رئیس‌جمهوری در هفتمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف در الجزایر حاضر می‌شود

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از حضور رئیس‌جمهوری در هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) در الجزایر خبر داد.

به گزارش شانا، احمد اسدزاده گفت: سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در رأس هیئتی بلندپایه در هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) شرکت و سخنرانی می‌کند، طرح مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره راهبردها و سیاست‌های مجمع برای حفظ منافع جمعی اعضا، ارتقای همکاری‌ها و مشارکت اعضا در توسعه گاز طبیعی، نقش این سوخت پاک در تأمین امنیت انرژی و لزوم توسعه سرمایه‌گذاری در صنعت گاز و  دیدارهای دوجانبه از برنامه‌های اصلی حضور رئیس‌جمهوری در این رویداد است.

وی افزود: این نشست زمینه را برای مشارکت در گفت‌وگوهای سازنده و به اشتراک‌گذاری دیدگاه‌های اعضا درباره تحولات اخیر و چشم‌اندازهای آینده در حوزه انرژی و به‌ویژه گازطبیعی فراهم می‌کند.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت تصریح کرد: پیش از برگزاری نشست سران در نشست گروه عالی‌رتبه و نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو که جواد اوجی، وزیر نفت نیز حضور خواهد داشت، اسناد اساسی از جمله بیانیه نشست سران آماده می‌شود.

اسدزاده ادامه داد: در حاشیه این اجلاس رویدادهای مهمی مانند آیین رسمی گشایش دفتر مرکزی مؤسسه تحقیقات گاز جی‌ئی‌سی‌اف در الجزایر که فرصتی برای شراکت راهبردی اعضا در بخش‌های مختلف فناوری صنعت گاز است، رونمایی از تازه‌ترین نسخه چشم‌انداز گاز جهان، آیین اهدای جوایز برای تجلیل از افراد و مؤسسه‌های نمونه به‌دلیل مشارکت فعال در صنعت گاز و مراسم امضای یادداشت تفاهم با کمیسیون انرژی آفریقا و مؤسسه تحقیقات اقتصادی برای آسه‌آن و شرق آسیا برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مؤسسه تحقیقات گاز جی‌ئی‌سی‌اف یکی از دستاوردهای مهم همکاری میان اعضاست که دارای یک کمیته علمی فنی با حضور کشورهای عضو است، گفت: این کمیته که کار خود را قبل از افتتاحیه رسمی مرکز آغاز و تاکنون ۳۰ طرح ارسالی از کشورهای عضو را بررسی کرده و از میان این طرح‌ها، پنج طرح برای اجرا انتخاب شده است. یکی از این طرح‌ها تحت عنوان طرح مدیریت و جمع‌آوری گازهای مشعل از ۵ طرح معرفی‌شده از طرف ایران پیشنهاد شده است و قرار است به‌عنوان اولین اولویت توسط مؤسسه تحقیقات گاز اجرا شود.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت افزود: همچنین با توجه به تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام‌شده توسط اداره کل امور اوپک مجامع و سازمان‌های بین‌المللی در انعکاس تلاش‌ها و موفقیت‌های ایران در شرایط تحریمی، پژوهشگاه صنعت نفت برای دریافت جایزه جی‌ئی‌سی‌اف انتخاب شده که در اجلاس یادشده جایزه خود را دریافت خواهد کرد.

اسدزاده اظهار کرد: نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف به موجب اساسنامه این مجمع با هدف تحکیم جایگاه سیاسی مجمع در عرصه بین‌الملل انرژی و تأکید همکاری‌ها میان اعضا همسو با اهداف مجمع هر دو سال یک‌ بار در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود که هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) در روز دوم مارس (۱۲ اسفندماه) در جمهوری دموکراتیک الجزایر با حضور رؤسا و مقام‌های ارشد کشورهای عضو برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: دوحه (قطر) در سال ۲۰۱۱ میلادی، مسکو فدراسیون (روسیه) در سال ۲۰۱۳ میلادی، تهران (جمهوری اسلامی ایران) در سال ۲۰۱۵ میلادی، سانتاکروز (بولیوی) در سال ۲۰۱۷ میلادی، مالابو (گینه استوایی) در سال ۲۰۱۹ میلادی، دوحه (قطر) در سال ۲۰۲۲ میلادی به‌ترتیب میزبان ۶ دوره گذشته نشست بوده‌اند.

شایان ذکر است که ایران میزبان هشتمین نشست سران کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۲۷ میلادی خواهد بود.

کد خبر 637957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =