اجرای ۴۱۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال گاز تا افق ۱۴۰۴

سرپرست شرکت مهندسی و توسعه گاز از اجرای ۵۸۰ کیلومتر خط انتقال گاز در سال ۹۸ و اجرای ۴۱۰۰ کیلومتر خط انتقال گاز تا افق ۱۴۰۴ خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، بهرام صلواتی امروز (شنبه، ۱۴ اردیبهشت‌ماه) در حاشیه روز پایانی بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست با اصحاب رسانه به ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت در سال ۹۷ و همچنین برنامه‌های پیش رو پرداخت و گفت: سال ۹۷ سال پرکاری برای شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بود و این شرکت به عنوان بازوی اجرایی شرکت ملی گاز ایران تاثیر زیادی بر اشتغال‌زایی و ایجاد رفاه برای مردم داشته است.

وی به پاره‌ای از اقدام‌های انجام شده در سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: در زمینه خطوط انتقال گاز، این شرکت موفق به اجرای پروژه‌های انتقال گاز اتان، کهنوج - جیرفت، انتقال خط گاز تقویتی کاشمر، افتتاح بخشی از خط نهم سراسری گاز و خط انتقال گاز سربیشه - نهبندان شد که مجموع این خطوط ۷۳۷ کیلومتر است.

سرپرست شرکت مهندسی و توسعه گاز درباره اقدام‌های پیرامون تاسیسات تقویت فشار گاز شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، اظهار کرد: این شرکت موفق به اجرای ۲۰ واحد از تاسیسات اهواز مربوط به خط ششم سراسری گاز، ۱۰ واحد تاسیسات خورموج و ۱۰ واحد تاسیسات آب‌پخش مربوط به خط پنجم سراسری انتقال گاز شد همچنین افتتاح پالایشگاه تولید ماده بودارکننده گاز، ایستگاه اندازه‌گیری کمی و کیفی گاز و همچنین پست برق پشتیبان به مقدار ۱۳۲ کیلو ولت از اهم اقدام‌های این شرکت در حوزه توسعه پالایشگاهی کشور بوده است.

صلواتی در ادامه به فعالیت‌های انجام شده در زمینه دیسپچینگ، مخابرات و فیبر نوری اشاره کرد و با بیان اینکه پروژه مخابرات خط انتقال گاز سوم آذربایجان به طول تقریبی ۹۳۰ کیلومتر از سوی این شرکت انجام شده است، اظهار کرد: همچنین پروژه‌های پاریز-کرمان به طول ۲۰۰ کیلومتر فیبر نوری و پروژه ساختمان مرکز پشتیبان دیسپچینگ شرکت ملی گاز از جمله فعالیت‌هایی است که شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران موفق به اجرای آن در سال ۹۷ شد.

وی به طرح‌های اجرا شده در زمینه ذخیره‌سازی گاز طبیعی اشاره کرد و یادآور شد: تهیه اسناد فنی و قراردادی فاز دوم ذخیره‌سازی گاز در میدان شوریجه به روش BOT، تکمیل امکان‌سنجی ذخیره‌سازی گاز در میدان قزل‌تپه و انعقاد پیمان حفاری چاه ارزیابی و پایان مطالعات پیش امکان‌سنجی گاز در میدان‌های باباقیر و بانکول از جمله پروژه‌های اجرا شده سال ۹۷ در حوزه ذخیره‌سازی گاز طبیعی است.

سرپرست شرکت مهندسی و توسعه گاز تصریح کرد: پیوستن ایران به جمع تولیدکنندگان مرکاپتان، افتتاح خط لوله انتقال گاز اتان از سایت ۲ پارس جنوبی به مجتمع‌های پتروشیمی و ایستگاه‌های اندازه‌گیری گاز خروجی پالایشگاه‌های پارس جنوبی، افتتاح پروژه‌های زنجیره ارزش میدان گازی پارس جنوبی از سوی رئیس‌جمهوری هم‌زمان با بهره‌برداری رسمی از فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، ارتقای مدیریت زمان- هزینه در اجرای پروژه با استانداردهای فنی، کیفی و ایمنی و همچنین توسعه دیگر پروژه‌های زیرساخت هم‌زمان با توسعه خطوط انتقال از اهم دستاوردهای شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در سال ۹۷ است.

اجرای ۵۸۰ کیلومتر خط انتقال گاز در حال اجراست

صلواتی در ادامه به اهم برنامه‌های سال ۹۸ شرکت مهندسی و توسعه گاز پرداخت و اظهار کرد: در حوزه خطوط انتقال گاز تکمیل ۸۵۰ کیلومتر خطوط در حال اجرا، ۲ هزار کیلومتر پیمان‌سپاری و تامین حداقل ۲۰۰ کیلومتر ورق و لوله ۵۶ اینچ انجام خواهد شد.

وی به طرح‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی که امسال به بهره‌برداری می‌رسد اشاره کرد و افزود: پیمان‌سپاری توسعه میدان‌های شوریجه و سراجه، حفر چاه ارزیابی در میدان‌های قزل‌تپه و همچنین تکمیل طرح جامع توسعه (MDP) میدان نصرآباد، تکمیل میترینگ ایستگاه بازرگان، پیمان‌سپاری توسعه پالایشگاه ایلام و احداث مخزن ذخیره‌سازی میعانات گازی از جمله این طرح‌ها هستند.

به گفته سرپرست شرکت مهندسی و توسعه گاز، طرح‌های مطالعاتی میدان مختار، ساختار قزل‌تپه، مخزن نصرآباد، میدان‌های باباقیر و بانکول و طاقدیس یورتشا و همچنین توسعه میدان‌های شوریجه و سراجه قم از جمله طرح‌های ذخیره‌سازی گاز طبیعی است که امسال ازسوی شرکت مهندسی و توسعه گاز اجرایی خواهد شد.

صلواتی به مهم‌ترین برنامه‌های شرکت مهندسی و توسعه گاز در افق ۱۴۰۴ اشاره کرد و گفت: اجرای ۴ هزار و ۱۰۰ کیلومتر خط انتقال گاز، ۳۰۰ هزار مترمربع مجتمع اداره‌ها، بیش از ۲۰ واحد اصلی تاسیسات تقویت فشار، پنج طرح اصلی واحدهای پالایشگاهی و سامانه‌های اندازه‌گیری و ۱۰۰ هزار مترمربع مراکز بهره‌برداری انجام خواهد شد.

شاخص قابلیت اطمینان انتقال گاز به ۱۰۰ درصد رسیده است

در ادامه این نشست سعید توکلی، مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران به مقایسه برخی آمار و شاخص‌های پارسال در حوزه فعالیت این شرکت اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون میزان خطوط لوله فشار قوی انتقال گاز به رقمی بالغ بر ۳۶ هزار و ۸۲۹ کیلومتر، ۸۲ ایستگاه تقویت فشار گاز، ۵۰ مرکز بهره‌برداری، ۲۴۰ میزان کار انتقال‌یافته در شبکه انتقال گاز و همچنین ۲ هزار و ۶۹۱ قابلیت اطمینان از اهم اقدام‌های این شرکت در سال ۹۷ بوده است.

وی ادامه داد: فعالیت‌های تعمیراتی انجام شده در سال ۹۷ از جمله پیگرانی تمیزکننده به میزان ۵ هزار و ۷۴۰ کیلومتر و پیگرانی هوشمند بالغ بر ۷ هزار و ۴۵۷ کیلومتر از دیگر فعالیت‌های شرکت انتقال گاز ایران در سال ۹۷ بوده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: شاخص قابلیت اطمینان انتقال گاز در دی ماه سال گذشته به ۱۰۰ درصد رسیده بود.

توکلی در ادامه به دیگر فعالیت‌های انجام شده در سال ۹۷ از سوی شرکت انتقال گاز ایران اشاره و اظهار کرد: برگزاری نخستین المپیاد فنی و عملیاتی بهره‌برداران تاسیسات تقویت فشار گاز، تدوین نقشه راه برون‌سپاری ۱۰ ساله تاسیسات تقویت فشار گاز و مراکز بهره‌برداری خطوط لوله شرکت انتقال گاز و انجام فرآیند بهینه‌سازی برنامه‌های نت در تاسیسات تقویت فشار شرکت انتقال گاز ایران از دیگر اقدام‌هایی است که در سال ۹۷ شرکت انتقال گاز ایران موفق به اجرای آنها شده است.

وی ادامه داد: کاهش اتلاف گاز در شبکه انتقال گاز کشور به میزان ۶ درصد، تهیه و تنظیم پکیج پیمان‌سپاری تاسیسات تقویت فشار گاز صفاشهر ۴، انجام موفقیت‌آمیز تعمیرات اساسی توربین ZORYA DJ۵۹ برای نخستین بار با تکیه بر توان نیروی انسانی شرکت انتقال گاز ایران و با ۴۶ میلیارد ریال صرفه‌جویی، انجام پروژه پژوهشی بهبود فناوری تولید آندهای جریان تزریقی به منظور «بهبود مقاومت به ‌خوردگی، سطح خوردگی، خواص مکانیکی، گسیختگی اتصال و چگالی جریان» با هدف افزایش عمر خطوط لوله در شرکت انتقال گاز، تولید روغن کمپرسور مورد استفاده در کمپرسورهای هوای INGRSOLL-RAND  شرکت انتقال گاز در مقیاس صنعتی و امضای تفاهم‌نامه شرکت انتقال گاز با سازمان فضایی ایران به‌منظور گرفتن خدمات ارتباطی و مرتفع کردن نیازهای ارتباطات صنعتی در شرکت انتقال گاز بر بستر ماهواره‌های بومی از اهم اقدام‌های برجسته انجام شده شرکت انتقال گاز ایران در سال ۹۷ بوده است.

به گفته مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، انتقال روزانه ۷۶۱ میلیون مترمکعب گاز در دی‌ماه پارسال به عنوان ثبت رکورد جدید در کارنامه صنعت گاز کشور است.

وی افزود: همچنین اجرای دو دوره آموزشی بین‌المللی برای کارکنان وزارت نیروی کشور عراق دیگر فعالیت‌های انجام شده از سوی شرکت انتقال گاز ایران است.

توکلی در ادامه به اهم فعالیت‌های شرکت انتقال گاز ایران در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: رفع نشتی شیرهای بلودان، گازهای گمشده، بررسی روش‌های نو پیگرانی خطوط لوله در مراحل پس از ساخت، بررسی مشکلات سیل اخیر و ارائه راهکارهای اجرایی و بررسی استانداردها و تجربه‌های بین‌المللی در موضوع حریم و جاده دسترسی خطوط لوله، مدیریت کمیت گاز، ارتقای مدیریت انرژی و کربن، ارتقای توانمندی مهندسی و مدیریت پروژه، بهبود مدیریت ریسک، اجرای طرح‌های نوسازی و بهسازی و همچنین توسعه شرکت‌های راهبردی از اهم برنامه‌های شرکت انتقال گاز ایران در سال ۹۸ خواهد بود.

کد خبر 288991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =