۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
  • کد خبر: 302810
کاهش تولید نفت امارات در ژوئن تشدید می‌شود

وزیر انرژی امارات متحده عربی اعلام کرد که کاهش تولید نفت این کشور در ماه ژوئن تشدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، سهیل المزروعی روز دوشنبه (۲۲ اردیبهشت‌ماه)، با اعلام پیوستن به عربستان و کویت در تعمیق کاهش تولید، عنوان کرد که امارات متحده عربی در ماه ژوئن میزان تولید نفت خود را ۱۰۰ هزار بشکه در روز بیش از تعهدات در توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس» کاهش خواهد داد.

وی در بیانیه‌ای گفت: به‌منظور حمایت از تلاش‌های عربستان سعودی برای بازگرداندن بیشتر ثبات به بازارهای انرژی، امارات متعهد می‌شود که در ماه ژوئن، به صورت داوطلبانه روزانه ۱۰۰ هزار بشکه بیش از میزان سهمیه توافق‌شده این کشور در نشست اوپک پلاس از تولید نفت خام خود بکاهد.

به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار در ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین ماه) متعهد شدند تولید روزانه خود را از اول ماه مه (۱۲ اردیبهشت ماه) ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در ماه‌های مه و ژوئن کاهش دهند.

همچنین کشورهای تولیدکننده نفت اوپک و غیراوپک حاضر در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در این نشست توافق کردند پس از پایان دو ماه، به مدت ۶ ماه از یکم ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه داشته باشند و در بازه زمانی یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ به‌مدت ۱۶ ماه نیز روزانه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید خود را کاهش دهند. 

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی و مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه تعیین شده است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا نیز بر اساس این توافق از کاهش تولید معاف هستند.

کشورهای حاضر در این توافق دهم ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی (۲۱ خردادماه ۹۹) برای تعیین و بررسی اقدام‌های بیشتر با هدف برقراری توازن در بازار نفت، از طریق وبینار نشست برگزار می‌کنند.
 

کد خبر 302810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =