جزئیات تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه تشریح شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران جزئیات جدیدی از تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه را تشریح کرد.

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محسن خجسته‌مهر در برنامه «میز اقتصاد» شبکه خبر گفت: از ۴۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه امضاشده با گازپروم روسیه ۲۵ میلیارد دلار برای توسعه میدان‌های گازی و تکمیل پروژه ال‌ان‌جی و ۱۵ میلیارد دلار برای توسعه ۶ میدان نفتی صرف خواهد شد که توسعه کرنج، آذر، چنگوله، آب‌تیمور و منصوری از جمله این میدان‌ها هستند.

وی افزود: بناست به‌سرعت کار مطالعات مفاد تفاهم‌نامه‌ای که به امضا رسید، انجام شود و بلافاصله در صورت موافقت شرکت ملی نفت ایران با پیشنهاد فنی و اقتصادی طرف سرمایه‌گذار و شرکت گازپروم وارد مرحله‌ انعقاد قرارداد شویم که این همکاری‌ها از نوع بلندمدت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: هم اکنون قرارداد سرمایه‌گذاری در هفت میدان نفتی با شرکت‌های متعدد روسی داریم که ارزش این قراردادها حدود ۴ میلیار دلار است و پیشرفت قابل توجهی دارند که میدان‌های پایدار غرب و آبان در منطقه غرب کشور از جمله این میدان‌ها هستند.

خجسته‌مهر از بهره‌برداری فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد و گفت: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شروع به کار دولت سیزدهم و با اتکا به توان داخل برای تولید زودهنگام به‌سرعت در حال انجام است و امروز تقریباً حفاری بخشی از چاه‌ها و خرید کالا و تجهیزاتش به پایان رسیده است.

وی با یادآوری اینکه در زمستان پارسال برای نخستین بار حداکثر مقدار تولید از میدان مشترک پارس جنوبی به ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز رسید، تصریح کرد: همچنین نخستین ردیف پالایشگاه فاز ۱۴ نیز پارسال (۱۴۰۰) به بهره‌برداری رسید و سه ردیف دیگر این پالایشگاه نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسند.

کد خبر 459651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =