کاهش قابل‌توجه ذخیره‌سازی‌های اضطراری نفت آمریکا

داده‌های وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد ذخیره‌سازی‌های اضطراری نفت این کشور به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۸۶ میلادی تاکنون رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های وزارت انرژی آمریکا نشان می‌دهد ذخیره نفت موجود در ذخایر راهبردی این کشور در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه) ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

بر اساس این داده‌ها، ذخایر راهبردی نفت آمریکا به ۴۹۷ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه رسید که پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۶ میلادی تاکنون به‌شمار می‌رود.

این کشور حدود یک میلیون بشکه نفت خام شیرین و ۶ میلیون بشکه نفت خام ترش وارد بازار کرده است.

وزارت انرژی ایالات متحده اواسط ماه ژوئن اعلام کرد که به‌عنوان بخشی از برنامه دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا (بزرگ‌ترین برنامه آزادسازی ذخیره‌سازی‌های نفت خام) تا ۴۵ میلیون بشکه نفت‌خام از ذخیره‌سازی‌های راهبردی خود را به بازارهای جهانی عرضه می‌کند.

براساس گزارش وزارت انرژی آمریکا، این دور از آزادسازی نفت خام از ذخیره‌سازی‌های راهبردی طی بازه زمانی ۱۶ اوت تا ۳۰ سپتامبر انجام خواهد شد.

دولت بایدن در اواخر ماه مارس سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرده بود که برای ۶ ماه روزانه یک میلیون بشکه نفت خام از ذخیره‌سازی راهبردی خود که در شماری از غارهای نمکی توخالی در سواحل لوئیزیانا و تگزاس نگهداری می‌شوند، برداشت می‌کند و می‌فروشد.

آمریکا به همراه چند کشور دیگر برنامه هماهنگ آزادسازی ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفت‌خام را با هدف کمک به مهار افزایش قیمت‌های جهانی نفت به مرحله اجرا در آورد، اما سرانجام با آغاز تنش میان اوکراین و روسیه و همزمان اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو، قیمت‌های این کالای راهبردی افزایش یافت.

قیمت نفت خام برنت از ۳۱ مارس یعنی اعلام خبر آزادسازی ذخیره‌سازی‌های راهبردی افزایش یافت. این رشد قیمت در حالی رخ داد که تعداد اندکی از تولیدکنندگان نفت در جهان از ظرفیت مازاد عرضه برخوردار هستند، همچنین تقاضای مصرف‌کنندگان با رهایی از بحران شیوع ویروس کرونا برای سوخت در حال افزایش است.

مقام‌های دولت بایدن گفته‌اند اگر از ذخیره‌سازی‌های راهبردی استفاده نمی‌شد، قیمت نفت از ارقام کنونی هم بالاتر می‌رفت، اما این برنامه آزادسازی سطح ذخیره‌سازی را به پایین‌ترین حد از سال ۱۹۸۷ میلادی رسانده و نگرانی‌ها درباره محدودیت عرضه در بازارهای جهانی را تشدید کرده است، با وجود این، طبق توافق‌های بین‌المللی، آمریکا بیش از مقدار موردنیاز ذخیره‌سازی دارد.

کد خبر 458762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =