واحد تفکیک گاز از نفت میدان مشترک آزادگان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی گفت: با هدف استمرار در تحقق اهداف و برنامه‌های افزایش تولید از میدان مشترک آزادگان جنوبی و لزوم ایجاد ظرفیت‌های جداسازی گاز از نفت، به‌زودی واحد تفکیک گاز از نفت میدان مشترک آزادگان جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مهندسی و توسعه نفت، اسماعیل باقری تصریح کرد: با هدف استمرار در تحقق اهداف و برنامه‌های افزایش تولید از میدان مشترک آزادگان جنوبی و لزوم ایجاد ظرفیت‌های جداسازی گاز از نفت، همچنین ارسال نفت حاصل از آن به مبادی صادراتی، اقدام‌های لازم در زمینه تأمین اقلام و تجهیزات باقیمانده، تکمیل نصب و انجام عملیات پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی به‌منظور بهره‌برداری از واحد تفکیک‌گر شمالی میدان آزادگان جنوبی به همراه اتخاذ تمهیدات و اجرای تأسیسات مورد نیاز در شبکه انتقال نفت بالادست و پایین‌دست این واحد در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار گرفته است.

وی افزود: بر همین اساس نفت تولیدی از چاه‌های معین‌شده و تاسیسات جمع‌آوری (Manifold)، تجمیع خواهد شد و به واحد تفکیک گاز از نفت انتقال خواهد یافت و در ادامه در واحد تفکیک گاز از نفت، جداسازی در‏ Slug catcher و Buffer Tank انجام و نفت خروجی این واحد، پس از فشارافزایی با استفاده از پمپ‌های انتقالی ارسال می‌شود.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی ادامه داد: به همین منظور طراحی و احداث خطوط لوله نفت و گاز این واحد نیز به‌ترتیب به اندازه‌های ۲۰ و ۲۶ اینچ در مسیری به طول حدودی ۱۸۰۰۰ متر انجام شده است. بر این اساس، با راه‌اندازی واحد تفکیک گاز از نفت در این میدان مشترک، ضمن افزایش ظرفیت تفکیک و ارسال نفت، قابلیت افزایش تولید از چاه‌های توسعه یافته جدید نیز فراهم می‌شود.

کد خبر 477474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =