افزایش صادرات نفت مسیری برای هدایت نقدینگی داخلی فراهم کرد

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: میزان صادرات نفت بالاتری در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ داشتیم که مسیری برای هدایت نقدینگی داخل فراهم شد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، سیداحسان خاندوزی امروز (سه‌شنبه، ۱۶ اسفندماه) در نشست خبری به یکی از فعالیت‌های دولت در سالی که گذشت اشاره و اظهار کرد: مهار خلق پول غیر ضروری یکی از اقدام‌ها طی امسال بود. برای اولین بار سال‌ها حساب تنخواه بانک مرکزی به صفر رسید.

وی با ارائه آماری از سوی مرکز آمار ایران افزود: اگر مبنای آمار ۹ ماهه مرکز آمار را پایه قرار دهیم، در ۹ ماهه امسال نرخ رشد ۳.۳ درصدی در اقتصاد ایران رخ داد که بدون محاسبه نفت ۲.۹ درصد است. همچنین بر مبنای آمار شش ماهه بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی ما ۲.۷ درصد بود.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه ۱۶ طرح پالایشی و پتروپالایشی با ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، خارج از بودجه عملیاتی شد، تصریح کرد: خوشبختانه با مجموعه تدابیر دولت و اقدام‌های بانک مرکزی، قیمت در بازار ارز و سکه روند کاهشی یافته است.

خاندوزی به حوزه گواهی سپرده نفتی اشاره کرد و گفت: میزان صادرات نفت بالاتری در بهمن‌ماه داشتیم که مسیری برای هدایت نقدینگی داخل فراهم شد که با انتشار گواهی سپرده نفتی ضمن اینکه نقدینگی مردم را به سمت فعالیت‌های سودآور و مسیرهای جایگزین هدایت می‌کنیم، نسبت به کاهش ریسک تحریم‌پذیری و ایجاد بازارهای کاغذی و تنوع‌پذیری مشتریان نفت کشور و کاهش فشار بر بازارهای موازی هم اقدام می‌کنیم.

کد خبر 470097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =