۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
  • کد خبر: 302972
تولید نفت میدان مشترک نفتی عربستان و کویت متوقف شد

روزنامه کویتی الرای اعلام کرد کویت و عربستان سعودی برداشت نفت از میدان مشترک خفجی را متوقف کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوبی، روزنامه الرای کویت روز شنبه (۲۷ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که کویت و عربستان سعودی توافق کرده‌اند از یکم ماه ژوئن، تولید نفت از میدان مشترک خفجی را به‌مدت یک ماه متوقف کنند.

مسئولان کویتی در این باره توضیحی ندادند.

عربستان سعودی و کویت با دیگر اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش، موسوم به «اوپک پلاس» در ماه آوریل به توافق رسیدند برای کاهش مازاد عرضه جهانی نفت، از تولید خود بکاهند. هر دو کشور حاشیه خلیج فارس نیز اعلام کردند آنها فراتر از سهمیه توافق‌شده خود، کاهش تولید را تشدید خواهند کرد.

به گزارش شانا، عربستان سعودی، کویت و امارات توافق کرده‌اند روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه فراتر از تعهد خود در توافق کاهش عرضه اوپک پلاس برای کاستن روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در ماه‌های مه و ژوئن، از تولید خود بکاهند، در نتیجه پس از ماه آوریل رقم کاهش تولید به روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان، نیز روز جمعه (۲۶ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد پس از آنکه عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان اوپک در خلیج فارس، برای کاهش مازاد جهانی نفت، کاهش‌ تولید خود را تشدید کردند، عمان نیز در نظر دارد کاهش تولید نفت خود را در ماه ژوئن ۱۰ تا ۱۵ هزار بشکه در روز تشدید کند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دهمین نشست فوق‌العاده خود از طریق وبینار سرانجام پس از پذیرفتن گزینه کاهش تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای مکزیک و موافقت این کشور آمریکای شمالی برای حضور در این توافق، بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در ماه‌های مه و ژوئن به توافق رسیدند.

خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی تعیین شد، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شده است.

کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا از این توافق کاهش تولید مستثنا هستند.

کد خبر 302972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =