مکرون: امارات و عربستان ظرفیتی برای افزایش تولید نفت ندارند

رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی ظرفیت زیادی برای افزایش تولید نفت ندارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون روز دوشنبه (ششم تیرماه) در حاشیه نشست سران گروه هفت کشور ثروتمند، موسوم به گروه ۷، در گفت‌وگو با جو بایدن، همتای آمریکایی خود، اعلام کرد رئیس‌جمهوری امارات متحده عربی به او گفته است عربستان سعودی و امارات، دو تولیدکننده بزرگ نفت اوپک، ظرفیتی برای افزایش تولید نفت ندارند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی تنها اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستند که از ظرفیت مازاد برای افزایش عرضه جهانی به‌منظور کاهش قیمت‌ها برخوردارند.

مکرون همچنین افزود عربستان می‌تواند ظرفیت خود را ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد اما تا ۶ ماه آینده ظرفیت زیادی ندارد.

یکی از مقام‌های بلندمرتبه انرژی امارات در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی این کشور اظهارات مکرون را تأیید کرد.

سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات گفت: با توجه به گزارش‌های اخیر رسانه‌ها، می‌خواهم توضیح دهم که طبق خط پایه تولید فعلی تعیین‌شده اوپک پلاس برای امارات متحده عربی، این کشور نزدیک به حداکثر ظرفیت تولید می‌کند.

قیمت‌های جهانی نفت در ماه‌های اخیر به‌دلیل کمبود عرضه و بهبود تقاضا پس از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، به‌طور پیوسته در حال افزایش بوده است. قیمت نفت از اواخر ماه فوریه در پی ایجاد تنش‌ها بین روسیه و اوکراین افزایش بیشتری داشته است.

عربستان هم‌اکنون  روزانه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند و دارای ظرفیت تولید اسمی ۱۲ تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز است.

تولید روزانه امارات متحده عربی نیز حدود ۳ میلیون بشکه است و ظرفیت تولید ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز را دارد. این کشور تلاش می‌کندظرفیت تولید نفت خود را به ۴ میلیون بشکه در روز برساند.

کد خبر 458760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =