ریاض به‌دنبال ثبات در بازارهای جهانی نفت است

پادشاه عربستان سعودی گفت: ریاض به‌دنبال ثبات و تعادل در بازارهای جهانی نفت خام است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ریاض، ملک سلمان بن عبدالعزیز روز یکشنبه (۲۴ مهرماه) در سخنرانی خود در شورای مشورتی عربستان گفت: عربستان با هدف حمایت از ثبات و تعادل در بازارهای جهانی نفت خام برای حفظ توافق ائتلاف اوپک‌پلاس (سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش) سخت تلاش می‌کند.

۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) در سی‌وسومین نشست خود با کاهش روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای تولید از ماه نوامبر (آبان‌ماه - آذرماه) تا دسامبر سال ۲۰۲۳ به اجماع رسیدند.

اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کووید-۱۹، تولید خود را از ماه مه سال ۲۰۲۰، ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تقاضای جهانی محدود، اما پس از آن زمان با بهبود تقاضا، محدودیت عرضه را به مرور تسهیل کرده است.

کاخ کرملین ۱۷ مهرماه ائتلاف اوپک‌پلاس را به‌دلیل موافقت با کاهش عرضه نفت که با آشفتگی ایجادشده از سوی آمریکا در بازار جهانی نفت مقابله می‌کند، تحسین کرد.

با این حال، جو بایدن در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا ضمن اشاره به پیامدهای تصمیم ائتلاف اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای نفت خام در ماه نوامبر برای روابط آمریکا با عربستان اظهار کرده بود: درباره گام‌های بعدی با کنگره آمریکا مشورت خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم ۱۹ مهرماه و یک هفته پس از انتقاد واشنگتن از تصمیم اوپک‌پلاس مبنی بر کاهش روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای در ماه نوامبر گفته بود: روسیه علیه کسی در بازار انرژی کار نمی‌کند و به‌دنبال تعادل بین عرضه و تقاضای نفت در بازارهای جهانی است.

وی ضمن تأکید بر اینکه هدف روسیه ایجاد ثبات در بازارهای انرژی و حصول اطمینان از توازن بین عرضه و تقاضاست، تصریح کرده بود: ما همچنین فعالانه در چارچوب اوپک‌پلاس (ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش) کار می‌کنیم.

هیثم الغیص، دبیرکل اوپک در این باره گفته است که هدف ائتلاف اوپک‌پلاس حفظ ثبات بازار است و این تصمیم به دور از اهداف سیاسی و با هدف بهبود عملکرد اقتصاد جهانی گرفته شد.

کد خبر 463151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =