لزوم توجه جدی به معیشت کارکنان صنعت نفت/ مدیران پیشنهادهای خود را برای ارتقای وضع نیروی انسانی ارائه دهند

وزیر نفت با تأکید بر لزوم توجه به معیشت همه کارکنان صنعت نفت گفت: مدیران صنعت نفت پیشنهادهای خود را برای ارتقای وضع نیروی انسانی ارائه کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان بوشهر، جواد اوجی شامگاه پنجشنبه (۱۱ اسفندماه) در نشست مشترک با مدیران صنایع پایین‌دست و بالادست فعال در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی تأکید کرد: در زمینه توجه به نیروی انسانی و پرداخت به‌موقع حقوق و بیمه همواره این موارد را به مدیران یادآور می‌شوم.

وی با بیان اینکه در همه جا حتی هیئت دولت از حق همکاران خود دفاع می‌کنم، افزود: سرمایه انسانی باید انگیزه لازم را داشته باشد تا سازمان به هدف خود برسد، از مدیران ارشد صنعت نفت و معاونان خود تقاضا دارم همواره پیشنهادهای خود را برای ارتقای وضع سرمایه انسانی ارائه دهند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بخش زیادی از نیروهای فعال در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس غیررسمی و ارکان ثالث هستند، خطاب به مدیران این منطقه گفت: خواهشمند است با توجه به تأکید رئیس‌جمهوری برای پرداخت به‌موقع حقوق و حق بیمه کارکنان دقیق و به‌موقع عمل شود؛ این نیروها بیشتر از قشر ضعیف جامعه هستند و مدیران باید بر الگوی قراردادی آنها نظارت داشته باشند، زیرا بنده و دولت روی این قضایا حساس هستیم.

اوجی با بیان اینکه همان‌طور که به فکر ارتقای وضع معیشت کارکنان رسمی هستیم، باید برای نیروهای ارکان ثالث نیز در این زمینه تلاش کنیم، افزود: اگر نیروها انگیزه لازم را داشته باشند، بهره‌وری سازمان افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به تحریم‌های شدید طی یک سال و نیم گذشته تصریح کرد: با وجود تحریم‌ها درآمدهای ارزی کشور از نیازهای ارزی پیشی گرفته، البته اتفاق‌های اخیر در بازار ارز دسیسه دشمنان برای به هم ریختن بازار ارز است، وزارت نفت پارسال و امسال به همه تعهدها و تکالیف خود در زمینه تأمین ارز مورد نیاز کشور پایبند بوده است.

وزیر نفت بیان کرد: در شرایط سخت کنونی تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با استفاده از ظرفیت‌های داخلی همچون هلدینگ‌ها و بانک‌های بزرگ کشور در حال انجام است.

اوجی با اشاره به آمادگی ۶ تا ۷ پروژه بزرگ برای افتتاح رسمی از سوی رئیس‌جمهوری همچون فاز دوم پالایشگاه نفت آبادان، طرح کیفی‌سازی پالایشگاه اصفهان با ظرفیت تولید ۱۶ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵، طرح ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ گفت: در سال‌های گذشته با توجه به کارهایی که در بخش سرمایه انسانی شده است، نیروها انگیزه لازم را نداشتند، بنده با توجه به سابقه ۳۳ ساله خود و شناختی که از سختی کار در این صنعت دارم، از ابتدا تاکنون در این دولت پیگیر بهبود وضع همکاران خود بوده‌ام و خواهم بود.

وی گفت: انتظار دارم در حوزه‌های عملیاتی، برنامه‌ریزی‌های ارائه شده از سوی مدیران در این نشست، برای راه‌اندازی پروژه‌ها طبق زمان‌بندی انجام شود.

وزیر نفت خطاب به مدیران ارشد حاضر در نشست تأکید کرد: باید تا می‌توانید نگاه‌تان برای تکمیل پروژه‌ها به‌سوی داخلی‌ها باشد.

اوجی با بیان اینکه هر طرحی در صنعت پتروشیمی پیشرفتی که طی سال‌های گذشته پیشرفتی نداشته است، از گردونه تولید خارج می‌شود، گفت: به‌زودی در شورای معاونان، طرح‌های هلدینگ‌های بزرگ کشور در بخش پتروشیمی بررسی خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه امسال در اوج سرما، روزانه حدود یک میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید شد، گفت: امسال با درایت و برنامه‌ریزی همکارانم تولید، پالایش، انتقال و توزیع گاز بدون یک ساعت وقفه انجام شد.

وزیر نفت ضمن ابراز رضایت از اجرای پروژه‌های جاری در صنعت نفت گفت: سال آینده روزانه ۴۰ تا ۵۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان‌های کنونی کشور افزایش برداشت خواهیم داشت.

پروژه ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ امسال به بهره‌برداری می‌رسد

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این نشست با تأکید بر اینکه همه تلاش خود را می‌کنیم که کارها هدفمند و براساس اولویت پیش رود، گفت: ما به‌دنبال اقدام موفق هستیم و باید کارنامه و عملکرد خوبی را از خود به جا بگذاریم.

وی گفت: یکی از اهداف اصلی ما به نتیجه رساندن پروژه ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ بود که خوشبختانه این پروژه به‌صورت رسمی در اسفندماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: تلاش می‌شود پروژه ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ سال آینده به بهره‌برداری برسد، از این رو سال ۱۴۰۲، سال جمع‌آوری گازهای همراه نفت خواهد بود.

خجسته‌مهر با تشکر ویژه از وزیر نفت بابت پیگیری‌های مستمر برای تحقق اجرای ماده ۱۰، گفت: ایشان یک تنه این موضوع را طی یک سال و نیم گذشته، پیگیری کرد و در صورتی که این موضوع از سوی ایشان پیگیری نمی‌شد، به هیچ عنوان به سرانجام نمی‌رسید.

وی از تخصیص روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز دریا به طرح ایران ال‌ان‌جی اشاره کرد و گفت: خردادماه سال آینده ۲ مخزن بزرگ این طرح نهایی و واحدهای شیرین‌سازی آن تا پایان سال آینده عملیاتی خواهند شد، همچنین تلاش می‌شود تا پایان دولت سیزدهم یک ردیف از واحد ال‌ان‌جی آن راه‌اندازی شود.

جلوگیری از سوختن یک میلیارد مترمکعب گاز با اجرای ۲ پروژه جمع‌آوری گازهای همراه

مجید چگنی، معاون وزیر نفت در امور گاز در این نشست با تأکید بر اینکه زمستان امسال، با تلاش همکارانم در شرکت ملی گاز ایران توانستیم پایداری شبکه گاز را در سرمای شدید حفظ کنیم، افزود: هم‌اکنون ۱۹ هزار نفر در مجتمع گاز پارس جنوبی فعال هستند که باید متناسب با توسعه صنعتی در این منطقه امکانات رفاهی و آموزشی و بهداشتی برای این کارکنان فراهم شود.

وی با بیان اینکه همکاران ما در این شرکت به همراه خانواده‌های خود جمعیتی حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار نفری را تشکیل می‌دهند، تأکید کرد: متأسفانه این همکاران از حداقل امکانات رفاهی محروم هستند و باید برای این موضوع چاره‌اندیشی شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه آهنگ رشد و توسعه کشور با قدرت و با تکیه بر سوخت پاک گاز ادامه دارد، افزود: برای اینکه در سال‌های آینده پایداری لازم را در توسعه صنعت گاز در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس داشته باشیم، باید برای توسعه زیرساخت‌ها هزینه کنیم و برنامه‌ای منسجم برای پاسخگویی به دغدغه‌های رفاهی، اجتماعی و بهداشت و درمان کارکنان داشته باشیم.

چگنی با اشاره به مراحل نهایی قرارداد جمع‌آوری گازهای مشعل در منطقه ویژه اقتصادی پارس گفت: تا یک سال آینده ۲ پروژه در این منطقه در این زمینه نهایی خواهد شد و حداقل از سوزانده شدن یک میلیارد مترمکعب گاز جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: هم‌اکنون مذاکرات با چهار شرکت دیگر برای جمع‌آوری گازهای همراه این منطقه در حال انجام است و به‌زودی نتایج آن مشخص خواهد شد.

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی امسال به سالانه ۹۴ میلیون تن می‌رسد

مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این نشست با یادآوری اینکه تولید پتروشیمی کشور در آغاز انقلاب اسلامی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال بود و امروز این ظرفیت از مرز ۹۰ میلیون تن در سال گذشته است، گفت: تا پایان امسال این ظرفیت به ۹۴ میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی به راه‌اندازی پتروشیمی پارس گلایکول و پست برق پتروشیمی دماوند و کلنگ‌زنی پروژه PDH پتروشیمی جم اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون ۲۱ مجتمع پتروشیمی به ظرفیت سالانه ۴۳ میلیون تن در منطقه ویژه پارس فعال است که از طریق ۱۷ اسکله محصولات آنها صادر می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی بیان کرد: در یک سال و نیم گذشته طرح‌های PDH موجود در صنعت پتروشیمی، تعیین تکلیف شده‌اند و آخرین طرح آن امروز به دست وزیر نفت کلنگ‌زنی شد که باید با تأمین خوراک از این طرح‌ها حمایت شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه با تکمیل طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، پرونده توسعه این میدان مشترک گازی بسته خواهد شد، گفت: آینده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس را صنایع پتروشیمی رقم خواهد زد، زیرا ما باید فرآورده‌های نفتی و گازی را در زنجیره ارزش تبدیل به ارزش افزوده بیشتر کنیم.

وی بیان کرد: ۳۰ طرح برای تکمیل زنجیره ارزش در این منطقه در دستور کار قرار دارد، همچنین یک خط لوله از عسلویه به منطقه پارسیان برای انتقال ۱۰ میلیون تن متانول و تبدیل آن به محصولات پایین‌دستی در منطقه پارسیان در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأکید کرد: از ۱۳ طرح پارک پتروشیمیایی در کشور که از سوی هلدینگ خلیج فارس پیشنهاد شده است، سه طرح در منطقه عسلویه قرار دارد که باید مجوزهای محیط زیستی آنها دریافت شود.

شاهمیرزایی به طرح پتروالفین هرمز که یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های پتروشیمی کشور است، اشاره کرد و گفت: این طرح با سرمایه‌گذاری ۴.۵ میلیارد دلاری قرار است ۲۰ محصول راهبردی صنعت پتروشیمی را تولید کند که خوبشختانه مجوز خوراک آن از بخش‌های بالادستی گرفته شده است.

طراحی پایه توسعه میدان پارس شمالی مراحل نهایی را می‌گذراند

محمدحسین متجلی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز در این آیین با بیان اینکه افزایش و نگهداشت تولید از پارس‌جنوبی هم‌اکنون هدف اصلی این شرکت است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تلاش می‌شود اوایل سال آینده گوی شناور صادراتی منطقه جاسک هم‌زمان با نهایی شدن خط لوله گوره - جاسک راه‌اندازی شود.

وی به وضع توسعه پارس شمالی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون طراحی پایه توسعه این میدان با توجه به حل مشکل مطالعات ژئوتکنیک مراحل پایانی خود را می‌گذراند و امیدواریم توسعه این میدان در آینده بتواند بخشی از نیاز گاز کشور را رفع کند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به ساخت و اصلاح جکت میدان گازی فرزاد بی نیز اشاره کرد و گفت: مطالعات مفهومی و پایه این میدان به موازات کار ساخت جکت در حال انجام بوده و بحث تأمین مالی آن حل شده و قرارداد آن با شرکت پتروپارس تعیین تکلیف شده است.

متجلی افزود: حفر یک حلقه چاه توصیفی و تحقیقی در میدان فرزاد بی در برنامه شرکت نفت و گاز پارس قرار دارد و قرار است پس از تکمیل این چاه اطلاعات طراحی پایه آن تکمیل شود.

اجرای ۲۶ طرح توسعه‌ای در منطقه پارس با سرمایه‌گذاری ۲۱ میلیارد دلاری

سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز در این نشست به وضع توسعه زیرساخت‌ها در این منطقه اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون ۲۶ طرح با سرمایه‌گذاری ۲۱ ملیارد دلاری در این منطقه در جریان است.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی ما در این منطقه نبود هماهنگی میان شرکت‌های منطقه بود که خوشبختانه با برگزاری نشست‌های مشترک و هماهنگی بین شرکت‌های بخش بالادست و پایین‌دست هم‌اکنون همکاری تنگاتنگی ایجاد شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ادامه داد: در زمینه سرمایه انسانی هم‌اکنون ۷۵ هزار نفر نیرو به‌صورت ثابت و ۲۰ هزار نفر به‌صورت شناور در منطقه ویژه اقتصادی پارس فعال هستند. در سال‌های گذشته حقوق این نیروها حتی تا ۶ ماه با تأخیر پرداخت می‌شد که خوشبختانه امروز ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که حقوق‌ها به‌موقع و سر وقت پرداخت می‌شود که این موضوع ناشی از رسیدگی به وضع پرداخت حقوق از پیمانکاران بوده است.

اسدی، کمبود منازل مسکونی و کمپ‌های مسکونی را یکی از مشکلات این منطقه اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون طرح‌هایی برای رفع این مشکل طراحی شده است و قصد داریم امکانات رفاهی این منطقه را بهبود بخشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با بیان اینکه درآمد منطقه ویژه پارس از شرکت‌های ذی‌نفع موجود در آن از ۵۰۰ میلیارد تومان به ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: تلاش می‌شود از این سرمایه برای توسعه مناسب زیرساخت‌ها در این منطقه استفاده شود.

اسدی، پدافند غیرعامل را یکی از مباحث اساسی این منطقه دانست و تأکید کرد: در پهنه ۷۰ کیلومتری این منطقه ۵۰ پالایشگاه و پتروشیمی در کنار هم قرار گرفته‌اند و ما محدودیت‌های زیادی در این زمینه داریم. با توجه به تهدیدهای امنیتی زیادی که ممکن است وجود داشته باشد، به‌دنبال استقرار سامانه‌های پدافند هوایی و استقرار پایگاه ریزپرنده‌ها با هماهنگی ستاد نیروهای مسلح در این منطقه هستیم.

کد خبر 469798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =