تکمیل خط هشتم سراسری گاز در نظر گرفته شده‌اند و این خط ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب گاز را دارد و به موازات افزایش ظرفیت تولیدی پالایشگاه‌ها به‌ویژه در پارس جنوبی، با احداث این دو تأسیسات، ظرفیت این خط تکمیل می‌شود.

نوشادی یادآور شد: بنابراین هشت تأسیسات فعال با پیشرفت ۶۰ درصدی در حال اجراست و با احتساب دو تأسیسات در خط هفتم سراسری انتقال گاز، اکنون ۱۰ پروژه در حال احداث و عملیاتی شدن هستند.

کد خبر 457449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =