تولید نفت در شرکت اروندان بیشتر از برنامه مصوب

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با بیان اینکه خوشبختانه در بحث تولید، پیشتاز هستیم، یادآور شد: تولید نفت مطابق برنامه پیش رفته و بیش از برنامه مصوب تولید کردیم.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، عبدالله عذاری اهوازی در سومین روز از نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت اهواز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: حوزه جغرافیایی شرکت نفت و گاز اروندان از غرب کارون تا حمیدیه و خرمشهر و اروند و بخشی از آبادان است.

وی افزود: در بحث تولید بیشترین میدان‌های مشترک میان ایران و عراق در غرب کارون قرار دارد و مسئولیت بهره‌برداری از میدان‌های مشترک به‌عهده ماست.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با بیان اینکه خوشبختانه در بحث تولید، پیشتاز هستیم، یادآور شد: تولید نفت مطابق برنامه پیش رفته و بیش از برنامه مصوب تولید کردیم.

محدودیتی در تولید نفت نداریم

عذاری اهوازی ادامه داد: در بحث تولید گاز، کارخانه ان‌جی‌ال پلانت در حال بهره‌برداری است و تنها شرکتی هستیم که از ابتدای تولید نفت، کار تزریق به چاه نفت را به‌عهده گرفته است.

وی اعلام کرد: هر چقدر چاه، نفت دهد نفت تولید می‌کنیم و هیچ محدودیتی در تولید نفت نداریم و میدان نفتی آزادگان جنوبی نسبت به پارسال ۱۸ درصد افزایش تولید نفت داشته است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به تدوین نقشه‌راه توسعه فناوری از سوی این شرکت به‌عنوان نخستین شرکت نفتی گفت: این نقشه‌راه با همکاری پارک علم و فناوری خوزستان در چهار حوزه تولید، امور فنی، کالا و ایمنی و بهداشت و محیط زیست برای هریک از میدان‌های این شرکت تنظیم شده است.

عذاری اهوازی افزود: نقشه‌راه توسعه فناوری براساس چالش‌های کنونی و آینده بوده و تا چند سال آینده اقدام‌های پژوهشی و توسعه فناوری شرکت نفت و گاز اروندان براساس آن دنبال می‌شود.‌

امضای ۲۵ قرارداد پژوهشی با دانش‌بنیان‌ها

وی با بیان اینکه پیش از این در زمینه پژوهش کار خاصی در شرکت نفت و گاز اروندان نشده بود، تصریح کرد: اکنون ۲۵ قرارداد با شرکت‌های دانش‌بنیان امضا کرده‌ایم و پنج طرح پژوهشی جاری نیز داریم و چهار طرح پژوهشی هم تکمیل شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به اعلام ۱۵ فراخوان طرح‌های پژوهشی در حوزه نفت یادآور شد: طرح سبک‌سازی نفت فوق محرمانه است و نمی‌توانیم اطلاعات آن را منتشر کنیم، اما محصولات جانبی آن بسیار مهم‌تر از خود آن است و مرحله اول آن تمام شده و مرحله دوم آن در حال آغاز است.

عذاری اهوازی تأکید کرد: طرح احیای چاه‌های کم‌بازده به‌صورت یک طرح تعریف شده و به هر شرکت دانش‌بنیان ۵ تا ۱۰ چاه نفت برای مطالعه و احیای آن واگذار شده که با نظارت کارشناسان وزارت نفت و شرکت ملی نفت است.

وی با اشاره به ایجاد ارتباط نزدیک با دانشگاه‌ها، مراکز و شرکت‌های دانش‌بنیان، بیان کرد: گشایش دفاتر پژوهش و فناوری شرکت نفت و گاز اروندان در دانشگاه صنعتی شریف، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و پارک علم و فناوری خوزستان‌، نشست‌های تخصصی با بیش از ۸۶ شرکت دانش‌بنیان در پارک‌های پردیس، خوزستان، مشهد و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و سازندگان و تولیدکنندگان مستقر در شهرک‌های صنعتی و حضور فعال در رویدادهای فناورمحور خوزستان و صنعت نفت از جمله این اقدام‌ها بوده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان به پیوست فناوری در قراردادهای بزرگ نفتی اشاره کرد و افزود: در رابطه با الزام وجود پیوست فناوری در قراردادهای بزرگ نیز شرکت نفت و گاز اروندان به‌عنوان نخستین شرکت در بین شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران پیشگام بوده است و با تنظیم پیوست فناوری در قرارداد راهبری تولید آزادگان جنوبی این مسئله مهم را اجرایی کرد و از موارد مورد تأکید در این پیوست لزوم هوشمندسازی فرآیندها از چاه تا کارخانه است.

بومی‌سازی ۷۸ درصدی اقلام نفتی در اروندان

عذاری اهوازی با بیان اینکه ۹ قرارداد تولید بار اول داریم که اکثر آنها مربوط به خوزستان است، گفت: ما همیشه به‌دنبال زنده‌ کردن چاه‌های نفت هستیم و اقدام‌های در دست انجام است تا بتوانیم نسبت به احیای چاه‌های کم‌فشار اقدام کنیم.

وی با اشاره به بومی‌سازی  ۷۸ درصد از اقلام و کالای مورد نیاز اروندان اعلام کرد: ۱۳ میدان نفتی با مدیریت نفت و گاز اروندان است که دو میدان بسیار بزرگ، یک میدان بزرگ، ۶ میدان متوسط و ۴ میدان کوچک هستند.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان نوع نفت تولیدی این میدان‌ها از سبک تا نیمه‌سنگین و سنگین متغیر است.

عذاری اهوازی افزود: توانسته‌ایم در بحث دانش‌بنیان، برخی تجهیزات را که برای نخستین بار در خاورمیانه در کشور تولید می‌شوند با امضای قرارداد خریداری کنیم.

وی بیان کرد: چشم‌انداز یک میلیون بشکه را برای سال ۱۴۰۴ در دستور کار داریم و با توجه به پروژه‌های توسعه‌ای که در حال اجراست امیدواریم به این ظرفیت تولید برسیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با اشاره به شروع فرآیند توسعه میدان نفتی اروند و انتخاب پیمانکار و آغاز مرحله اجرایی آن گفت: کاری به تحریم نداریم و پیشرفت قابل‌توجهی در تولید و ساخت تجهیزات داشته و خواهیم داشت.

کد خبر 468853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =