بازدید مدیرکل اچ‌اس‌ئی وزارت نفت از پالایشگاه نفت بندرعباس

مدیرکل بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل وزارت نفت با حضور در شرکت پالایش نفت بندرعباس از زیرساخت‌های ایمنی، اقدام‌ها و دستاوردهای این شرکت در حوزه ایمنی بازدید کرد.

به گزارش شانا به نقل از پالایش نفت بندرعباس، مظاهر انصاری با حضور در این شرکت از واحدهای فرآیندی و واحدهای ایمنی و آتش‌نشانی بازدید کرد و در نشستی با حضور هاشم نامور، مدیرعامل و دیگر مدیران این مجموعه پالایشی، چالش‌های موجود در حوزه بهداشت و ایمنی و راهکارهای رفع آن بررسی شد.

کمبود زیرساخت‌های بهداشت و درمان در هرمزگان، لزوم افزایش ایمنی پیرامون پالایشگاه به لحاظ تراکم شرکت‌های همجوار، تردد خودروهای سنگین، بهبود تجهیزات ایمنی منطقه با توجه به افزایش صنایع نفتی از جمله موارد بررسی‌شده در این نشست بود.

مدیرکل بهداشت، ایمنی و محیط زیست وزارت نفت در این نشست ضمن تقدیر از اقدام‌ها و برنامه‌های اجراشده در حوزه ایمنی و انجام تعمیرات اساسی بدون حادثه در پالایشگاه نفت بندرعباس گفت: مهم‌ترین عامل در پیشگیری از حادثه دقت و نظارت است.

انصاری افزود: انجام تعمیرات اساسی در صنایع نفتی با توجه به حجم کار و تعداد نیروی انسانی در فرآیند تعمیرات از حساسیت بالایی برخوردار است و در این زمینه مسئولان باید مجوزهای کار را همراه با نظارت مستقیم صادر کنند.

وی بیان کرد: بهره‌بردار و تعمیرات باید ارتباط نزدیک و مستمر با یکدیگر داشته باشند و در اجرای برنامه‌های کاری افزون بر ارزیابی و مدیریت ریسک به‌عنوان یک عامل پیشگیرانه، به مدیریت تغییر نیز به‌منظور کنترل تغییرات در فرآیند توجه کامل شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز در این نشست با اشاره به اقدام‌های انجام‌شده در حوزه ایمنی در این شرکت گفت: ایمنی و توجه به استانداردهای آن جزئی از فرهنگ کار در این شرکت است که با تعریف و رعایت دستورعمل‌های استاندارد در همه بخش‌های فرآیندی، تعمیراتی، ستادی و پشتیبانی اجرا می‌شود.

نامور افزود: هنگام تعمیرات اساسی به‌منظور کنترل و نظارت، همچنین هماهنگی و رفع موارد ناایمن روزانه در دو نوبت صبح و عصر در ابتدای هر شیفت کاری نشست ایمنی (HSE MEETING) برگزار می‌شود و افزون بر آن در هر هفته بازدید اچ‌اس‌ئی سرزده با حضور همه مدیران شرکت از یکی از واحدهای فرآیندی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: به‌منظور حفظ ایمنی و کنترل تجهیزات، در طول سال چند مرحله رزمایش درون‌واحدی و مشترک با صنایع همجوار برگزار می‌شود و افزون بر آن برگزاری کلاس‌های آموزشی لازم، تشکیل تیم‌های واکنش سریع در واحدهای فرآیندی، تدوین دستورعمل‌های ایمنی برای هریک از واحدها به‌صورت کتاب، انجام مطالعات HAZOP و HAZID واحدهای فرآیندی، انجام مطالعات ایمنی مبتنی بر رفتار و برگزاری دوره‌های درون‌واحدی مدیریت ریسک برای تمامی کارکنان، مطالعات JSA واحدهای کارگاهی و شناسایی ریسک‌های جدی و غیرقابل قبول و انجام اقدام‌های اصلاحی برخی از اقدام‌های انجام‌شده در پالایشگاه نفت بندرعباس است.

بر پایه این گزارش، مدیرکل بهداشت، ایمنی، محیط زیست وزارت نفت در جریان این بازدید از واحدهای فرآیندی، محل احداث پروژه ارتقای کیفیت محصولات سنگین و واحد ایمنی و آتش‌نشانی شرکت پالایش نفت بندرعباس بازدید کرد و در دیداری صمیمانه با نیروهای آتش‌نشانی این شرکت نیز به گفت‌وگو پرداخت.

کد خبر 636428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =