۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
  • کد خبر: 461850
مخالفت نروژ با ایده سقف قیمتی برای گاز روسیه

نخست‌وزیر نروژ بار دیگر ایده اتحادیه اروپا درباره تعیین سقف قیمتی برای گاز روسیه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه وی‌جی، «یوناس گهر استور» بار دیگر نسبت به افزایش سقف قیمت گاز نروژی که به اتحادیه اروپا فروخته می‌شود هشدار داد و اعلام کرد این مسئله مشکلات انرژی اروپا را حل نمی‌کند.

نروژ که عضو اتحادیه اروپا نیست، پس از کاهش صادرات روسیه در پی تنش‌های مسکو - کی‌یف به بزرگ‌ترین تأمین کننده گاز قاره سبز بدل شده و این کشور شمال اروپا با افزایش قیمت‌ها درآمد بی‌سابقه‌ای از صنعت نفت به‌دست آورده است.

وزیران انرژی اتحادیه اروپا روز جمعه (۱۹ شهریورماه) در نشستی اضطراری در بروکسل از کمیسیون اروپا خواستند سقف قیمت گاز را به‌طور گسترده‌ای پیشنهاد دهد.

نخست‌وزیر نروژ ضمن رد این ایده گفت: این راه‌حل پاسخگوی چالش‌های اتحادیه اروپا نیست.

کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهند از شهروندان خود در برابر افزایش قیمت انرژی که سبب ثبت رکوردهای بی‌سابقه‌ای در تورم شده است، محافظت کنند.

نخست‌وزیر نروژ گفت: در حالی که نروژ قصد دارد عرضه‌کننده قابل اعتماد گاز باشد، شرایط تجاری این حامل انرژی و قیمتش بر مبنای مذاکرات بین شرکت‌های تولیدکننده نفت و گاز و خریداران تعیین می‌شود.

آندریاس بیلاند اریکسن، معاون وزیر انرژی نروژ گفت: ارزیابی آثار سقف قیمت بر عرضه انرژی در آینده مهم است.

وی افزود: ارزیابی اینکه چگونه این پیشنهاد بر بازار برق چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت تأثیر می‌گذارد، به همان اندازه مهم است.

کد خبر 461850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =