تدوین الزام‌های اچ‌اس‌ئی در عملیات توپک‌رانی صنعت نفت

مدیرکل اچ‌اس‌ئی وزارت نفت از تدوین الزام‌های بهداشت، ایمنی و محیط زیست در عملیات توپک‌رانی صنعت نفت خبر داد.

به گزارش شانا، مظاهر انصاری با اشاره به اینکه پس از حادثه تلخ انفجار محفظه توپک در خط لوله منطقه چشمه‌خوش، بررسی‌های جامعی درباره علل این حادثه انجام شد، اظهار کرد: یکی از اقدام‌های اصلاحی مهم حاصل از این بررسی، ضرورت تدوین و ابلاغ الزام‌های اچ‌اس‌ئی (HSE) عملیات توپک‌رانی در صنعت نفت بود.

وی با بیان اینکه توپک‌رانی به‌دلیل مشخصه‌های عملیاتی خاص خود، دارای ریسک‌های مهمی است، افزود: ضرورت دارد الزام‌های اچ‌اس‌ئی با نگاه ریسک‌محوری تدوین شود، بر این اساس کارگروهی از شرکت‌های منتخب صنعت نفت به‌ویژه شرکت‌های مسئول عملیات خطوط لوله نفت و گاز تشکیل و پس از تشکیل نشست‌های متعدد و بررسی‌های فنی، پیش‌نویس سند الزام‌های اچ‌اس‌ئی در عملیات توپک‌رانی در صنعت نفت تدوین شد.

مدیرکل اچ‌اس‌ئی وزارت نفت ادامه داد: پس از تدوین پیش‌نویس و چند مرحله نظرخواهی از شرکت‌ها و انجام ویرایش‌ها و تأیید فنی، سند یادشده در شورای هماهنگی مدیران اچ‌اس‌ئی و پدافند غیرعامل وزارت نفت تصویب و اکنون برای اجرا ابلاغ شد.

انصاری تصریح کرد: با ابلاغ این سند و اهتمام شرکت‌های اصلی و فرعی تابع بر اجرای مفاد آن، ریسک فرآیند توپک‌رانی تحت کنترل قرار می‌گیرد و از وقوع حوادث در این عملیات، پیشگیری می‌شود.

وی در پایان گفت: با توجه به رویکرد  اداره کل اچ‌اس‌ئی وزارت نفت در روزآمد کردن و بازنگری ادواری ضوابط ابلاغی، همکاران  می‌توانند نظرها و پیشنهادهای خود را برای بررسی و درج در ویرایش‌های آینده به این اداره کل ارسال کنند.

کد خبر 639830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =