توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در دولت سیزدهم به ثمر نشست

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی یکی از راهبردی‌ترین و مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران است که پس از ۲۰ سال تأخیر در دولت سیزدهم به ثمر نشست.

به گزارش شانا، محسن خجسته‌مهر امروز (یکشنبه، پنجم شهریور) در موقعیت فاز ۱۱ پارس‌جنوبی در خلیج‌فارس و با گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر افزود: در آینده‌ای بسیار نزدیک تولید از فاز ۱۱ پارس‌ جنوبی که توسعه آن توسط متخصصان شرکت ملی نفت ایران و همه پیمانکاران و کارگران و کارکنان ایرانی انجام شده است، آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی یکی از راهبردی‌ترین و مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های شرکت ملی نفت ایران است که پس از ۲۰ سال تأخیر در دولت سیزدهم به ثمر نشست.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در نهایت در برنامه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ۲۴ حلقه چاه حفاری خواهد شد، تأکید کرد: با تکمیل توسعه این فاز، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز و یک میلیون تن اتان تولید خواهد شد، همچنین یک میلیون تن در سال ال‌پی‌جی از فاز ۱۱ تولید می‌شود و با توسعه کامل این فاز، سالانه ۵ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.

خجسته‌مهر توسعه فاز ۱۱ را دارای ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد دانست و گفت: این فاز در نقطه صفر مرزی قرار دارد و بر این اساس از چهار لایه بهره‌ده تولید گاز از این فاز را شروع می‌کنیم. هم‌اکنون چهار حلقه چاه به بهره‌برداری رسیده و به‌تدریج چاه‌های بعدی وارد مدار تولید خواهد شد.

وی ویژگی دیگر فاز ۱۱ را جابه‌جایی سکوی آن از موقعیت دریا دانست و افزود: با جابه‌جایی سکوی ۱۲ C و انتقال آن به موقعیت ۱۱B منحصربه‌فردترین عملیات اجرایی در منطقه عسلویه و خلیج‌فارس انجام شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: جابه‌جایی این سکو که یکی از سنگین وزن‌ترین سازه‌های دریایی به وزن ۳۲۰۰ تن بود، برای نخستین باردر ایران انجام و با موفقیت در موقعیت جدید نصب شد.

خجسته‌مهر تأکید کرد: با تکمیل توسعه فاز ۱۱، توسعه همه فازهای پارس‌جنوبی به اتمام می‌رسد، همچنین اکتشاف و توسعه نواحی جدید و بیرون از بلوک‌های مرسوم نیز ادامه دارد که در آینده‌ای نزدیک خبرهای خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت ملی نفت فشارافزایی در میدان گازی پارس‌جنوبی است.

کد خبر 477594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =