اکسون موبیل: سرمایه‌گذاری پایین در صنعت نفت قیمت‌ها را بالا می‌برد

مدیرعامل شرکت آمریکایی اکسون موبیل ضمن اشاره به زمان‌بر بودن دوره انتقال انرژی اظهار کرد: نبود سرمایه‌گذاری کافی در صنعت نفت باعث افزایش قیمت‌های جهانی نفت خام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از کلگری، دارن وودز، مدیرعامل اکسون‌موبیل طی یک نشست تخصصی در کنگره جهانی نفت کلگری کانادا گفت: جایگزینی سیستم انرژی کنونی دشوار خواهد بود، زیرا سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز اکنون بسیار در دسترس هستند و دوره انتقال انرژی زمان می‌برد.

وی افزود: به نظر می‌رسد تفکری خام وجود دارد که ما می‌خواهیم انتقال را از جایی که امروز در آن هستیم به جایی که فردا خواهد بود انجام دهیم.

مدیرعامل اکسون موبیل تصریح کرد: اکنون مهم نیست که تقاضا به کجا می‌رسد، اگر سطحی از سرمایه‌گذاری را در صنعت نفت و گاز حفظ نکنیم، سرانجام عرضه کمتری خواهیم داشت که این موضوع منجر به قیمت‌های بالاتر انرژی می‌شود.

امین ناصر، مدیرعامل شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان نیز که به همراه وودز در این نشست تخصصی حضور داشت در این باره گفت: غیرواقعی بودن پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر اینکه مصرف نفت در این دهه به اوج خود می‌رسد و در کوتاه‌مدت با سرعت پایین‌تری رشد می‌کند، ثابت شده است.

وی یادآور شد: این تصور نیز در حال محو شدن است، زیرا بیش از آنکه بر مبنای داده‌های ثابت‌شده بازارها، اقتصاد رقابتی و فناوری باشد رنگ و بوی سیاسی دارد.

مدیرعامل آرامکو تأکید کرد که هیچ راه‌حل سریعی برای انتقال انرژی وجود ندارد.

به گزارش شانا، اوپک در واکنش به مقاله اخیر فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در روزنامه فایننشال تایمز مبنی بر اینکه تقاضای برای سوخت‌های فسیلی پیش از سال ۲۰۳۰ به اوج می‌رسد، تأکید کرد برآوردهای ثابت‌شده و مبتنی بر داده‌های موجود این ادعا را تأیید نمی‌کند.

اوپک معتقد است چنین روایاتی تنها باعث ضربه شدید بر پیکره سیستم انرژی جهانی می‌شود و در همین حال هیثم الغیص، دبیرکل این سازمان که ۱۳ عضو دارد معتقد است این موضوع منجر به هرج و مرج انرژی در مقیاسی بالقوه و بی‌سابقه می‌شود و پیامدهایی وخیم برای اقتصاد کشورها و میلیاردها نفر در سراسر جهان در پی خواهد داشت.

اوپک تأکید می‌کند که چنین طرز فکری درباره سوخت‌های فسیلی به نظر می‌رسد مبتنی بر واقعیت نیست و در مسیری ایدئولوژیک هدایت می‌شود، همچنین پیشرفت‌های فناورانه در صنعت نفت و راه‌حل‌هایی را که برای کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در پیش گرفته شده است نادیده می‌گیرد.

عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان هم در واکنش به برآوردهای اخیر آژانس بین المللی انرژی درباره شرایط بازارهای انرژی و تقاضا برای سوخت‌های فسیلی گفت: آنها از یک نهاد پیش‌بینی‌کننده و ارزیاب بازارهای انرژی به یک مدافع سیاسی تبدیل شده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی به‌تازگی برای نخستین بار پیش‌بینی کرد که تقاضا برای نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ تا پیش از سال ۲۰۳۰ میلادی به اوج می‌رسد و جهان در آستانه آغاز دوران پایان عصر سوخت‌های فسیلی قرار گرفته است.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در مقاله منتشر شده در فایننشل تایمز گفته بود: ما شاهد آغاز پایان دوران استفاده از سوخت‌های فسیلی هستیم و باید خود را برای دوره بعدی آماده کنیم، این شرایط نشان می‌دهد سیاست‌های آب‌وهوایی کارساز بوده‌اند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی ضمن استقبال از یک نقطه عطف تاریخی از سیاست‌گذاران خواست با وجود موانع سیاسی برای کربن‌زدایی، به‌منظور تسریع در مسیر انتقال انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بیشتر تلاش کنند.

بیرول مدعی شده است که شرکت‌های نفت و گاز نه‌تنها ممکن است افکار عمومی را نادرست ارزیابی کنند، انتظارشان درباره رشد بیشتر تقاضای نفت و گاز در این دهه ممکن است با ارزیابی‌ها صحیح فاصله داشته باشد.

وی همچنین بر این باور است که پروژه‌های تازه سوخت‌های فسیلی در مقیاس بزرگ نه تنها خطر عمده آب و هوایی، بلکه خطرهای مالی بزرگی به همراه دارد.

کد خبر 630387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =