سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری صندوق بازنشستگی نفت در پتروپالایشگاه دهلران

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت: در مجموع این صندوق در زنجیره ارزش پتروپالایشگاه دهلران حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش شانا به نقل از صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، عبدالحسین بیات در پنجاه‌ودومین نشست شورای‌عالی پروژه‌های صندوق بازنشستگی صنعت نفت با تأکید بر اینکه یکی از طرح‌های مورد توجه شورای‌عالی پروژه‌ها در طول یک سال گذشته، روند رشد و پیشرفت پتروپالایشگاه دهلران بوده است، اظهار کرد: هم‌اکنون این واحد از پیشرفت فیزیکی بالای ۸۳ درصد برخوردار است.

وی افزود: گازهای همراه نفت تولیدشده در حوزه نفتی دزفول شمالی شامل میدان‌های دهلران، آذر، پایدار، پایدار غرب، چشمه‌خوش و بنگستان بعد از تقویت فشار در این واحد پالایشی تبدیل به ارزش‌افزوده و محصولات پایین‌دستی می‌شوند. در مجموع ۲۴۰ میلیون فوت‌مکعب گاز جمع‌آوری‌شده از میدان‌های یادشده به سمت واحد ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ پتروپالایشگاه دهلران تزریق می‌شود.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت تصریح کرد: تا به امروز تنها راه از بین‌ بردن گازهای همراه نفت خام سوزاندن بود و سوزاندن این گازها جز آلودگی محیط‌ زیست عملاً فایده دیگری برای کشور نداشته است، با بهره‌برداری از پتروپالایشگاه دهلران نزدیک به ۲۴۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز به ۴۰ هزار بشکه محصول ترکیبات سنگین هیدروکربوری یا سیتوپلاس تبدیل می‌شود و مقرر است +C۲ تولیدی در این کارخانه گاز و گاز مایع در واحد الفین پتروشیمی دهلران تبدیل به محصول باارزش اتیلن شود.

بیات ادامه داد: محصول تولیدی دیگر این شرکت ۱۵۳ میلیون استاندارد فوت‌مکعب تولید گاز متان است که بخشی از این گاز در داخل واحد ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ مصرف و مازاد آن به شبکه سراسری گاز کشور (آی گت) تزریق می‌شود، همچنین میعانات گازی با حجم روزانه ۸۵۰ بشکه و روزانه حدود ۴۰۰ تن گوگرد از دیگر محصولات جانبی این واحد است.

وی افزود: نزدیک به ۶۰۰ هزار تن اتیلن تولیدی در پتروشیمی دهلران در واحدهای پایین‌دستی واحد الفین به پلی‌اتیلن سنگین، پلی‌اتیلن سبک خطی و پروپیلن تبدیل می‌شود، واحدهای پایین‌دستی الفین دهلران به‌صورت ئی‌پی‌سی EPC از سوی شرکت EIED که از شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌هاست در حال اجراست.

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق بازنشستگی صنعت نفت گفت: در مجموع در این زنجیره از مرحله اخذ خوراک در ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ تا واحدهای الفین و پلی‌الفین در پتروشیمی دهلران حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت که به یکی از منابع پایدار برای پشتوانه اقتصادی صندوق‌ها بدل خواهد شد.

شایان یادآوری است که صندوق بازنشستگی صنعت نفت حدود دومسوم منابع پرداختی مستمری و مقرری بازنشستگان و بازماندگان تحت پوشش را از محل همین نوع سرمایه‌گذاری‌ها تأمین و پرداخت می‌کند، بنابراین برای استحکام‌بخشی هرچه بیشتر این فرایند از دو سال پیش تاکنون برنامه خلق منابع پایدار برای صندوق‌ها آغاز شده است.

صندوق بازنشستگی صنعت نفت از سازوکارها و ظرفیت‌های تأمین منابع برای توسعه پروژه‌های خود بهره‌مند می‌شود. در راهبرد نو، این گروه اقتصادی کوشش می‌کند با تکیه‌ بر اعتبار و نشان تجاری خویش با بهره‌مندی از منابع بازار سرمایه و بانک‌ها برای صندوق ارزش‌افزوده و پروژه ایجاد کند، بنابراین تسهیلات دریافتی پس از یک تا دو سال بازپرداخت می‌شود، اما پروژه‌ها و صنایع ساخته شده تا سال‌ها برای صندوق نفت باقی خواهند ماند و سبب تقویت منابع ورودی آن می‌شود.

کد خبر 475571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =