فروش نفت و فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم افزایش قابل توجهی یافته است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت سیزدهم فروش نفت را به برجام و تحریم‌ها گره نزد، گفت: در این دولت فروش نفت و فرآورده‌های نفتی افزایش قابل توجهی یافته است.

حسین حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار شانا به افزایش تولید نفت در ماه‌های اخیر اشاره و اظهار کرد: ظرفیت تولید نفت ایران از حدود ۲.۲ میلیون بشکه به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است، در حالی که دولت سیزدهم صنعت نفت را با فروش کمتر از نیم میلیون بشکه در روز از دولت قبل تحویل گرفت.

وی افزود: ایران از طریق ارتباط با کشورهای عضو اوپک و اوپک‌پلاس از کاهش سقف روزانه فروش نفت خام معاف شد و اکنون آمارهای ثبت‌شده حکایت از افزایش فروش نفت تا بیش از یک میلیون بشکه در روز دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس به دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه انرژی اشاره و تصریح کرد: دولت سیزدهم فروش نفت را به برجام و تحریم‌ها گره نزد، هرچند تحریم‌ها آثار خود را دارد، اما با تلاش و جدیت این دولت اقدام‌های قابل قبولی صورت گرفت.

حسین‌زاده در مورد افزایش تولید و فروش نفت نیز گفت: همان‌طور که وزیر نفت و سخنگوی دولت اعلام کردند با دیپلماسی قوی انرژی در دولت سیزدهم صادرات نفت کشور در سخت‌ترین شرایط ممکن دو برابر شد، همچنین روابط خوبی که دولت سیزدهم در توسعه تعاملات تجاری خود با کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای منطقه برقرار کرد باعث شد تولید و صادرات نفت افزایش یابد.

وی با بیان اینکه کسری بیش از ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی بودجه با فروش و وصول مطالبات نفتی جبران شد و این روند افزایشی همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: استفاده از تخصص و تجربه حوزه انرژی در کشور باعث شده درآمد نفتی کشور در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ بیش از ۷۹ درصد افزایش داشته باشد و این در سایه دیپلماسی فعال دولت سیزدهم محقق شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس به موضوع توسعه پالایشگاه‌های فراسرزمینی و صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه انرژی اشاره و اظهار کرد: نباید از ظرفیت‌های داخلی جهت توسعه، تأمین و نگهداشت، بازسازی و نوسازی ناوگان در حوزه نفت گاز و پتروشیمی غافل شویم.

حسین‌زاده گفت: با وجود همه موانعی که دشمنان ملت ایران برای ما ایجاد کردند، اما مجموعه وزارت نفت و امور خارجه در دیپلماسی انرژی نمره قبولی کسب کرده‌اند.

کد خبر 476395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =