گره‌های صنعت پتروشیمی با استفاده از ظرفیت مراکز علمی و پژوهشی باز می‌شود

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اینکه گره‌های موجود در صنعت پتروشیمی با استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی و پژوهشی گشوده می‌شود، گفت: از همه ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و بخش خصوصی برای تکمیل زنجیره ارزش و توسعه متوازن استفاده می‌کنیم.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، هم‌زمان با سفر روز سه‌شنبه (هشتم آذرماه) مرتضی شاهمیرزایی به استان ایلام و بازدید از پتروشیمی ایلام، دانشگاه ایلام و طرح پتروشیمی هلیلان، دو تفاهم‌نامه مهم و راهبردی میان شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با پتروشیمی ایلام و دانشگاه ایلام امضا شد.

وی در بازدید از پتروشیمی ایلام با تأکید بر لزوم خودباوری و ایمان به توانایی‌های پژوهشگران و دانشمندان توانمند ایرانی برای تأمین نیازهای این صنعت اظهار کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با تکیه بر توان و دانش داخلی نیازهای مجتمع‌های پترشیمی به کاتالیست‌های مورد نیاز را تأمین می‌کند.

وی افزود: مدیریت کنترل تولید و مدیریت طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی آمادگی دارند از تولید مستمر و طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی ایلام حمایت‌های لازم را داشته باشند تا فرآیند تکمیل زنجیره ارزش در مجتمع پتروشیمی ایلام تکمیل شود.

تکمیل زنجیره ارزش با جدیت پیگیری می‌شود

 مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین پس از بازدید از بخش‌های مختلف دانشگاه ایلام، در جریان تازه‌ترین دستاوردهای علمی و پژوهشی کسب شده این دانشگاه قرار گرفت و با تأکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت‌های موجود شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی برای توسعه صنعت پتروشیمی اظهار کرد: استان ایلام به‌عنوان یک قطب مهم تولیدکننده نفت، گاز و محصولات مختلف پتروشیمی زمینه مناسبی برای گسترش همکاری‌ها میان صنعت و دانشگاه فراهم کرده است.

شاهمیرزایی با بیان اینکه با وجود شرایط تحریم در کشور اکنون ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران بیش از ۹۰ میلیون تن است، گفت: تکمیل زنجیره ارزش و توسعه متوازن این صنعت با استفاده از فناوری‌های روز جهان و دانش متخصصان و کارشناسان ایرانی با جدیت پیگیری می‌شود و در حال اجراست.

وی تأکید کرد: دشمنان ایران اسلامی همواره در تلاش برای توقف توسعه اقتصادی کشور بوده و هستند و به‌ همین دلیل در دوره‌های مختلف، اشخاص و صنایع مختلف کشور در ردیف تحریم‌ها قرار می‌گیرند و این تحریم‌ها با هدف اخلال در روند تولید محصول و آسیب به معیشت مردم اعمال می‌شوند که به‌ همین دلیل باید با اقتدار در مقابل این بدخواهی دشمنان ایستادگی کرد.

حمایت از ورود دانش‌های نوین به صنعت پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه در همه این سال‌ها تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه بر صنعت نفت ایران سنگینی کرده است، بیان کرد: درهای همه تأسیسات صنعت پتروشیمی به روی جوانان ایرانی باز است و می‌توانند از مجتمع‌ها و طرح‌های پتروشیمی بازدید کنند.

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه گره‌های موجود در صنعت پتروشیمی با استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی و پژوهشی گشوده می‌شود، گفت: از همه ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و بخش خصوصی برای توسعه متوازن استفاده می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی از ورود دانش‌های نوین و همکاری با مراکز دانشگاهی برای توسعه و پیشرفت صنعت دانش‌بنیان پتروشیمی حمایت می‌کند، یادآور شد: امضای تفاهم‌نامه میان دانشگاه ایلام و پتروشیمی نقطه عطفی خواهد بود که همکاری‌های ما جنبه عملیاتی بیشتری یابد، هرچند در گذشته این همکاری‌ها وجود داشته است.

ضرورت اخذ همه مجوزهای لازم در اجرای طرح‌ها

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازدید از طرح ۲۰۰ هزار تنی پلی‌اتیلن سنگین پتروشیمی هلیلان در منطقه هلیلان بر ضرورت رعایت اصول و الزام‌های محیط زیستی، دریافت همه مجوزهای لازم و نیز تکمیل زیرساخت‌ها و امضای قرارداد خوراک مورد نیاز تأکید کرد.

بر اساس این گزارش، در حاشیه سفر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به استان ایلام، تفاهم‌نامه تأمین کاتالیست واحد پلی‌اتیلن سنگین مجتمع پتروشیمی ایلام بین مجید دفتری، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و غلامحسن گرشاسبی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام امضا شد.

براساس این تفاهم‌نامه کاتالیست تولیدشده از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در روزهای آتی وارد پتروشیمی ایلام می‌شود و قرار است به‌زودی مراحل بارگذاری این کاتالیست آغاز شود.

افزون‌ بر این، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دانشگاه ایلام با هدف گسترش همکاری میان دانشگاه و صنعت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند، این تفاهم‌نامه بین مجید دفتری، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و طاهر علی‌محمدی، رئیس دانشگاه ایلام امضا شد.

کد خبر 465280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =