پتروشیمی بندرامام چگونه تلاشگر نمونه محیط زیست شد؟

سازمان ‏حفاظت محیط زیست بارها از پتروشیمی بندرامام برای اقدام‌های پرشماری که به‌منظور صیانت از محیط زیست داشته، قدردانی کرده است. ‏

به گزارش شانا به نقل از پتروشیمی بندرامام، با توجه به اهمیت موقعیت جغرافیایی و منابع زیست محیطی منطقه، این شرکت ‏همواره در راستای نگهداشت و حفاظت از محیط زیست با پروژه‌هایی عظیم و به لحاظ کمّی و کیفی در سطح جهانی، دغدغه‌مندی ‏و حمایت خود را نسبت به مسائل محیط زیست در مقام عمل اثبات کرده تا جایی که به دفعات سازمان حفاظت محیط زیست کشور ‏و خوزستان پتروشیمی بندرامام را سرآمد شرکت‌های صنعتی در حیطه مسائل زیست محیطی اعلام کرده‌اند. ‏

پتروشیمی بندرامام در سال‌های گذشته و در اقدامی محیط زیستی و عام‌المنفعه چشم بر سودآوری خود بست و به‌صورت ‏داوطلبانه و پیش از موعد قانونی (سال ۲۰۲۵ میلادی) واحد کلر آلکالی خود را در سال ۱۳۹۵ از مدار تولید خارج کرد تا جیوه ‏از فرآیند واحد حذف شود و فعالیت این واحد دیگر مخاطره‌های محیط زیستی نداشته باشد.

از سوی دیگر و باز هم برای حفظ محیط زیست منطقه، بزرگ‌ترین پروژه زیست محیطی کشور (تصفیه‌خانه ‏فاضلاب صنعتی) را که در سطح کشور بی‌بدیل است آغاز کرد و این پروژه تاکنون پیشرفتی بیش از ۸۳ درصد داشته و با به ‏بهره‌برداری این طرح عظیم، همه پساب‌های مجتمع عملیاتی می‌شوند.

به اذعان کارشناسان محیط زیست، ‏طرح تصفیه‌خانه پتروشیمی بندرامام برگ زرین و غرورآفرینی در افتخارات محیط زیست کشور به شمار می‌آید.

کل خروجی‌های پتروشیمی بندرامام، از سوی آزمایشگاه مورد قبول سازمان محیط زیست به‌طور کامل و مستمر  پایش قرار می‌شود و بنا بر گزارش‌های آزمایشگاه تاکنون هیچ‌گونه مواد سمی در خروجی‌های این شرکت ثبت نشده است.

از سوی دیگر هم‌اکنون نیز با توجه به دستورعمل سازمان حفاظت محیط زیست، قراردادی با معتبرترین دانشگاه کشور به‌منظور ‏صحه‌گذاری بر آلایندگی نداشتن پتروشیمی بندرامام امضا شده است که نتایج آن پس از این به مراجع ذی‌ربط ارائه می‌شود.

این گزارش می‌افزاید، پتروشیمی بندرامام با نهایت حساسیت در حوزه محیط زیست و در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و ‏جلوگیری از اشاعه آلودگی‌های صنعتی در منطقه، نخستین مرکز دفن بهداشتی پسماندهای صنعتی (لندفیل) در سطح کشور را ‏احداث کرد که از سنوات گذشته تاکنون علاوه بر دفن پسماندهای خود، پسماندهای صنعتی دیگر شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی ‏هم در این مرکز امحا و دفن می‌کند.

این مرکز دفن در شهرستان ماهشهر واقع شده و مدیریت پتروشیمی بندرامام برای تحقق شعار هوای پاک، کاشت یک هزار ‏اصله نهال کهور را در اطراف مرکز دفن پساب صنعتی اجرایی کرد تا همسو با اهداف مسئولیت‌های اجتماعی کمکی بزرگی به مردم ‏منطقه برای داشتن هوایی پاک کرده باشد.

مدیریت پتروشیمی بندرامام به‌منظور شفافیت در اقدام‌های اجرایی و ارائه دستاوردهای کسب‌شده در حوزه محیط زیست ‏به‌صورت مستمر از همه مسئولان شهری، استانی و کشوری برای بازدید از پروژه‌ها و فعالیت‌های محیط زیستی دعوت می‌کند، به‌طوری که در یکی از این بازدیدها که خردادماه امسال انجام شد، محمود رضایی، مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با ‏آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از پتروشیمی بندرامام به‌عنوان سرآمد مجموعه‌های صنعتی در حوزه محیط ‏زیست یاد کرد و اظهار داشت پروژه‌هایی که در پتروشیمی بندرامام اجرایی شده در کشور کم‌نظیر است.

سرانجام با توجه به اقدام‌های کلان و موثر پتروشیمی بندرامام در حوزه محیط زیست و نیز بنا بر گزارش‌های متعدد سازمان محیط ‏زیست کشور (تهران) و خوزستان (اهواز) که غیرآلوده بودن واحدهای تولیدی و عملیاتی این شرکت را تصدیق کرده، اداره کل ‏محیط زیست استان خوزستان لوح سپاس تلاشگر نمونه سبز را به این شرکت اهدا کرد.

پتروشیمی بندرامام از ابتدا با اهداف زیست محیطی احداث شده است، به‌گونه‌ای که خوراک اصلی این مجتمع ‏گازهای همراه نفت (‏ان‌جی‌ال‏) است و اگر این مجتمع عظیم نبود، باید این گازها سوزانده می‌شدند که آسیب‌های جدی و ‏خطرناکی به محیط زیست وارد می‌شد؛ این شرکت اما افزون بر پرداختن به وظیفه ذاتی خود، در اقدام‌های عام‌المنفعه دیگر ‏طرح‌های زیست محیطی را آغاز و نهایی کرد تا امروز تمامی کارشناسان و متخصصان محیط زیست از این شرکت به‌عنوان ‏مجموعه‌ای پیشرو و پویا در همه حوزه‌های زیست محیطی یاد کنند.‏

کد خبر 322248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =