موانع تبادلات انرژی ایران و ترکیه با برنامه‌ریزی دقیق برطرف می‌شود

رئیس‌جمهوری تشکیل و برگزاری هشتمین نشست شورای‌ عالی همکاری اقتصادی ایران و ترکیه را نماد اراده سران دو کشور برای گسترش و ارتقای بیش از پیش سطح روابط دوجانبه دانست و ابراز امیدواری کرد که موانع تبادلات انرژی ایران و ترکیه با پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دقیق قابل برطرف شدن است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، سیدابراهیم رئیسی بعدازظهر امروز (چهارشنبه، چهارم بهمن‌ماه) در ادامه برنامه‌های سفر به ترکیه، در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری اقتصادی دو کشور، با تأکید بر ضرورت تلاش مقام‌های دو کشور برای تسریع در اجرای کامل توافق‌ها بین دو طرف اظهار کرد: تشکیل و برگزاری هشت جلسه شورای‌عالی همکاری اقتصادی دو کشور نماد اراده سران ایران و ترکیه برای گسترش و ارتقای بیش از پیش سطح روابط دوجانبه است و امیدوارم آثار آن در عرصه عمل نیز هرچه سریع‌تر آشکار شود.

وی با تأکید بر بازنگری در سند همکاری‌های تجاری دو کشور به‌منظور رفع موانع توسعه تبادلات تجاری، به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی اشاره کرد و گفت: مشکلات فنی گذشته در زمینه تبادلات انرژی میان دو کشور با پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دقیق قابل برطرف شدن است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه انتظار از نتایج برگزاری این جلسه ایجاد جهش در توسعه روابط دو کشور است، افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در دو کشور، تحقق هدف رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد دلاری در همکاری‌ها و تبادلات تجاری را کاملاً قابل دسترس می‌دانیم.

رئیسی روابط ایران و ترکیه را استوار بر باورها و اعتقادهای مشترک توصیف و تصریح کرد: تقویت و تعمیق همکاری‌ها و مراودات دوجانبه می‌تواند به تأمین بیش از پیش منافع، رفاه و آسایش دو کشور و ملت دوست و همسایه ایران و ترکیه بینجامد.

وی با اشاره به همکاری‌های فرهنگی دو کشور تصریح کرد: گسترش و تعمیق همکاری‌های فرهنگی دوجانبه برای مقابله با توطئه‌های اسلام‌ستیزانه بسیار مهم و ضروری است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران امنیت ترکیه را به‌مثابه امنیت خود مهم و غیرقابل خدشه می‌داند، اظهار کرد: وجود نگاه مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و اسلحه و برخورد با گروه‌های تروریستی ایران و ترکیه را در کنار یکدیگر قرار داده و زمینه مناسبی بر ارتقای همکاری‌های دو کشور نه فقط در عرصه دوجانبه، بلکه در حوزه‌های منطقه‌ای و جهانی و در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی ایجاد کرده است.

رئیسی با اشاره به اعلام علنی تشکیل گروهک تروریستی داعش از سوی آمریکایی‌ها و پراکنده شدن این گروهک در منطقه، ضمن ابراز رضایت از همکاری‌های کنونی ایران و ترکیه در زمینه مقابله با تروریسم، ارتقای این همکاری‌ها را در مقابله مؤثر با تروریسم مهم دانست.

وی در ادامه با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و ترکیه در مورد سوریه در قالب گفت‌وگوهای آستانه اظهار کرد: هر چه حاکمیت دولت قانونی سوریه بر تمامیت ارضی این کشور گسترش یافته و تقویت شود، به همان نسبت شاهد افزایش امنیت و کاهش فعالیت و حضور گروهک‌های تروریستی خواهیم بود، همچنین تقویت حاکمیت ملی دولت سوریه در سرتاسر این سرزمین باعث خروج نیروهای بیگانه به‌ویژه آمریکایی‌ها از خاک این کشور خواهد شد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه حضور آمریکایی‌ها و غربی‌ها در هیچ کجای جهان از جمله در سوریه و منطقه قفقاز امنیت‌آفرین نبوده و نخواهد بود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از توافق بین آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کنیم و معتقد است همکاری‌های امنیتی ایران، ‌ترکیه، آذربایجان و ارمنستان برای این منطقه امنیت‌ساز است.

وی همچنین به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اشاره کرد و با بیان اینکه امروز فلسطین نه تنها دغدغه اصلی ایران، ترکیه و جهان اسلام، بلکه دغدغه همه بشریت است، یادآور شد: حمایت تمام عیار آمریکایی‌ها از جنایات رژیم صهیونیستی، چهره بدون روتوش این کشور را نمایان کرد و به همگان اثبات کرد که آمریکایی‌ها با وجود ادعای دفاع از حقوق بشر، در حمایت از کشتار زنان و کودکان بی‌گناه و بی‌دفاع فلسطینی به‌دست صهیونیست‌ها تمام قد ایستادند.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تاسف‌بارتر از جنایات رژیم صهیونیستی، حمایت آمریکا و غربی‌ها از این جنایات و سکوت و بی‌عملی سازمان‌های بین المللی است، افزود: ‌امروز مقابله با جنایات صهیونیست‌ها نیازمند اقدام‌های بازدارنده است و از نظر جمهوری اسلامی ایران قطع روابط سیاسی و اقتصادی با این رژیم از مؤثرترین اقدام‌های بازدارنده به‌شمار می‌آید.

رئیسی اوضاع امروز فلسطین را بهترین گواه برای ناعادلانه بودن نظم کنونی جهان دانست و با تاکید بر ضرورت اقدام برای تغییر در ساختار فعلی نظم بین‌الملل و جایگزینی نظمی عادلانه افزود: همکاری‌های ایران و ترکیه در این زمینهموثر و ثمربخش خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به مسئله افغانستان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از حاکمیتی در این کشور حمایت می‌کند که نماینده همه اقوام باشد.

رئیس‌جمهوری در ادامه با بیان این که توسعه و تقویت روابط با همسایگان سیاست محوری جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی است، اظهار کرد: ایران با همه همسایگان خود روابط خوب، دوستانه و سازنده‌ای دارد که این روابط تداوم و گسترش خواهد یافت، اما مسئله مقابله با تروریسم موضوعی جدا از همسایگی است و جمهوری اسلامی ایران برای برخورد با هر عامل برهم زننده امنیت خود اراده قاطعی دارد.

رونق تجارت مرزی ایران و ترکیه و تقویت همکاری در زمینه تبادل با ثبات انرژی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری دیدارهای پربار امروز خود و مقامات دولتش با رئیس‌جمهوری و مقام‌های دولت ایران گفت: در ابتدا خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم ایران عرض سلام دارم و امیدوارم این نشست‌ها و رایزنی‌ها برای دو کشور مایه برکت باشد.

وی به توافق دو کشور برای رونق‌بخشی به تجارت در مناطق مرزی دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: دو کشور همچنین گفت‌وگوهای خوبی در زمینه تقویت همکاری در زمینه کریدورها و مسیرهای ریلی و جاده‌ای و تبادل باثبات انرژی به‌ویژه گاز داشتند.

رئیس جمهور ترکیه با تسلیت شهادت حادثه تروریستی کرمان به دولت و ملت ایران افزود: گفت‌وگوهای مفصلی برای توسعه تبادلات تجاری داشتیم و توافق کردیم که همه تلاش خود را برای رساندن حجم مبادلات به عدد ۳۰ میلیارد دلار به‌کار بگیریم.

اردوغان مقابله موثر با تروریسم و قاچاق را نیازمند همکاری جدی دو کشور دانست و با اشاره به توافقات صورت‌گرفته برای تقویت تعاملات فیمابین در زمینه همکاری‌های دانشگاهی، بر تمهید زیرساخت‌های لازم برای عملیاتی شدن این توافق‌ها تأکید کرد.

وی در ادامه به گفت‌وگوهای صورت‌گرفته میان مقامات دو کشور درباره رخدادهای غزه اشاره کرد و گفت: ظلم و جنایات گسترده اسرائیل نسبت به فلسطینی‌ها استانداردهای دوگانه سازمان‌های جهانی را به نمایش گذاشت.

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه ترکیه خواهان همکاری بیشتر در موضوع سوریه در چارچوب گفت‌وگوهای آستانه است، افزود: در مورد عراق نیز ترکیه معتقد به ضرورت مقابله مؤثر، جدی و قاطع با تروریسم است.

اردوغان ضرورت همکاری کشورهای منطقه درباره تحولات افغانستان را نیز مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: از بهبود و ارتقای سطح همکاری‌ها و مناسبات ایران و آذربایجان استقبال می‌کنیم.

در این نشست همچنین توافق‌هایی بین اعضای هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و ترکیه درباره مسائل پرشمار اقتصادی و روابط تجاری انجام شد که اهم محورهای آن عبارتند از:

- افزایش صادرات و سوآپ گاز بین ایران و ترکمنستان و ترکیه

- افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترکیه‌ای در ایران

- افزایش صادرات محصولات کشاورزی به ترکیه و رفع برخی موانع موجود

- توسعه همکاری‌های حمل و نقل جاده‌ای میان طرفین

- افزایش همکاری‌های بانکی

- انعقاد قراردادهای تجاری بین مناطق آزاد دو کشور

- خرید و فروش برق بین دو کشور و افزایش ۲۰۰ میلیون دلاری سرمایه‌گذاری ترکیه در خطوط انتقال برق فیمابین (خوی-وان)

- همکاری در حوزه ساخت فیلم، سریال، مشارکت متقابل در برگزاری نمایشگاه کتاب و عرصه گردشگری

کد خبر 636744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =