توسعه صنعت پالایش نفت‌ و میعانات گازی در تاریخ کشور ماندگار است

معاون اول رئیس‌جمهوری اقدام‌های وزارت نفت در توسعه صنعت پالایش نفت خام و میعانات را در تاریخ کشور ارزنده و ماندگار توصیف کرد و از وزیر نفت خواست درباره این دستاوردها به نحو مطلوب اطلاع‌رسانی شود.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در هامش گزارش مکتوب وزیر نفت مبنی بر تمرکز این وزارتخانه بر بند ۱۵ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای زنجیره‌ای از فعالیت‌های توسعه‌ای، ضمن قدردانی از بیژن زنگنه و همکارانش، ‌از وی خواست این دستاوردها به نحو مطلوب به اطلاع مردم رسانده شود.

در هامش معاون اول رئیس جمهوری آمده است: «جناب آقای مهندس زنگنه نیاز به توضیح نیست. ارقام به خوبی سخن می‌گویند. صمیمانه از زحمات جنابعالی و همکاران ارجمندتان سپاسگزارم. این اقدام‌های ارزنده در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد. به نحو مطلوب به اطلاع عموم برسد.»

بر اساس گزارش وزیر نفت، این وزارتخانه با تمرکز بر بند «۱۵» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، زنجیره‌ای از فعالیت‌های توسعه‌ای را به‌منظور افزایش ارزش افزوده در صنعت نفت، توسعه ظرفیت تولید و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی کشور و نیز افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی کشور سامان داده است که به اتکای این فعالیت‌ها، ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۹۱ به حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و در نتیجه آن تولید بنزین و نفت‌گاز کشور به ترتیب از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر و ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۰۷ میلیون لیتر و ۱۱۳ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

با اقدام‌های انجام‌شده برای بهبود کیفیت فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها، ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ کشور از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

در ادامه گزارش وزیر نفت تصریح شده است که در نتیجه اقدام‌های فوق و با افزایش بیش از ۲.۵ برابری برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی و نیز توسعه گازرسانی در کشور که منجر به آزادسازی حجم قابل توجهی فرآورده مایع در کشور شده، صادرات فرآورده‌های نفتی کشور با افزایش ۴ برابری از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱ به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده است: به‌منظور ریل‌گذاری برای آینده صنعت پالایش نفت کشور، این وزارتخانه پس از بررسی گزینه‌های متعدد مصرف آینده انواع سوخت در کشور با مفروضات مختلف و نتایج حاصله از محاسبات مدل‌های ریاضی، «سند تأمین انرژی بخش حمل‌ونقل کشور تا افق ۱۴۲۰ با تأکید بر کارایی/ بهینه‌سازی مصرف سوخت» را تدوین کرده و به تصویب شورای عالی انرژی کشور رسانده است.

بر اساس این سند کف ظرفیت تولید مستمر بنزین کشور در مقاطع زمانی تا افق ۱۴۲۰ که باید با بهینه‌سازی (Upgrading) پالایشگاه‌های موجود و ساخت پالایشگاه‌های جدید تحقق یابد، تعیین و به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای اجرا ابلاغ شده است. در این ابلاغیه فرض بر این بوده است که نیاز بلندمدت داخلی به فرآورده‌های نفتی تأمین شود و بر حمایت از هرگونه سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت‌های پالایشی مازاد بر این کف، با هدف صادرات انواع فرآورده‌های نفتی تأکید شده است.

کد خبر 311069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =