زیرساخت صنعت گاز برای ترانزیت از دالان شمال به جنوب و از غرب به شرق آماده است

وزیر نفت گفت: زیرساخت صنعت گاز ما آماده ترانزیت یا انتقال انرژی از دالان شمال به جنوب و از غرب به شرق آماده است.

به گزارش شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ۱۶ اسفندماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست اخیر سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) در الجزایر اظهار کرد: ایران در میان اعضای جی‌ئی‌سی‌اف یکی از پنج جایزه سال ۲۰۲۴ میلادی این نهاد را برای جمع‌آوری گازهای مشعل به دست آورد، در همین حال باید تأکید کنم که میانگین افزایش تولید گاز ایران در سال‌های اخیر با وجود تحریم‌های ظالمانه سالانه ۵ درصد بوده، در حالی که میانگین افزایش تولید گاز در جهان طی بازه زمانی یادشده، ۲.۵ درصد بوده که این موضوع نشان می‌دهد افزایش تولید گاز کشور دو برابر میانگین جهانی بوده است که از این بابت از همکارانم در صنایع نفت و گاز که شبانه‌روز زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه در نشست فوق‌العاده وزارتی ویژه برگزاری هفتمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف مصوب شد بیست‌وششمین نشست وزارتی سالانه این نهاد در آبان‌ماه ۱۴۰۳ در ایران برگزار شود، افزود: در این نشست از قالب قراردادهای تازه گازی خود رونمایی کردیم.

وزیر نفت تصریح کرد: در نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف در الجزایر بحث توانمندی‌های صنایع نفت و گاز در بخش بالادست و هم پایین‌دست، رونمایی از الگوی قراردادهای تازه گازی، موضوع توسعه میدان‌های گازی از نظر جذب مشارکت سرمایه‌های خارجی را مطرح کردیم، همانطور که می‌دانید خوشبختانه وزارت نفت در همین سال ۱۴۰۲ در بحث جذب سرمایه خارجی رتبه نخست را در میان دیگر وزارتخانه‌های کشور داشته است.

اوجی اظهار کرد: توافق‌های مطلوبی را با کشورها و اعضای جی‌ئی‌سی‌اف در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی، بخش فروش فرآورده‌های گازی، توسعه میدان‌های گازی، توسعه ایستگاه‌های تقویت فشار، خطوط انتقال و ذخیره‌سازی داشتیم.

وی گفت: سفر به الجزایر بسیار پربار بود و رئیس‌جمهوری هم در نشست سران سخنرانی اثرگذاری داشت که یک بخش درباره حمایت از فلسطین و مردم غزه بود و بخشی هم درباره فعالیت گازی ایران و دعوت از سرمایه‌گذاری به کشور و استفاده فناوری‌های گازی ایران مطرح شد.

وزیر نفت تصریح کرد: زیرساخت صنعت گاز ایران کاملا برای ترانزیت یا انتقال انرژی از دالان شمال به جنوب و از غرب به شرق آماده است، همچنین در این نشست در بحث سرمایه‌گذاری‌ پیشنهادهای خوبی ازسوی رئیس‌جمهوری به دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز ارائه شد که محمد حامل، دبیرکل جی‌ئی‌سی‌اف هم در این باره توضیح داد که آنها را در دستور کار قرار می‌دهد.

اوجی با بیان اینکه در بحث توسعه شبکه گازرسانی و انتقال گاز به مردم سیستان و بلوچستان مشکلی نداریم، افزود: در زمینه گازرسانی به سیستان و بلوچستان در دوران فعالیت دولت سیزدهم به‌ویژه در خطوط انتقال و شبکه‌گذاری برای شهرها و روستاها، انقلابی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در اسفندماه سرمای شدیدی داشتیم، اما خوشبختانه در هیچ کجای کشور قطعی یا افت فشار گاز ایجاد نشد، همچنین در سیلاب جنوب شرق کشور نیز مشکلی برای قطع گاز نداشتیم.

وزیر نفت تصریح کرد: توانمندی پیمانکاران و سازندگان کشور در بحث توسعه و تجهیز پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال و مجتمع‌های پتروشیمی به کشورهای منطقه، آمریکای لاتین و آفریقایی به شکل صادرات خدمات فنی مهندسی عرضه می‌شود.

اوجی اظهار کرد: برای تأمین بنزین شب عید و ایام نوروز ذخایر مطلوبی در جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور ایجاد شد و با توجه به تمهیدهای اندیشیده شده، مسافران نوروزی مشکلی نخواهند داشت.

وی گفت: آیین بهره‌برداری رسمی از میدان‌های نفتی سپهر و جفیر که روزانه ۵۰ هزار بشکه‌ به تولید نفت ایران اضافه می‌کند به‌زودی با حضور رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود برگزار خواهد شد.

کد خبر 638705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =