۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  • کد خبر: 301396
نشست اضطراری وزیران نفت G۲۰ روز جمعه برگزار می‌شود

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو گروه G۲۰ روز جمعه (۲۲ فروردین‌ماه) در یک نشست اضطراری گرهم می‌آیند.

به گزارش روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، وزیران نفت G۲۰ این هفته پس از تلاش عربستان سعودی و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) برای حمایت از صنعت نفت که از همه‌گیری ویروس کرونا آسیب‌ دیده است، یک نشست اضطراری برگزار می‌کنند.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، اعلام کرد میلیون‌ها شغل و ثبات اقتصاد جهانی در معرض خطر است و مذاکرات روز جمعه با هدف یافتن راهی برای حمایت از بازارهای انرژی حین رویارویی با بحران برگزار می‌شود.

این نخستین باری است که G۲۰ به‌طور اختصاصی برای رسیدگی به مسائل انرژی نشستی اضطراری تشکیل داده و این مسئله نشان‌دهنده عمق نگرانی از سقوط قیمت نفت است.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: مازاد عرضه ناشی از بحران ویروس کرونا، بر بازار نفت سنگینی می‌کند.  

وی افزود: این مازاد عرضه در حال رسیدن به حدی است که می‌تواند پیامدهای قابل توجهی برای ثبات اقتصاد جهانی و میلیون‌ها کارگر شاغل در صنعت نفت و گاز داشته باشد. وظیفه اصلی G۲۰ فراهم آوردن و حفظ ثبات مالی و اقتصادی بازارهای جهانی است.

قیمت‌های جهانی نفت خام ناگهان از سطوح ۶۵ دلار برای هر بشکه در آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی به سطوح کنونی حدود ۲۰ دلار برای هر بشکه سقوط کرد، اما هم‌اکنون اندکی بهبود یافته است و نفت خام شاخص برنت از رقم‌های ۲۰ دلار برای هر بشکه در هفته گذشته، در سطوح نزدیک به ۳۳ دلار برای هر بشکه معامله می‌شود، اما همچنان پایین‌تر از رقم ۶۶ دلار در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که تلاش کرده است برای جلوگیری از افت شدید قیمت‌های جهانی نفت خام بین عربستان سعودی و روسیه میانجیگری کند، روز پنجشنبه (۱۴ فروردین‌ماه) اظهار کرد انتظار دارد با توافق بین عربستان و روسیه عرضه نفت ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

در پی ادعای ترامپ مبنی بر توافق عربستان و روسیه برای کاهش عرضه نفت و مکالمات بین رهبران دو کشور، ریاض نیز خواستار تشکیل نشست اضطراری اوپک و متحدانش (اوپک پلاس) شد.

اوپک، روسیه و ۹ متحد دیگر آنها قرار است روز پنجشنبه (۲۱ فروردین‌ماه) نشستی فوق‌العاده‌ از طریق وبینار برگزار کنند تا درباره توافق کاهش تولید و برقراری آتش‌بس جنگ قیمتی ریاض و مسکو مذاکره کنند. 

عربستان و روسیه تأکید کرده‌اند تولیدکنندگان بزرگ جهان از جمله آمریکا نیز باید در این کاهش تولید مشارکت داشته‌ باشند.

عربستان سعودی، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک که ریاست دوره‌ای گروه G۲۰ را نیز به‌عهده دارد، در روزهای اخیر تحت فشار واشنگتن قرار گرفته است. کاهش قیمت نفت خام آینده صنعت نفت آمریکا را به خطر می‌اندازد و ترامپ تهدید کرده است در صورت عدم کاهش تولید، تعرفه‌هایی را بر واردات نفت ریاض اعمال خواهد کرد.

در همین حال، دن برویلت، وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه (۱۸ فروردین‌ماه) اظهار کرد: ایالات متحده، عربستان سعودی، رئیس دوره‌ای گروه G۲۰ را به برگزاری نشست فوق‌العاده وزیران G۲۰ در پایان این هفته تشویق کرده‌ است و انتظار می‌رود این اتفاق بیفتد. 

بر اساس اعلام وزارت انرژی آمریکا، برویلت آخر هفته با همتای سعودی خود صحبت کرد و گفت که نزاع بر سهم بازار پیامدهای جبران‌ناپذیری برای ایالات متحده و جهان دارد.

برویلت گفت: برخی قانونگذاران آمریکا اقدام‌های روسیه و عربستان برای افزایش تولید را غارتگرانه می‌دانند.

وی افزود: برخی، اقدام‌ها برای افزایش عرضه را حمله‌ای مستقیم برای هدف قرار دادن تولیدکنندگان نفت شیل می‌دانند.

وزیر انرژی آمریکا اظهار کرد: صنعت انرژی ایالات متحده باید مطابق با کاهش تقاضای ناشی از شیوع  ویروس کرونا خود را تطبیق دهد. 

ترامپ به برویلت دستور داده است با اجاره دادن ۷۷ میلیون بشکه فضای باقیمانده در تأسیسات، ذخایر استراتژیک نفت ایالات متحده را پُر کند.

کد خبر 301396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =