ایران و الجزایر مصمم به توسعه روابط اقتصادی و تجاری هستند

رئیس‌جمهوری گفت: مسئولان عالی ایران و الجزایر مصمم به توسعه روابط اقتصادی و تجاری در کنار توسعه روابط سیاسی هستند.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، سیدابراهیم رئیسی امروز (یکشنبه، ۱۳ اسفندماه) در نشست مطبوعاتی مشترک با عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهوری الجزایر، ضمن تبریک برگزاری موفق هفتمین اجلاس مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز به دولت این کشور، روابط ایران و الجزایر را فراتر از روابط سیاسی و برآمده از پیوندهای عمیق دینی، فرهنگی و تمدنی دانست.

وی در ادامه با ادای احترام به مقام شهدای مبارزه با استعمار الجزایر گفت: برای همه مجاهدان شهیدی که با استقامت، بردباری و وفاداری به اسلام و وطن در مقابل استعمارگران ایستادگی کردند، احترام می‌گذاریم و به ارواح پاک آنان درود می‌فرستیم.

رئیس‌جمهوری با اشاره به مواضع مشترک سیاسی ایران و الجزایر به‌ویژه در دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین و ضدیت با جنایتگری و اشغالگری رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: آنچه امروز در غزه می‌گذرد نسل‌کشی و جنایت جنگی است و ریشه این جنایت به تاریخ ۷۵ ساله اشغالگری صهیونیست‌ها بازمی‌گردد.

رئیسی با گرامیداشت مقاومت ستودنی مردان و زنان فلسطینی، حمایت سیاسی، مالی، تسلیحاتی و رسانه‌ای آمریکا از جنایتگری صهیونیست‌ها را از مقاطع ننگین تاریخ بشری دانست و ضمن انتقاد از انفعال و بی‌عملی سازمان‌های بین‌المللی مدعی حقوق بشر افزود: امروز دست آمریکا و برخی کشورهای غربی حامی رژیم صهیونیستی به خون مردم بی‌گناه و مظلوم غزه آلوده است.

وی با ابراز تأسفی عمیق از ادامه روابط برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونسیتی با وجود تداوم اقدام‌های جنایتکارانه علیه مردم مظلوم غزه گفت: قطع رابطه سیاسی و اقتصادی با این رژیم از جمله عواملی است که در مقابل جنایتکاری این رژیم سبب بازدارندگی می‌شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ما به پیروزی قطعی مردم فلسطین و شکست قطعی رژیم صهیونیستی و حامیانش یقین داریم، از مواضع رئیس‌جمهوری الجزایر در تلاش برای محکومیت رژیم صهیونسیتی در دادگاه بین‌المللی تقدیر کرد و افزود: دادگاه بین‌المللی باید هر چه سریع‌تر با صدور حکم محکومیت قاطع، توقف سریع بمباران‌ها، پایان اشغالگری و مجازات و محاکمه صهیونیست‌ها و حامیان این رژیم را محقق کند.

رئیسی با بیان اینکه دفاع از مردم مظلوم فلسطین از اصول تغییرناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و ما هیچ‌گاه در حمایت از حقوق مردم فلسطین تردید نداشته‌ایم، تصریح کرد: راهکار احقاق حقوق  مردم فلسطین را مراجعه به آرای مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی می‌دانیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه جمهوری اسلامی ایران در حوزه اقتصاد برای انتقال تجربه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف، با کشور الجزایر اعلام آمادگی کرد و افزود: امیدواریم این سفر زمینه‌ساز برداشتن گام‌های بلند مسئولان دو کشور در توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باشد.

رئیس‌جمهوری همچنین ضمن اعلام حمایت از مواضع دولت الجزایر همسو با استقرار صلح و ثبات و امنیت در منطقه گفت: بی‌تردید اگر بیگانگان در منطقه دخالت نکنند، امنیت و صلح و ثبات به دست مسئولان عالی کشورهای منطقه رقم خواهدخورد.

کد خبر 638385

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =