اقدام‌های گسترده نفت و گاز آغاجاری برای مقابله با تنش آبی در خوزستان

مدیرعامل شرکت نفت و گاز آغاجاری با اشاره به اقدام‌های گسترده این مجموعه برای مقابله با تنش آبی جنوب شرق خوزستان گفت: مجموع آب تولیدی روزانه نفت و گاز آغاجاری ۷۰ هزار متر مکعب است که از این مقدار ۶۰ درصد به‌صورت رایگان به روستاها و مناطق همجوار تأسیسات و بخش شهری شهرستان امیدیه اختصاص می‌یابد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، جواد تقی‌زاده با اشاره به گستردگی جغرافیایی فعالیت این شرکت اظهار کرد: با توجه به واقع شدن تأسیسات و خطوط لوله این شرکت در هشت شهرستان جنوب شرق استان خوزستان، تعمیرات و روزآمد کردن پنج واحد آبرسانی (سه واحد تولیدی و دو واحد تقویتی و ذخیره‌سازی) با هدف تأمین آب واحدهای عملیاتی و بخشی از مناطق همجوار از گذشته تاکنون در دستور کار قرار داشته است.

وی اظهار کرد: مجموع آب تولیدی روزانه شرکت نفت و گاز آغاجاری ۷۰ هزار مترمکعب است که از این مقدار ۶۰ درصد به‌صورت رایگان به روستاها و مناطق همجوار تأسیسات و بخش شهری شهرستان امیدیه اختصاص می‌یابد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری ادامه داد: با توجه به بروز خشکسالی طی سال‌های اخیر تعدادی از چاه‌های آبرسانی این شرکت از چرخه تولید خارج و یا از راندمان آنها کاسته شده از این رو احیای چاه‌های متروکه و بازگرداندن این چاه‌ها به چرخه تولید در دستور کار این شرکت قرار داشته است.

تقی‌زاده افزود: با توجه به بروکراسی طولانی مجوز حفر چاه‌های جدید و هزینه‌های هنگفت این کار، همچنین جلوگیری از دستکاری سفره‌های زیرزمینی آب و منابع طبیعی، احیای چاه‌های آبرسانی این شرکت با دعوت از شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفت، در این راستا با تلاش کارشناسان شرکت آغاجاری و مشارکت یک شرکت دانش‌بنیان احیای سه حلقه چاه آبرسانی منطقه سردشت زیدون استان آغاز شد.

وی تصریح کرد: با استفاده از عملیات ویدئومتری شرکت دانش‌بنیان و با استناد به مشاهدات لایه‌های درونی چاه در اعماق مختلف، دو حلقه چاه منطقه سردشت بهینه‌سازی و ۲ هزار مترمکعب در روز به راندمان آنها اضافه شد، همچنین یک چاه دیگر هم که در این منطقه متروکه شده بود تماماً با توان کارشناسان شرکت نفت و گاز آغاجاری لایروبی، کیسینگ‌گذاری شد و سایر اقدام‌های تخصصی در مدت کمتر از یک ماه صورت گرفت و با ظرفیت ۴ هزار مترمکعب در روز احیا شد و دوباره در مدار تولید آبرسانی قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آغاجاری در ادامه به عملیات تعمیرات گسترده آبرسانی منطقه چم نظامی در شرق رودخانه مارون اشاره کرد و گفت: تعمیر و بازسازی اساسی سه دستگاه الکتروپمپ برداشت آب از رودخانه، تعمیر کلی چهار دستگاه الکتروپمپ فشار قوی پمپاژ آب، احداث پنج کیلومتر جاده دسترسی به خطوط لوله انتقال آب در نقاط سخت‌گذر و تعویض چند شاخه لوله از مهم‌ترین اقدام‌ها در این منطقه است.

تقی‌زاده با اشاره به این که صرفه جویی حاصل شده از پروژه‌های تنش آبی ۷۰ میلیارد ریال در بازه زمانی یک ساله است، یادآورد شد: با احیای سه حلقه چاه در منطقه سردشت زیدون روزانه در مجموع ۸ هزار مترمکعب به تولید آب این منطقه اضافه شد.

وی گفت: برای مهار تنش آبی و همکاری همه جانبه شرکت نفت و گاز آغاجاری با امور آبفای شهرستان امیدیه در اقدامی جهادی حدود ۵ کیلومتر از خطوط لوله آب به روستاهای زیر پوشش از سوی این شرکت تعویض شد.

کد خبر 473469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =