۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
  • کد خبر: 316228
سرعت بهبود تقاضای نفت از افزایش عرضه پیشی گرفت

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که بهبود تقاضای نفت در حال سبقت از افزایش عرضه آن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز چهارشنبه (۲۲ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد که سرعت بهبود تقاضای نفت در حال پیشی گرفتن از عرضه است و افزایش واکسیناسیون ویروس کرونا سبب احیای اقتصاد جهانی می‌شود.

این آژانس در گزارش ماهانه خود با اشاره به افزایش عرضه کشورهای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) گفت: رشد پیش‌بینی‌شده برای عرضه تا پایان سال جاری میلادی حتی نزدیک به برآورد ما از تقاضای قابل توجه نفت در نیمه دوم امسال نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی تصریح کرد که نفت عرضه‌شده از سوی اوپک پلاس در سه ماه دوم امسال ۱۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از تقاضاست.

این نهاد مستقر در پاریس افزود: کمبود عرضه تا پایان امسال به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

این آژانس با بیان اینکه ذخیره‌سازی نفت که به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا افزایش یافته بود، اکنون به میانگین پنج سال گذشته خود رسیده است، اظهار کرد: افزایش شکاف عرضه و تقاضا، زمینه را برای تسهیل بیشتر کاهش عرضه اوپک پلاس و حتی کاهش قابل توجه ذخیره‌سازی‌ها فراهم می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی تصریح کرد که حتی با وجود بازگشت کامل نفت ایران به بازار - در صورت موفقیت مذاکرات غیرمستقیم هسته‌ای آمریکا و ایران - تولید اوپک پلاس به مقدار یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از تقاضا خواهد بود.

این نهاد تصریح کرد: بحران کرونا در هند یادآور این است که چشم‌انداز تقاضای نفت در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد. تا زمانی که شیوع ویروس کرونا مهار نشود، نوسان‌های بازار ادامه خواهد یافت.

کد خبر 316228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =