۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
  • کد خبر: 301659
عراق: توافق کاهش تولید سبب ثبات بازار نفت می‌شود

وزیر نفت عراق اعلام کرد که توافق کاهش چشمگیر تولید به ثبات بازار نفت کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ثامر غضبان اواخر روز یکشنبه (۲۴ فروردین‌ماه) پس از پایان دهمین نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس  و نهایی شدن توافق کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای برای ماه‌های مه و ژوئن توافق گفت: کاهش تولید حاصل از توافق اوپک پلاس به ثبات بازار کمک می‌کند.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد این کاهش چشمگیر نفت به کاستن از سطح ذخیره‌سازی‌های نفت جهان و افزایش قیمت‌های این کالای راهبردی کمک خواهد کرد.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار سرانجام پس از پذیرفتن گزینه کاهش تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای مکزیک و موافقت این کشور آمریکای شمالی برای حضور در این توافق، بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن به توافق رسیدند.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی تعیین شد، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شده است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از این توافق کاهش تولید که قرار است از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۲ اردیبهشت‌ماه ۹۹) اجرایی شود، مستثنا هستند.

مکزیک تنها مخالف به نحوه تخصیص سهمیه کاهش تولید در نهمین نشست فوق‌العاده اوپک پلاس در روز پنجشنبه (۲۱ فروردین‌ماه) بود، بر این اساس مکزیک در این توافق روزانه ۱۰۰ هزار بشکه (آمریکا به جای مکزیک روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از تولید خود می‌کاهد) تولید خود را کاهش می‌دهد.

کد خبر 301659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =