دانش‌ فنی پیچیده ساخت مته‌های حفاری صنعت نفت بومی‌سازی شد

مدیر گروه پژوهشی مهندسی مکانیک، پژوهشکده فناوری تولید جهاد دانشگاهی از بومی‌سازی دانش فنی ساخت مته‌های حفاری به‌عنوان یک کالای راهبردی و حیاتی در صنعت نفت کشور با همراهی مسئولان حوزه نفت خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، حسن محمدی‌مجد گفت: آغاز طرح تدوین دانش‌فنی و تولید انبوه مته‌های حفاری دندانه‌ای در سال ۱۳۹۵ بود که مرحله تدوین دانش‌فنی این پروژه شامل هشت نوع مته حفاری در سال ۱۳۹۸ تکمیل و فاز تولید انبوه آغاز شد.

وی طرح مهم دیگر جهاد را پیگیری پروژه تدوین دانش‌فنی و ساخت مته حفاری PDC برشمرد و افزود: نخستین نمونه موفق این پروژه سال ۱۳۹۹ ساخته شد و دانش‌فنی این مته راهبردی بومی‌سازی شد.

مدیر پروژه تدوین دانش‌فنی و تولید انبوه مته‌های حفاری دندانه‌ای جهاد دانشگاهی به‌ ضرورت اجرای این طرح در کشور اشاره کرد و یادآور شد: مته حفاری از کالاهای راهبردی و حیاتی صنعت نفت است که در نوک پیکان صنعت حفاری نقش ویژه‌ای را در ادامه فعالیت و توسعه صنعت نفت ایفا می‌کند.

محمدی‌مجدی با بیان اینکه وابستگی کامل کشور در تأمین این کالا می‌توانست مشکلات فراوانی را ایجاد کند، ادامه داد: این نهاد به کمک برخی مسئولان دلسوز صنعت نفت با درک این واقعیت مهم، با وجود همه مخالفت‌ها و مشکلات، تدوین دانش‌فنی پیچیده مته‌های حفاری را به‌عنوان یکی از اولویت‌های اساسی صنعت نفت قلمداد کرد و توانست این نقطه ضعف و تهدید را به نقطه قوت و فرصت تبدیل کند.

وی همچنین گفت: ماهیت نوآوری، ایجاد تغییر در محصولات، خدمات یا روش خلق و عرضه آنها با هدف پاسخگویی به بازارهای جدید و نیازهای متغیر مشتریان است، با توجه به توانمندی‌های ویژه گروه اجرایی طرح در حوزه‌های مختلف، در این طرح‌ها در مباحث مختلف فرآیندهای تولید، تولید محصول و ارائه خدمات جدید به مشتریان، شاهد نوآوری‌های فراوانی بوده‌ایم.

مدیر پروژه تدوین دانش‌فنی و تولید انبوه مته‌های حفاری دندانه‌ای جهاد دانشگاهی تصریح کرد: با توجه به پیچیدگی‌های فناورانه مته‌های حفاری از یک‌سو و محدودیت‌های سخت‌افزاری موجود از سوی دیگر، راه نجات و برون‌رفت از بن‌بست‌های پرشمار فناورانه در این زمینه، به برکت نوآوری‌های پژوهشگران جهاد دانشگاهی میسر شد.

محمدی مجدی ادامه داد: مطالعات فراوانی درباره سوابق و تاریخچه عملکرد مته‌های حفاری رخ داد و با ایجاد نوآوری در بخش‌های مختلف مته حفاری، عملکرد، دوام و قدرت تهاجمی مته‌های حفاری بهبود یافت.

وی با یادآوری اینکه طرح تدوین دانش‌فنی و ساخت مته‌های حفاری دندانه‌ای از سال ۱۳۹۸ وارد فاز تجاری‌سازی و تولید انبوه شده است و در حال توسعه بازار و ایجاد بستر صادرات محصولات هستیم، اظهار کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجامشده پروژه تدوین دانش‌فنی مته حفاری PDC تا سال آینده پایان می‌یابد و قرارداد تولید انبوه آن نیز امضا شده است، همچنین توسعه محصولات و ایجاد نوآوری در این حوزه از مسائل اصلی فعالیت این گروه است.

مدیر گروه پژوهشی مهندسی مکانیک، پژوهشکده فناوری تولید جهاد دانشگاهی با بیان اینکه طیف وسیعی از مشکلات از جمله فنی و اقتصادی در انجام پروژه‌های مهم وجود دارند، تصریح کرد: اعتقاد به علم جهادی و جهاد علمی می‌تواند همه مشکلات را ریشه‌کن کند و شهد شیرین موفقیت را به کام پژوهشگران جهادگر بنشاند.

محمدی‌مجدی در پاسخ به این پرسش که جهاد دانشگاهی چه نقشی می‌تواند در توسعه زیست‌بوم نوآوری، به‌ویژه برای نخبگان کشور داشته باشد، گفت: با توجه به ظرفیت‌های خاص و ویژه جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف فنی مهندسی، علوم انسانی و پزشکی می‌تواند به‌عنوان یک زیست‌بوم جامع نوآوری عمل کند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی کشور و سردرگمی نخبگان، مشخص نبودن اولویت‌های اساسی در حوزه‌های مختلف است، گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند در حوزه‌های مختلف، در سه مرحله «ارزیابی واقع‌بینانه از وضعیت فعلی»، «شناسایی نیازهای بالقوه و بالفعل و تعیین اولویت‌ها به کمک مراکز ذی‌ربط» و «ایجاد یک مرکز جامع هماهنگی به‌منظور استفاده از تمام ظرفیت‌ها و ترکیب خلاقانه فناوری‌ها و توانمندی‌های موجود» اولویت‌های اساسی کشور را تعیین و در گام بعدی به‌عنوان مشاوری امین در کنار دستگاه‌های تصمیم‌گیر  همسو با نیازهای شناسایی‌شده و اولویت‌های تعیین‌شده برنامه‌ریزی کند و سپس آنها را پیاده‌ کند و به اجرا در آورد.

وی با یادآوری اینکه نیروی انسانی متخصص و کارآمد، اصلی‌ترین سرمایه جهاد دانشگاهی است از مسئولان درخواست کرد شرایطی را مهیا کنند که پژوهشگران جهاد دانشگاهی بتوانند بی‌دغدغه به مسائل علمی و فنی بپردازند.

کد خبر 460129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =