شرکت پتروپارس قرارداد و توافق‌نامه با دانشگاه صنعتی شریف امضا کرد

قرارداد تأسیس، راه‌اندازی و راهبری مرکز نوآوری و فناوری نفت، گاز و پتروشیمی و توافق‌نامه رئوس قرارداد همکاری مشترک تحقیق و توسعه در فاز ۱۱ پارس جنوبی بین شرکت پتروپارس و دانشگاه صنعتی شریف امضا شد.

به گزارش خبرنگار شانا، صبح امروز (چهارشنبه، ۲۹ شهریورماه) آیین امضای قرارداد تأسیس، راه‌اندازی و راهبری مرکز نوآوری و فناوری نفت، گاز و پتروشیمی و توافق‌نامه رئوس قرارداد همکاری مشترک تحقیق و توسعه در فاز ۱۱ پارس جنوبی بین شرکت پتروپارس و دانشگاه صنعتی شریف با حضور رسول جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، فرخ علیخانی، مدیرعامل شرکت پتروپارس، محمدصادق عظیمی‌فر، رئیس هیئت مدیره شرکت پتروپارس و محسن رضایی، مدیر طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس در محل دانشگاه شریف برگزار شد.

رسول جلیلی با اشاره به اینکه برای حل چالش‌های بزرگ کشور باید از توان نیروی انسانی متخصص استفاده کرد، گفت: پتروپارس یک برند و نام بزرگ است. دانشگاه صنعتی شریف نیز به همت استادان و دانشجویان خود یکی از دانشگاه‌هایی است که در عرصه جهانی و بین‌المللی می‌درخشد.

وی افزود: موفقیت در کارهای نوآوری و فناورانه ۱۰۰ درصد نیست، اما اگر این کار به نیروی متخصص داده شود ریسک انجام آن کم می‌شود. دانشگاه شریف جزو ۱۰ دانشگاهی است که کارهای فناورانه را با ریسک کم و موفقیت بالا انجام می‌دهد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: وظیفه دانشگاه انجام مطلوب کارهایی است که به آن سپرده می‌شود و نتیجه آن خروجی‌ای است که قابل صادر کردن باشد.

محمدصادق عظیمی‌فر با بیان اینکه شرکت پتروپارس حدود ۹ مگاپروژه داخلی و بین‌المللی در دست اجرا دارد، افزود: از مجموع این طرح‌ها ۶ طرح در میدان‌های مشترک است که با سرمایه‌گذاری حدود ۸ میلیارد دلار در شمار طرح‌های الویت‌دار کشور در عرصه نفت و گاز قرار دارد.

وی ادامه داد: در شرکت پتروپارس بیش از ۳۲ میلیارد دلار پروژه به‌خصوص در پارس جنوبی با اتکا به توان داخلی پس از تجربه‌هایی که در کنار نیروهای خارجی داشته‌ایم  اجرا کرده‌ایم.

رئیس هیئت مدیره شرکت پتروپارس تصریح کرد: فاز ۱۱ پارس جنوبی بعد از ۲۰ سال با حضور ریاست جمهوری به بهره‌برداری رسید و تولید گاز از این فاز آغاز شد. در حوزه مأموریت شرکت پتروپارس تا پایان امسال برداشت حدود روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز از محل فاز ۱۱  پارس جنوبی، ۶۰ هزار بشکه در روز از میدان‌های مشترک آزادگان و فروزان و افزایش ۵۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت فرآورش در میدان نفتی آزادگان محقق می‌شوند.

عظیمی‌فر افزود: یکی از اقدام‌هایی که در چشم‌انداز پتروپارس انجام شده بحث تحقیق و توسعه و ایجاد اکوسیستم نوآوری در این شرکت است. به‌دلیل پیچیدگی فعالیت‌ها در نفت و گاز، بحث نوآوری و تکنولوژی اهمیت ویژه‌ای دارد.

فرخ علیخانی با اشاره به اینکه نباید به ۹ پروژه شرکت پتروپارس فقط نگاه عملیاتی داشت، گفت: باید ضمن کسب درس‌آموخته‌هایی از این طرح‌ها، آنها را به یک برند تبدیل کنیم، از این رو هدف این شرکت را رشد درون‌زا قرار داده‌ایم که باعث رشد کیفیت و نتایج مطلوب در انجام پروژه‌ها می‌شود.

وی افزود: شرکت پتروپارس تجربه‌های مطلوبی از همکاری با شرکت‌های بین‌المللی دارد، در صورتی که رشد و موفقیتی داشته‌ایم، بخشی از آن برون‌زا بوده است، از این رو هم‌اکنون اساس کار شرکت را بهره‌گیری از ظرفیت داخلی گذاشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت پتروپارس تصریح کرد: برای تحقق این هدف باید راهبرد داشته باشیم، بر این اساس راهبردمان را عینیت بخشیدن به مدیریت علمی گذاشته‌ایم.

در ادامه این آیین، قرارداد تأسیس، راه‌اندازی و راهبری مرکز نوآوری و فناوری نفت، گاز و پتروشیمی بین حسن حدادپور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و فرخ علیخانی، مدیرعامل شرکت پتروپارس و توافق‌نامه رئوس قرارداد همکاری مشترک تحقیق و توسعه در فاز ۱۱ پارس جنوبی بین محمدصادق عظیمی‌فر، رئیس هیئت مدیره شرکت پتروپارس و رسول جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف امضا شد.

در پایان حاضران از محل تأسیس مرکز نوآوری و فناوری نفت، گاز و پتروشیمی شرکت پتروپارس و مرکز نوآوری مپنا در محل دانشگاه شریف بازدید کردند.

بر اساس این گزارش، مرکز نوآوری و فناوری نفت، گاز و پتروشیمی شرکت پتروپارس در آینده نزدیک در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح می‌شود.

کد خبر 630401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =