رئیسی برای حضور در نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف راهی الجزایر می‌شود

رئیس‌جمهوری به‌منظور انجام دیدار رسمی دوجانبه و شرکت در هفتمین نشست مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز (GECF) بامداد روز شنبه (۱۲ اسفندماه) عازم الجزیره پایتخت الجزایر می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا، سید ابراهیم رئیسی با هدف تقویت همکاری‌ با سازمان‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و گسترش روابط با کشورهای مسلمان و همسو، بامداد شنبه در رأس هیئت عالی‌رتبه اقتصادی و سیاسی، به‌دعوت رسمی عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهوری الجزایر عازم الجزیره پایتخت این کشور می‌شود.

سفر رسمی رئیسی چهارمین سفر رؤسای جمهوری اسلامی ایران به الجزایر است که با فاصله‌ای حدود ۱۴ سال پس از سفر سال ۱۳۸۹ رئیس دولت دهم انجام می‌شود.

در روز نخست این سفر، رئیس‌جمهوری در هفتمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) شرکت و سخنرانی می‌کند و در حاشیه این رویداد با دیگر سران و مقام‌های عالی‌رتبه کشورهای شرکت‌کننده به دیدار و رایزنی می‌پردازد.

استقبال رسمی عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهوری الجزایر از رئیسی روز یکشنبه (۱۳ اسفندماه) در کاخ ریاست جمهوری الجزایر برگزار می‌شود، دیدار و گفت‌وگو با همتای الجزایری و برگزاری نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو طرف و امضای چند سند همکاری مشترک از جمله برنامه‌های روز دوم سفر رئیسی است.

به گزارش شانا، نشست سران دولت‌ها و کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز زمینه را برای مشارکت در گفت‌وگوهای سازنده و به اشتراک‌گذاری دیدگاه‌های اعضای جی‌ئی‌سی‌اف درباره تحولات اخیر و چشم‌اندازهای آینده در حوزه انرژی و به‌طور ویژه گاز طبیعی فراهم می‌کند.

پیش از برگزاری نشست سران در دوم مارس (۱۲ اسفندماه)، نشست گروه عالی‌رتبه و نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی‌ئی‌سی‌اف، اسناد اساسی از جمله بیانیه را برای روز نشست سران آماده خواهند کرد.

نشست سران کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، دوحه (قطر) در سال ۲۰۱۱ میلادی، مسکو (فدراسیون روسیه) در سال ۲۰۱۳ میلادی، تهران (جمهوری اسلامی ایران) در سال ۲۰۱۵ میلادی، سانتاکروز (بولیوی) در سال ۲۰۱۷ میلادی، مالابو (گینه استوایی) در سال ۲۰۱۹ میلادی، دوحه (قطر) در سال ۲۰۲۲ میلادی به‌ترتیب میزبان ۶ دوره گذشته نشست بوده‌اند.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز سازمان تازه‌بنیانی است که ایران، روسیه، قطر و تعدادی از دیگر کشورهای صادرکننده گاز، در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸ تأسیس کردند. ایده اولیه تأسیس چنین سازمانی از جانب ایران بود و اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۰ در تهران متولد شد.

ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز جهان و از بنیانگذاران جی‌ئی‌سی‌اف است که دو دوره دبیرکلی این مجمع (محمدحسین عادلی) را عهده‌دار بوده است.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات و ونزوئلا، ۱۲ عضو اصلی جی‌ئی‌سی‌اف هستند و آنگولا، جمهوری آذربایجان، عراق، مالزی، موریتانی، موزامبیک و پرو به‌عنوان ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۳۹ درصد از تولید گاز جهان، ۶۹ درصد از ذخایر گازی جهان، ۴۰ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۵۱ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

کد خبر 638162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =