مجوز لحظه آخری کاخ سفید برای برداشت نفت در آلاسکا

ترامپ در روزهای پایانی حضورش در کاخ سفید مجوز اجرای فعالیت‌های نفتی در مناطق حفاظت‌شده آلاسکا را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از انکرج آلاسکا، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه (۱۵ دی‌ماه) اعلام کرد: طرح آغاز فعالیت‌های نفتی در بخش گسترده‌ای از مناطق حفاظت‌شده قلمرو قطب شمال آلاسکا نهایی شده است.

دفتر مدیریت زمین‌های ایالات متحده آمریکا طرح خود را برای ذخایر ملی نفت در آلاسکا (NPR-A) - به وسعت ۹۳ هزار کیلومترمربع در دامنه شمالی غربی - را منتشر کرد.

طرح یادشده که ۲۱ دسامبر (۳۱ آذرماه) توسط دیوید برنهارد، وزیر کشور آمریکا امضا شد، مجوز فروش اجاره‌نامه را با شرایطی استاندارد فراهم می‌کند، این طرح مجوز توسعه حدود ۸۰ درصد از این ذخایر نفتی را صادر می‌کند.

این تصمیم از اقدام‌هایی است که ترامپ برای حمایت از حفاری نفت در روزهای پایانی ریاست جمهوری‌اش انجام داده است.

دفتر مدیریت اراضی ایالات متحده همچنین قرار است روز چهارشنبه (۱۷ دی‌ماه) مجوز حفاری در پناهگاه ملی حیات‌وحش قطب شمال در دامنه شمال شرقی را به حراج بگذارد.

بر اساس قوانین دوه ریاست جمهوری باراک اوباما، تنها امکان اجاره حدود نیمی از ذخایر وجود داشت و نیمی دیگر از این منطقه به دلایل زیست‌محیطی و بومی محافظت می‌شد.

طرح ترامپ مجوز اجاره در دریاچه وسیع تشکپاک، بزرگ‌ترین دریاچه در منطقه قطبی آلاسکا و پناهگاه مهاجرت پرندگان و حیات‌وحش را صادر می‌کند.

مشخص نیست که در دسترس قرار دادن این سطح از زمین‌ها سبب افزایش تولید نفت آلاسکا ‌شود، تولید نفت این منطقه در بیش از ۳۰ سال پیش به ۲ میلیون بشکه در روز رسیده بود، این ایالت هم‌اکنون حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام تولید می‌کند.

تصمیم اخیر کاخ سفید با واکنش سریع دوستداران محیط زیست روبه‌رو شد که پیش از این برای لغو این طرح شکایت کرده‌ بودند.

کد خبر 311702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =