حمایت ایران از تصویب و اجرای سند راهبرد همکاری انرژی سازمان همکاری شانگهای

سرپرست ریاست‌جمهوری با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از اسناد سازمان شانگهای ازجمله سند جامع راهبردی توسعه همکاری سازمان گفت: فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی در قلمرو کشورهای عضو این سازمان در زمینه تجارت، تولید، انرژی، حمل‌ونقل، کشاورزی، گمرک، مخابرات و توسعه فناوری در زمینه هوش مصنوعی برای همکاری وجود دارد.

به گزارش شانا به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد مخبر روز پنجشنبه (۱۴‌ تیر) در بیست‌وچهارمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در «آستانه»، پایتخت قزاقستان، برگزار شد، با بیان اینکه فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی در قلمرو کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در زمینه تجارت، تولید، انرژی، حمل‌ونقل، کشاورزی، گمرک، مخابرات، همچنین توسعه فناوری در زمینه هوش مصنوعی برای همکاری وجود دارد، اعلام کرد: باید از این ظرفیت‌ها به نفع رفاه ملت‌ها و تثبیت صلح پایدار و توسعه فراگیر در منطقه شانگهای و سراسر جهان استفاده کرد.

متن کامل سخنان سرپرست ریاست‌جمهوری در این نشست به شرح زیر است:

«بسم‌الله‌ الرحمن الرحیم

جناب آقای توکایف، رئیس‌جمهوری محترم قزاقستان؛ رؤسای محترم کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای؛ عالیجنابان؛

در ابتدای سخن، یاد و خاطره رئیس‌جمهوری شهید جناب آقای دکتر سیدابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه شهید جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان و زحمات و نقش مؤثر آن‌ها در پیشبرد دیپلماسی چندجانبه جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته به‌ویژه عضویت در سازمان همکاری شانگهای و بریکس را گرامی می‌دارم و از ابراز همدری، ارسال پیام و اعزام نمایندگان کشورهای عضو برای شرکت در مراسم بزرگداشت آن‌ها قدردانی می‌کنم.

جا دارد از تلاش‌های انجام‌شده از سوی جناب آقای توکایف، رئیس‌جمهوری محترم قزاقستان، و دولت این کشور در طول یک سال گذشته و در زمان ریاست بر سازمان همکاری شانگهای کمال تشکر را داشته باشم. همچنین عضویت کامل جمهوری بلاروس در سازمان را نیز به جناب آقای لوکاشنکو و مردم جمهوری بلاروس تبریک می‌گویم. حوادث تروریستی اخیر در دربند و ماخاچ قلعه را به دولت و ملت روسیه تسلیت می‌گویم و با بازماندگان این اتفاق تلخ ابراز همدردی می‌کنیم.

حضار گرامی؛

متأسفانه طی ۹ ماه گذشته و برخلاف همه موازین بین‌المللی و هرگونه اخلاق و منش انسانی، شاهد موج گسترده‌ای از نسل‌کشی، جنایت جنگی، کشتار وسیع زنان و کودکان بی‌گناه غزه توسط رژیم صهیونیستی هستیم.

تداوم جنایات وحشیانه و سازمان‌یافته رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا علیه مردم مقاوم و مظلوم غزه که جامعه بشری را در بهت و حیرت و سازمان‌های بین‌المللی را در بی‌عملی فرو برده است، به‌شدت محکوم می‌کنیم. ما بر ضرورت اقدام‌های مؤثر کشورها به‌ویژه ازسوی اعضای سازمان همکاری شانگهای برای توقف فوری جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و لزوم ارسال فوری، کافی و بدون مانع کمک‌های بشر دوستانه به سراسر غزه تأکید می‌کنیم.

عالیجنابان؛ فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی در قلمرو کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در زمینه تجارت، تولید، انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، گمرک، مخابرات، همچنین توسعه فناوری در زمینه هوش مصنوعی، برای تعامل وجود دارد که باید از آن به نفع رفاه ملت‌ها و تثبیت صلح پایدار و توسعه فراگیر در منطقه شانگهای و در سراسر جهان استفاده کرد. فعال‌سازی کریدورهای ترانزیتی نقش کلیدی در تسهیل تجارت و توسعه اقتصادی و در نتیجه ثبات سیاسی کشورهای عضو ایفا می‌کند.

معتقدیم اعضای سازمان همکاری شانگهای می‌توانند از طریق کریدور شمال-جنوب و از طریق بنادر جنوبی ایران با هزینه کمتر و سرعت بیشتری به مبادلات تجاری با کشورهای جهان بپردازند.

نظر به اینکه فعالیت‌های ترانزیتی و تجاری مکمل یکدیگر به‌ شمار می‌آیند، پیشنهاد می‌کنیم نسبت به ایجاد «شبکه مناطق آزاد مشترک» و «برقراری پیمان‌های اقتصادی نظیر موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و آزاد» در سطح سازمان مبادرت شود.

عالیجنابان؛ جمهوری اسلامی ایران قویاً مخالف اعمال ابزارهای سیاسی به‌ویژه تحریم‌های یکجانبه ظالمانه در حوزه انرژی است و به‌عنوان تولیدکننده عمده منابع انرژی به‌ویژه نفت و گاز، همواره سیاست چندجانبه‌گرایی در حوزه انرژی را دنبال کرده و به‌طور فعال در تدوین سند «راهبرد همکاری انرژی سازمان همکاری شانگهای» مشارکت داشته و از تصویب و اجرای آن حمایت می‌کند.

خوشبختانه موضوع استفاده از ارزهای ملی و افزایش سهم آن‌ها در تسویه وجوه تجاری بین کشورهای عضو به صورت جدی در دستور کار سازمان قرار گرفته است و جمهوری اسلامی ایران از تداوم مذاکرات کارگروه‌های تخصصی در این زمینه تا حصول هدف نهایی یعنی کاهش یا حذف دلار از مبادلات چندجانبه حمایت می‌کند.

با توجه به تجربه به‌دست‌آمده ذیل اتحادیه بانکی سازمان، به نظر ما «تأسیس بانک مشترک شانگهای» می‌تواند سبب ارتقای سطح همکاری کشورهای عضو در حوزه‌های مالی و اقتصادی شود.

همچنین، جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل خود را برای اجرایی‌سازی «برنامه عملیاتی همکاری‌های علمی و فناوری میان کشورهای عضو سازمان در حوزه‌های اولویت‌دار» به‌ویژه در حوزه جدیدترین فناوری‌های پزشکی، زیست فناوری و هوش مصنوعی اعلام می‌دارد.

عالیجنابان؛

جمهوری اسلامی ایران از اسناد و تفاهم‌های انجام‌شده در سازمان شانگهای ازجمله سند جامع و بلندمدت «استراتژی توسعه همکاری سازمان» و دیگر اسناد مرتبط حمایت می‌کند.

در پایان ضمن تبریک به جمهوری خلق چین به‌عنوان رئیس بعدی سازمان شانگهای، از دولت و ملت دوست و برادر جمهوری قزاقستان برای میزبانی شایسته و میهمان‌نوازی گرم آن‌ها تشکر می‌کنم.

اطمینان دارم تصمیم‌ها و توافق‌هایی که در پی نتایج نشست امروز اتخاذ خواهد شد، در افزایش سطح هماهنگی برای مقابله مشترک با تهدیدات و چالش‌های کنونی و نوظهور، همچنین ارتقای سطح همکاری کشورهای عضو در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی نقش بارزی خواهد داشت.»

کد خبر 643784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =