صنایع خراسان رضوی به تجهیزات تولید گاز مصنوعی مجهز می‌شوند

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی از امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین وزارت نفت و استانداری خراسان رضوی با محوریت تأمین سوخت از طریق افزایش ذخیره‌سازی گاز طبیعی و گاز مایع خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت گاز استان خراسان رضوی، حسن افتخاری در حاشیه آیین امضای تفاهم‌نامه وزارت نفت و استانداری خراسان رضوی که با حضور وحیدرضا زیدی‌فرد، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: این تفاهم‌نامه به‌منظور اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری، قانون اصلاح الگوی مصرف و سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر توسعه ظرفیت‌ها، ایجاد هم‌افزای و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان امضا شده است.

وی افزود: هدف از امضای این تفاهنامه، توسعه و ایجاد بستر تعامل و همکاری‌های مشترک و زمینه‌سازی برای اجرای پروژه‌های مرتبط با ایجاد توازن در شبکه تولید و مصرف گاز طبیعی و افزایش پایداری و امنیت عرضه گاز طبیعی در دوره‌های اوج مصرف گاز در استان است.

مدیرعامل شرک گاز خراسان رضوی ادامه داد: این تفاهم‌نامه با هدف بهره‌مندی صنایع از ظرفیت‌های فناورانه برای ایجاد توازن در شبکه تولید و مصرف گاز طبیعی و افزایش پایداری و امنیت عرضه گاز طبیعی در دوره‌های اوج مصرف با استفاده از فناوری‌ SNG و با در نظر گرفتن جنبه‌های فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی منعقد شد.

به گفته افتخاری، تدوین شیوه‌نامه و دستورعمل اجرایی برای به‌کارگیری SNG، ارزیابی و شناسایی صنایع و واحدهای متأثر از کمبود گاز، ارائه تسهیلات دولتی و اختصاصی وزارت نفت براساس مقررات و تامین گاز مایع مورد نیاز از تعهدهای وزارت نفت در اجرای این تفاهمنامه است.

وی تصریح کرد: همچنین استانداری خراسان رضوی متعهد به اطلاع‌رسانی، ترغیب و تشویق صنایع و سرمایه‌گذاران برای احداث واحدهای SNG، همکاری و حمایت قانونی به‌منظور تسهیل و تسریع برای تامین زمین مورد نیاز احداث واحدهای SNG بوده و اعطای مجوز، پروانه بهره‌برداری، تخصیص ارز، ثبت سفارش و تعیین تعرفه، تخصیص منابع استانی در دسترس و پیگیری تامین سرمایه مورد نیاز احداث واحدهای SNG را از طریق اعطای تسهیلات بانکی پیگیری خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: موضوع استفاده از فناوری‌های جدید به دلیل ناترازی زمستانی گاز در استان خراسان رضوی از تاکیدهای وزیر نفت است که با امضای این تفاهم‌نامه شرایط و امکان استفاده صنایع و شهرک‌های صنعتی استان از فناوری‌های روز دنیا مانند تولید گاز مصنوعی در چهارچوب شیوه‌نامه ابلاغی وزیر نفت تسهیل خواهد شد.

افتخاری با بیان اینکه وزارت نفت آمادگی دارد با بهره‌مندی از ظرفیت‌های جدید، حداکثر حمایت و همکاری را در رفع مشکل ناترازی گاز طبیعی و تامین انرژی مورد نیاز زمستانی بخش صنعت انجام دهد، گفت: صاحبان صنایع و مدیران شهرک‌های صنعتی مستقر در استان می‌توانند از مزایای شیوه‌نامه ابلاغی وزیر نفت و همچنین تفاهم‌نامه امضاشده وزارت نفت و استانداری خراسان رضوی استفاده کرده و تاسیسات خود را به تجهیزات سوخت SNG  به‌عنوان یکی از روش‌های استمرار فعالیت در شرایط قطع گاز طبیعی مجهز کنند.

بر پایه این گزارش، دبیرخانه طرح تحول نفت و گاز استان مستقر در شرکت گاز استان خراسان رضوی نیز آمادگی دارد در زمینه ارائه مشاوره فنی و اطلاعات تکمیلی به مدیران صنایع و شهرک های صنعتی و سرمایه گذاران علاقمند به موضوع اقدام کند.

کد خبر 473764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =