دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم بدون برجام و اف‌ای‌تی‌اف فعال شد

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: فروش نفت در شرایطی که در دولت گذشته به بهانه‌هایی چون خروج ترامپ از برجام و تحریم‌ها به حداقل ممکن رسیده بود با فعال کردن دیپلماسی انرژی و بدون برجام و اف‌ای‌تی‌اف از ۱.۵ میلیون بشکه در روز عبور کرد.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم برای توسعه دیپلماسی اقتصادی با کشورهای مختلف از جمله همسایگان و کشورهای منطقه، دیپلماسی انرژی را در دستور کار خود قرار داده است.

توسعه کشورهای هدف صادرات نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی و تعامل با همسایگان برای رفع ناترازی گازی از جمله ترکمنستان که بعد از سال‌ها، در دولت سیزدهم بدهی گازی ایران به این کشور همسایه تسویه شد و توانست از قطع گاز استان‌های شمالی و شمال شرقی در ایام سرد سال جلوگیری کند، نتایج عینی سیاستی است که در دو سال گذشته از سوی دولت سیزدهم دنبال شده و ثمر داده است.

از دیگر مظاهر توسعه دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم، افزایش تولید، صادرات و فروش نفت خام و میعانات گازی است، در حالی که دولت سیزدهم صنعت نفت را با فروش کمتر از نیم میلیون بشکه در روز از دولت قبل تحویل گرفته بود، توانست از طریق ارتباط با کشورهای عضو اوپک و اوپک‌پلاس که سیاست کاهش تولید و صادرات نفت در بازارهای جهانی را دنبال می‌کردند، ایران را از کاهش سقف روزانه فروش نفت خام معاف نگه دارد، به‌طوری که اکنون آمارهای ثبت‌شده در مراجع آماری بین‌المللی و اظهارات مسئولان از افزایش فروش نفت خام ایران تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز حکایت دارد.

در این راستا، جواد اوجی، وزیر نفت در سفر اخیر خود به وین برای حضور در هشتمین سمینار بین‌المللی اوپک، بعد از چند سال با عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان دیدار و گفت‌وگوی مفصلی داشت و درباره توافق دو کشور بر سر تولید و فروش نفت گفت‌وگو کردند. این دیدار در راستای ابتکار دولت سیزدهم برای ازسرگیری روابط ایران و عربستان بعد از حدود هشت سال قطع ارتباط سیاسی بود. در این دیدار، این دو مقام ارشد نفتی ایران و عربستان، در خصوص برخی میدان‌های مشترک انرژی دو کشور مذاکراتی انجام دادند و به توافق‌هایی دست یافتند.

پیش‌تر نیز در سفر اواخر خردادماه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به سه کشور آمریکای لاتین، افزون‌ بر قراردادهای احداث پتروپالایشگاه‌های مشترک با ونزوئلا، قرارداد صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی به این کشور نیز امضا شد.

مزیت بزرگ در بازارسازی برای نفت ایران در آمریکای لاتین این است که افزون بر صادرات نفت بدون تخفیف‌های مرسوم در شرایط تحریم، فرآورده‌های نفتی تولیدشده نیز در همان منطقه به فروش می‌رسد که درآمد ارزی بیشتری برای کشور به‌دنبال خواهد داشت. طی ۲۰ ماه گذشته تبادلات نفتی ایران و ونزوئلا به ۳.۵ تا ۴ میلیارد دلار رسیده است، در حالی که در پایان دولت گذشته (سال ۱۴۰۰) تنها ۶۰۰ میلیون دلار بود.

دولت سیزدهم به دنبال احیای فرصت‌های بین‌المللی برای ایران است

در همین ارتباط مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت دیپلماسی دولت سیزدهم به‌ویژه در حوزه انرژی مناسب بوده است، گفت: سفر پربار رئیس‌جمهوری به آمریکای لاتین، در تداوم سیاست درست توسعه روابط چندجانبه با تمام کشورهای منطقه و فرامنطقه مبتنی بر احترام و منافع متقابل، قابل ارزیابی و شایسته قدردانی است.

وی افزود: این دیپلماسی فعال بدون برجام و اف‌ای‌تی‌اف و زانو زدن مقابل دشمن، در حال جبران هشت سال لطمه‌ها دولت غرب‌گرایان و احیای فرصت‌های بین‌المللی برای ایران است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به معطل ماندن هشت ساله اقتصاد کشور و حتی گره زدن آب خوردن به رضایت چند کشور غربی که سبب شد میانگین رشد اقتصادی دهه ۹۰ را به صفر برساند و متوسط نرخ سرمایه‌گذاری را منفی کند، اظهار کرد: غرب‌گرایان در حالی دولت را تحویل دادند که کسری بودجه سالانه فاجعه‌بار بود و نوشتند خزانه حتی برای پرداخت حقوق کارکنان هم خالی است و بدون برجام یک بشکه نفت هم نمی‌توان فروخت که البته اکنون از ۱.۵ میلیون بشکه در روز هم فراتر رفته است.

نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: دولت روحانی هم‌زمان با چهارمیخ کردن مسیر پیشرفت کشور به تعهداتی نظیر معاهده آب و هوایی پاریس، تخریب روابط اقتصادی با همسایگان و دیگر کشورها به‌ویژه در حوزه انرژی، در پی تحمیل برجام‌های موشکی و منطقه‌ای به نظام بود.

کد خبر 475445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =