تأمین سوخت مورد نیاز کشور با وجود دما و مصرف بالای نیروگاه‌ها

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: به‌دلیل گرمای هوا و افزایش مصرف برق، مصرف سوخت مایع (گازوئیل) برای نیروگاه‌ها امسال ۱۰۰ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است، اما آن را تأمین کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار شانا، جلیل سالاری امروز (چهارشنبه، ۲۹ تیرماه) در حاشیه امضای پنج تفاهم‌نامه میان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با شرکت‌های دانش‌بنیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم باید دوره مصرف سوخت را مدیریت کنیم و پس از آن به‌دنبال ذخیره‌سازی سوخت باشیم.

وی با بیان اینکه به دلیل گرمای تابستان امسال تعداد زیادی از نیروگاه‌ها سوخت مایع و گازوئیل مصرف کردند، افزود: مصرف سوخت مایع (گازوئیل) برای نیروگاه‌ها امسال صددرصد نسبت به پارسال افزایش یافته است، اما آن را تأمین کرده‌ایم. امروز که مردم در مسافرت هستند همکاران ما شبانه‌روز فعالیت می‌کنند تا این ایام بگذرد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا تولید بنزین در کشور کاهش یافته است، تصریح کرد: تولید بنزین بر مبنای تعداد پالایشگاه‌هایی که در بخش عملیات هستند و دوره تعمیرات، ممکن است دچار نوسان‌هایی شود، اما اینکه گفته شود تولید بنزین به ۷۰ یا ۸۰ میلیون لیتر رسیده است صحت ندارد، ما در برخی موارد به تولید ۹۴، ۹۷، ۱۰۰ تا ۱۰۴ میلیون لیتر بنزین هم رسیدیم.

سالاری در خصوص توسعه سی‌ان‌جی در کشور نیز اظهار کرد: در توسعه سی‌ان‌جی باید انگیزه ایجاد کنیم، همچنین نگاه دیگر ما روی خودروهای سنگین و کشنده‌های راه‌آهن است و اینکه این بخش را از سطح خودروی سواری به خودروی سنگین سوق دهیم، البته طبق قانون ال‌پی‌جی (گاز مایع) هم باید به ناوگان حمل‌ونقل اضافه شود که در این خصوص با چالش‌هایی مواجه هستیم.

وی درباره صادرات بنزین نیز گفت: هم‌اکنون به‌دنبال تأمین نیاز داخل هستیم و سپس بحث ذخیره‌سازی را خواهیم داشت، اما در همین هفته صادرات گازوئیل (نفت گاز) و بعضی از فرآورده‌ها را داشته‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش درباره کیفیت خودروها و مصرف سوخت آنها نیز عنوان کرد: در قانون هوای پاک آمده است که خودروها باید حد استاندارد مصرف داشته باشند، زیرا این موضوع سبب کاهش مصرف و ایجاد ارزش افزوده خواهد شد. هم‌اکنون ما بار بخش‌های پرمصرف را به دوش می‌کشیم، از این رو باید بیش از پیش چه در صنعت خودرو و چه دیگر صنایع به بهینه‌سازی مصرف انرژی اهمیت داده شود.

کد خبر 459647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =