۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳
  • کد خبر: 365273
بیانیه بیست‌ودومین نشست وزارتی اوپک‌پلاس

بیانیه بیست‌ودومین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس بر اهمیت ادامه تلاش‌ها برای حفظ توازن بازار نفت تأکید کرد.

به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بیست‌ودومین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک امروز (پنجشنبه، ۱۳ آبان‌ماه) به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

در این نشست بر تعهد مستمر کشورهای شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری (DoC) برای اطمینان از ثبات و تعادل بازار نفت، عرضه کارآمد و مطمئن نفت به مصرف‌کنندگان، ارائه شفافیت در بازار به‌ویژه در مواقعی که مجموعه‌های خارج از بازارهای نفت با نوسان‌ها و بی‌ثباتی شدید روبه‌رو هستند و همچنین بر اتخاذ رویکردی فعال و شفاف که ثبات را برای بازارهای نفت فراهم کند، تأکید شد.

تأکیدهای نشست کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک با توجه به بنیان‌های کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن:

۱. تصمیم‌ دهمین نشست وزیران کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (۱۲ آوریل ۲۰۲۰) که پس از آن در نشست‌های بعدی از جمله در نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک‌پلاس (۱۸ ژوئیه ۲۰۲۱) هم تأیید شده بود، مورد تأکید قرار گرفت.

۲. برنامه تسهیل توافق کاهش تولید و سازوکار تعدیل ماهانه تولید - که در نوزدهمین نشست وزیران اوپک پلاس تصویب شده بود - دوباره تأیید و بر اساس آن مقرر شد مجموع عرضه ماهانه اوپک‌پلاس در دسامبر ۲۰۲۱ نیز ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

۳. در همین حال، بر اهمیت حیاتی پایبندی کامل به سهمیه تولید اعضا و استفاده از تمدید فرصت ایجادشده برای جبران تخطی از سهمیه کاهش تولید تا پایان دسامبر ۲۰۲۱ تأکید شد. کشورهای متخطی باید برنامه‌های جبرانی خود را بر اساس بیانیه پانزدهمین نشست وزارتی اوپک و غیر اوپک ارائه دهند.

۴. در پایان مقرر شد بیست‌وسومین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (اوپک‌پلاس) دوم دسامبر ۲۰۲۱ (۱۱ آذرماه ۱۴۰۰) برگزار شود.

کد خبر 365273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =