افزایش بیش از یک میلیارد لیتری سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها از شبکه خطوط لوله انتقال نفت

با اتصال ۹ نیروگاه به شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده نفتی ظرفیت انتقال سوخت مایع از طریق این شبکه به نیروگاه‌ها یک و نیم میلیارد لیتر در سال افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار شانا، توسعه خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم از جمله برنامه‌های اولویت‌داری است که با اهتمامی جدی از سوی وزارت نفت در حال پیگیری است. این موضوع در کنار ضرورت راه‌اندازی نهضت بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌تواند تغییرهای مؤثری را در ساختار صنعت نفت و انرژی کشور ایجاد کند.

افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها در کنار توسعه خطوط لوله انتقال می‌تواند تضمینی برای زیرساخت‌های این صنعت تلقی شود، اما اتصال ۹ نیروگاه به شبکه خطوط لوله از سوی صنعت انتقال نفت یکی دیگر از مهم‌ترین اقدام‌هایی است که پارسال روند اجرایی آن آغاز شده است.

در پنجمین نشست شورای اقتصاد که خردادماه پارسال برگزار شد، صدور مجوز سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای اجرای طرح اتصال ۹ نیروگاه با  انتقال حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر به‌صورت سالانه از جمله مصوبه‌هایی بود که درباره اصلاح و اجرای آن تصمیم‌گیری شد. با اجرای این طرح ضمن داشتن توجیه اقتصادی برای صنعت نفت و رقم زدن امنیت محیط زیستی در فرآیند انتقال سوخت، به کاهش و کندشدن آهنگ قاچاق سوخت نیز کمک خواهد کرد.

تشدید قاچاق سوخت در بخش سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها از جمله معضلاتی است که از سوی مقام عالی وزارت نفت در سال گذشته به آن اشاره و تأکید شد.

این در حالی است که شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به‌عنوان متولی صنعت انتقال نفت، برنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های متعددی را به‌صورت همکاری با دانش‌بنیان‌ها و مراکز عملی و دانشگاهی برای نظارت بیشتر در فرآیند سوخت‎رسانی در نظر گرفته است تا با اعمال آن موضوع سرقت‌ها را از بستر شبکه خطوط را به صفر برساند.

بر این اساس پس از اتصال نیروگاه شهید سلیمی نکا به‌عنوان نخستین نیروگاهی که از بین ۹ نیروگاه به شبکه خطوط متصل شده است، دو نیروگاه تابان و چادرملو یزد در اولویت دستور کار قرارگرفته‌اند.

کدام نیروگاه‌ها متقاضی اتصال به شبکه خطوط شدند؟

نیروگاه سرو چادر ملو یزد: نیروگاه سرو چادر ملو در یزد با دریافت ۱۶۵ میلیون لیتر سوخت مایع در سال در اولویت اتصال به شبکه خطوط قرار گرفته است که به این منظور مجوز زیست‌محیطی پروژه نیز توسط نیروگاه جهت اجرای این طرح اخذ شده است.

نیروگاه تابان: نیروگاه تابان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد واقع شده است. این نیروگاه نیز با دریافت حدود ۱۶۹ میلیون لیتر سوخت مایع در سال در اولویت اجرا قرار گرفته است.

نیروگاه خرم‌آباد: نیروگاه خرم‌آباد از دیگر نیروگاه‌هایی است که در فهرست اتصال به شبکه خطوط لوله انتقال نفت قرار گرفته است. حجم مصرف سوخت مایع این نیروگاه در سال بیش از ۱۷۱ میلیون لیتر است. شایان ذکر است که طول تقریبی مسیر اتصال از نیروگاه به مقصد شبکه خطوط در حدود ۴.۵ کیلومتر محاسبه شده است.

نیروگاه علی‌آباد: نیروگاه علی‌آباد گلستان با مصرف سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع نیروگاه دیگری است که با طی مسیر سه کیلومتر تا خطوط لوله اصلی نفت از طریق شبکه خطوط لوله سوخت‌رسانی خواهد شد.

نیروگاه شهید سلیمی‌ نکا: سوخت‌رسانی به نیروگاه شهید سلیمی نکا با ظرفیت دریافت سالانه ۵۶ میلیون لیتر سوخت مایع در آذرماه پارسال انجام و تأسیسات آن عملیاتی شد.

نیروگاه سیرجان: نیروگاه سیرجان سالانه بیش از ۷۳ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف می‌کند. این نیروگاه نیز از سوی نمایندگان معاونت‌های فنی، عملیاتی و کارشناسان مدیریت مهندسی و طرح‌ها بازدید شده‌اند.

نیروگاه شریعتی: نیروگاه شریعتی، واقع در شهر مقدس مشهد نیز سالانه بیش از ۲۷۰ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می‌کند. مسیر اتصال این نیروگاه تا خطوط اصلی نفت در حدود ۹ کیلومتر برآورد شده است.

نیروگاه کاشان: نیروگاه کاشان، سالانه بیش از ۱۷۷ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می‌کند. این نیروگاه نیز با اتصال به شبکه خطوط سوخت مورد نیاز خود را از این طریق دریافت خواهد کرد.

نیروگاه شهید بهشتی لوشان: نیروگاه شهید بهشتی لوشان که در منطقه شمالی کشور قرار گرفته است سالانه بیش از ۵۲ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می‌کند.

کد خبر 472864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =