رایزنی برای تداوم کاهش تولید کنونی اوپک‌پلاس پس از ژوئن ۲۰۲۰

اوپک پلاس قصد دارد رقم تعیین‌شده برای کاهش تولید ماه ژوئن را در ماه‌های پس از آن نیز ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، واشینگتن و مسکو، چهار منبع اوپک پلاس روز سه‌شنبه (۲۳ اردیبهشت‌ماه) اعلام کردند کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس، قصد دارند در نشست بعدی این سازمان در ماه ژوئن که برای بررسی عرضه و تقاضای تضعیف شده از ویروس کرونا برگزار می‌شود، کاهش تولید نفت کنونی را فراتر از ماه ژوئن ادامه دهند. 

این در حالی است که تقاضای جهانی نفت حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است، زیرا بحران شیوع ویروس کرونا سبب کاهش مسافرت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی و تکمیل ظرفیت ذخیره‌سازی نفت در سطح جهان شده است.

قیمت نفت خام برنت در سه ماه نخست امسال و پیش از توافق کاهش تولید اوپک پلاس در ماه مارس ۶۵.۶ درصد سقوط کرد.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار در ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین ماه) متعهد شدند تولید روزانه خود را از اول ماه مه (۱۲ اردیبهشت ماه) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهند.

در همین حال، کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در این نشست توافق کردند پس از پایان دو ماه، به‌مدت ۶ ماه از یکم ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه داشته باشند و در بازه زمانی یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ به‌مدت ۱۶ ماه نیز روزانه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید خود را کاهش دهند.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی و مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه تعیین شده است.

ایران، لیبی و ونزوئلا نیز بر اساس این توافق از کاهش تولید معاف هستند.

یک منبع اوپک پلاس گفت: وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک قصد دارند پس از ماه ژوئن، همان مقار کاهش تولید نفت را که تقریباً ۱۰ میلیون بشکه در روز است، حفظ کنند. آنها قصد ندارند کاهش تولید را تعدیل کنند؛ این برنامه اکنون مورد بحث است.

کشورهای حاضر در این توافق دهم ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی (۲۱ خردادماه ۹۹) برای تعیین و بررسی اقدام‌های بیشتر با هدف برقراری توازن در بازار نفت، از طریق وبینار نشست برگزار می‌کنند.

یک منبع مطلع از رویکرد روسیه در این زمینه، ادامه روند کاهش تولید کنونی برای پس از ماه ژوئن را رد نکرد و گفت: این تصمیم به شرایط بازار بستگی خواهد داشت. 

کد خبر 302832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =