راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کارهای جهادی است

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تکمیل و راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه آبادان رکوردی در کارهای جهادی است، گفت: امروز ما در پتروپالایشگاه آبادان شاهد جلوه ارزشمندی از «ما می‌خواهیم، ما می‌دانیم و ما می‌توانیم» ملت ایران هستیم.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، سیدابراهیم رئیسی امروز (دوشنبه، ۲۹ اسفندماه) در آیین بهره‌برداری از بخش نخست گام دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان هم‌زمان با روز ملی شدن صنعت نفت با تبریک فرارسیدن نوروز و نیز ماه مبارک رمضان اظهار کرد: بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه آبادان در روزی انجام می‌شود که ملت ایران در این روز انگلیسی‌ها را از صنعت نفت ایران اخراج کردند تا با دست توانای متخصصان و کارگران خودشان این صنعت را اداره کنند.

وی افزود: انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها به غلط تصور می‌کنند که فقط آنها توانایی انجام کارهای مهم و پیچیده را دارند و این تصور را در رفتارشان نسبت به دیگر ملت‌ها اعمال و آنها را تحقیر می‌کنند، اما امروز ما در پتروپالایشگاه آبادان شاهد جلوه ارزشمندی از «ما می‌خواهیم، ما می‌دانیم و ما می‌توانیم» ملت ایران هستیم.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز در پالایشگاه آبادان شاهد بخشی هستیم که بیش از ۱۰۰ سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد و توأمان شاهد بخشی هستیم که ۱۰۰ درصد آن به دست توانای متخصصان و کارگران ایرانی احداث شده است، گفت: امروز در کنار پالایشگاه نامدار آبادان، در واقع یک پالایشگاه آبادان دیگر آغاز به کار کرده است.

رئیسی تصریح کرد: حدود ۳۴ درصد از این پروژه که اتفاقاً سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش راه‌اندازی پالایشگاه بود، در یک سال گذشته و با همت و کار جهادی مدیران، ‌متخصصان و کارگران غیور ایرانی اجرا شده که یک رکورد در کارهای جهادی است و ان‌شاءالله کار با همین رویه ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه آبادان در مسیر تحقق جلوگیری از خام‌فروشی به‌عنوان یکی از اهداف کشور و مطالبات جدی رهبر انقلاب گام بلندی برداشته می‌شود، بیان کرد: با بهره‌برداری از پتروپالایشگاه آبادان ظرفیت تولید بنزین کشور ۴ میلیون لیتر و ظرفیت تولید گازوئیل هم ۵ میلیون لیتر در روز افزایش یافت، همچنین خوراک مورد نیاز پتروشیمی‌های آبادان و بندر امام هم تأمین می‌شود.

رئیس‌جمهوری در ادامه از وزیر نفت و مجموعه تحت مدیریت وی خواست تا برای افزایش ظرفیت‌های شغلی در پالایشگاه نفت آبادان با توسعه فازهای ۲ و ۳ تلاش کنند و گفت: بیش از ۱۰۰ پیمانکار و مشاور در پتروپالایشگاه آبادان مشغول به‌کار بودند که باید از ظرفیت آنها در دیگر طرح‌های پتروپالایشگاهی استفاده کرد.

رئیسی همچنین با بیان اینکه افتتاح طرح پتروپالایشگاهی آبادان برای مردم پیام امیدواری به همراه دارد، تأکید کرد: افتتاح این طرح به کسانی که روزگاری صنعت نفت کشورمان را ترک کردند و مدام می‌گفتند ایران در اداره و توسعه صنعت نفت خود دچار وقفه می‌شود، پیام مهم «ما می‌توانیم» را مخابره کرده است.

وی با اشاره به سخنان وزیر نفت درباره احداث پالایشگاه فراسرزمینی جمهوری اسلامی ایران در کشور ونزوئلا گفت: نیروهای متخصص ایرانی برای نجات صنعت نفت ونزوئلا به این کشور اعزام شدند و این نشان می‌دهد صنعت نفت کشورمان قابلیت صادرات خدمات فنی و اعزام نیروهای کارآمد و اثرگذار به کشورهای نفت‌خیز دنیا را دارد.

رئیس‌جمهوری در ادامه سخنانش با بیان اینکه در ساعات پایانی سال ۱۴۰۱ باید به رهنمودهای رهبر انقلاب و نامگذاری امسال مبنی بر «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و فعالیت‌های انجام‌شده توجه ویژه‌ای کنیم، تصریح کرد: بر خلاف دهه گذشته، امروز تولید و سرمایه ثابت در کشور رشد قابل توجهی داشته و به حدود ۴ درصد رسیده است و بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، شاهد رشد ۱۵ درصدی بخش نفت هستیم.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه خوزستان سرزمین ایثار و شهادت، شهدای بزرگ، ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمنان است، افزود: ما به خوزستان مدیونیم و با خدمتگزاری به مردم استان در همه بخش‌ها، دین خود را به این استان ادا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه خدمت‌رسانی به مردم خوزستان عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد، اظهار کرد: جوانان خوزستانی با توجه به ظرفیت‌های قابل توجهی که در این استان وجود دارد، در زمینه اشتغال نباید دغدغه و نگرانی داشته باشند. با راه‌اندازی پتروپالایشگاه آبادان برای ۷ هزار نفر به‌صورت مستقیم و برای ۱۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.

رئیس‌جمهوری همچنین با بیان اینکه امروز در پتروپالایشگاه آبادان با افتتاح بخش‌های جدید شاهد جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش تولید دانش‌بنیان و فناوری‌پایه هستیم که اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد می‌کند، ادامه داد: با راه‌اندازی فاز ۲ این پتروپالایشگاه، ظرفیت تولید و پالایش نفت کشور روزانه ۲۱۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

رئیسی با اشاره به گزارش پخش‌شده در این آیین از مراحل ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان تصریح کرد: ضمن قدردانی از تلاش متخصصان و کارگران شریف، خیلی خوب است صحنه‌های تلاش و جهاد کسانی که در جای‌جای کشور در شرایط سخت برای پیشرفت ایران تلاش می‌کنند به تصویر کشیده شود.

وی با تأکید بر ضرورت فعال‌تر شدن صنایع پایین‌دستی برای تبدیل هرچه بیشتر مواد اولیه به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر اظهار کرد: یکی دیگر از ضرورت‌هایی که وزارت نفت باید نسبت به آن اهتمام کند، تدوین الگوی مصرف برای مدیریت مصرف در کنار مدیریت تولید است. اگرچه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت افزایش یافته، اما اگر مصرف مدیریت نشود، به مشکل برخواهیم خورد.

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش به مسائل استان خوزستان از جمله موضوع آب و فاضلاب و امکانات ورزشی اشاره کرد و از استاندار خواست برای رفع کاستی‌های موجود در این زمینه تلاش کند و گفت: باید برای ایجاد اشتغال و تأمین مسکن و تسهیل ازدواج جوانان همه تلاش خود را به‌کار بگیریم؛ جوانانی که در عمل به فرمان امام راحل حصر آبادان را شکستند.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه امروز دشمن به‌دنبال آن است تا با سوءاستفاده از برخی زمینه‌ها و کاستی‌ها در داخل برای خود نیرو جذب کند، تأکید کرد: اگر به کاستی‌ها رسیدگی نشود مورد سوءاستفاده دشمن قرار می‌گیرند، اما اگر به آنها توجه شود باعث ارتقای روحیه نشاط و امید در میان مردم می‌شود، لذا باید تلاش کنیم بر همین اساس روحیه نشاط،‌ امید، آرامش و امنیتی را که امروز در خوزستان وجود دارد، ارتقا بخشیم و این هدف نیازمند تلاش مضاعف و حرکت جهادی است.

وی با اشاره به اینکه دشمن نمی‌خواهد کشور تولید، رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی داشته باشد، اظهار کرد: اگر بخواهیم تلاش‌های دشمن علیه کشور را در یک کلمه خلاصه کنیم باید به سخن رهبر معظم انقلاب اشاره کنیم که از این توطئه‌ها با عنوان جنگ ترکیبی تعبیر کردند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: دشمن تلاش کرد ما پیشرفت نکنیم، اما ما اراده کردیم و در حالی که برخی‌ها می‌گفتند نمی‌شود، با کمک مردم بسیاری از نمی‌شودها را انجام دادیم. دشمن وقتی دید کشوری که رشد اقتصادی آن ۰.۴ درصد بود، در زمان کوتاهی به رشد نزدیک به ۵ درصدی رسیده است، فهمید که اراده جدی برای پیشرفت کشور وجود دارد لذا به‌دنبال فتنه‌انگیزی رفت و جنگ ترکیبی به راه انداخت، اما مردم آنها را ناکام گذاشتند.

‌رئیسی با اشاره به اینکه کشور در عرصه‌هایی که تحریم جدی‌تر و گسترده‌تر بوده بیشتر پیشرفت کرده است، بیان کرد: امروز دشمن ببیند کشوری که در بخش نفت به شدت تحریم شده چگونه یک پالایشگاه عظیم احداث کرده است. امروز به آبادان آمدم تا از همه زحماتی که در گذشته و در این دولت برای احداث این مجموعه کشیده شده، قدردانی و تجلیل کنم و بگویم که دشمن بداند اگر چه فتنه‌های او برای ما زحمت ایجاد می‌کند اما به هیچ عنوان رشد اقتصادی و تولید کشور را نمی‌تواند متوقف کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش از استاندار خوزستان خواست حرکت آغاز شده برای فعال کردن اقتصاد روستاها، اشتغال‌آفرینی و ساخت مسکن را به‌طور جدی ادامه دهند و تصریح کرد: ساخت ۴ میلیون مسکن هم نیاز کشور، هم وعده دولت و هم قانون مصوب مجلس است و باید اجرایی شود. کاستی‌های باقی مانده از سال‌های گذشته در عرصه ساخت مسکن امروز خود را در گرانی مسکن نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهوری همچنین به گسترش همکاری و ارتباط وزارت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار فعالیت‌های دانش‌بنیان در سالی که به همین عنوان نام‌گذاری شده است، ۹۷ درصد افزایش یافته که نزدیک به مطالبه‌ای است که رهبری در پیام نوروزی خود در سال ۱۴۰۱ مطرح کردند، البته انتظار داریم این آمار باز هم افزایش یابد.

کد خبر 470519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =