خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده؛ عامل اصلی آلودگی هوای کلان‌شهرها/ لزوم بهره‌گیری از توان دانش‌بنیان‌ها در بحث آلودکی هوا

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی وجود میلیون‌ها خودرو و موتورسیکلت فرسوده و غیراستاندارد با مصرف سوخت بالا را از عوامل اصلی آلودگی این روزهای هوای کلان‌شهرهای کشور دانست.

حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه هم‌اکنون حدود ۲۰ میلیون خودرو و چند میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور در حال تردد است که هم سوخت بالایی مصرف می‌کنند و هم از استانداردهای روز دنیا فرسنگ‌ها فاصله دارند، اظهار کرد: وجود ناوگان حمل‌ونقل عمومی فرسوده و کامیون‌ها و خودروهای سنگین بین‌شهری که مصرف گازوئیل آنها بسیار بالاست، همچنین نبود استانداردهای روز دنیا در این خودروهای فرسوده همه دست به دست هم داده‌اند تا امروز ما با مشکل آلودگی شدید هوا روبه‌رو شویم.

وی افزود: متأسفانه امروز با تردد خودروهای سنگینی در شهرهای کشور مواجه هستیم که سن بالایی دارند و مصرف سوخت آنها در هر صدکیلومتر ۶۰ لیتر است. این خود نوعی فاجعه زیست محیطی به شمار می‌آید.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: باید اذعان کرد که در چند دهه گذشته فکری برای حل مشکل آلودگی هوا نشده و متأسفانه از ظرفیت شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان نیز در این باره استفاده نمی‌شود، امروز جوانان کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با ابداعات خود برخی مشکلات آلودگی هوا را برطرف کنند که باید به آنها اعتماد کرد و از توانمندی آنها بهره برد.

حسین‌زاده حل مشکل آلودگی هوا را تنها مرتبط به وزارت نفت ندانست و اظهار کرد: امروز همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند تا معضل آلودگی هوا برطرف شود، زیرا در صورتی که فکری به حال این موضوع نشود در آینده با لطمات جبران‌ناپذیری از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی روبه‌رو خواهیم شد.

کد خبر 466841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =