تحقق هدایت نقدینگی به صنعت نفت به‌عنوان ارزنده‌ترین حوزه سرمایه‌گذاری مولد

وزیر امور اقتصاد و دارایی در آیین رونمایی از معاملات گواهی سپرده نفت و میعانات گازی در بورس انرژی گفت: امروز با گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی در بورس انرژی، هدایت نقدینگی کشور به ارزنده‌ترین حوزه سرمایه‌گذاری مولد کشور یعنی صنعت نفت، در حال رخ دادن است.

به گزارش خبرنگار شانا، سیداحسان خاندوزی صبح امروز (یکشنبه ۲۱ اسفندماه) در آیین رونمایی از معاملات گواهی سپرده نفت و میعانات گازی در بورس انرژی با بیان اینکه یکی از رؤیاهایی که همیشه از آن صحبت می‌شد، امروز محقق می‌شود، گفت: امروز عده‌ای از فعالان اقتصادی خصوصی کشور می‌توانند نفت را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرند و برای آن خریدار خارجی پیدا کنند. امیدوار هستم با تلاش وزارت نفت و بورس انرژی این مسیر ادامه یابد تا شاهد عمق‌بخشی در این گواهی باشیم.

وی با اشاره به اینکه نفت در قرن ۱۴ شمسی ما ایرانیان یکی از کلیدواژه‌های پربسامد در اقتصاد ایران بود، افزود: با همه پیچیدگی‌های اقتصادی و سیاسی که نفت برای دولت ایران و مناسبات اقتصادی دارد، یکی از چالش‌های مهم حوزه نفت، نحوه مشارکت‌ دادن بخش خصوص در نفت ایران بود که چند سال این موضوع قفل بود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تأکید کرد: بخشی از این قفل سال ۸۴ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی با اجرای اصل ۴۴ و بخشی دیگر از این قفل به یمن تحریم‌ها، امروز با گواهی سپرده نفت در بورس انرژی در حال باز شدن است.

خاندوزی افزود: امروز در حالی بیش از یک سال از تلاش مشترک دو وزارتخانه نفت و اقتصاد می‌گذرد که گواهی سپرده نفت خام را رونمایی می‌کنیم و به نظر می‌رسد این مسیر ادامه یابد تا بتوانیم این ابزار جدید مالی و اقتصادی را بهتر ترسیم و نقطه عطفی در مسیر اقتصادی ایران ایجاد کنیم.

وی اظهار کرد: این رویداد زمانی انجام می‌شود که فروش نفت به لطف دیپلماسی انرزی نسبت به دو سال گذشته بهتر است و هم‌زمان با تلاش در حوزه صادرات مسیر فروش ریالی به بخش خصوصی نیز امروز ایجاد می‌شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: تلاش دوستان در دولت این بود تا رقابت و شفافیت معاملات بخش خصوصی در صنعت نفت بیشتر شود که گواهی سپرده نفت‌خام این کار را خواهد کرد. نفت در اتاق شیشه‌ای بورس انرژی عرضه می‌شود که خود در شفافیت آن تأثیرگذار است.

کد خبر 470238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =